Savaş tetikçilerinden İngiltere, savaş mağdurlarına ev kiralayanları hapse atmaya hazırlanıyor

Tasarı aşamasındaki düzenlemeler hayata geçerse, oturma izni olmayan göçmenlere ev kiralayanlar hapis cezasına çarptırılabilecek. Oturma ve çalışma izni olmayan göçmenlerin kazandıkları paralara el konulması da tasarı içinde yer alıyor.

Sonbaharda meclis gündemine getirilmesi beklenen tasarı, İngiltere’nin de sebep olduğu içsavaş ve savaşlardan kaçarak hayatta kalma mücadelesi veren göçmenleri hedef alıyor.

Paralarına El Konulacak

Şu ana kadar İngiltere’de geçerli bir oturum iznine sahip olmayan göçmenlere ev kiralayanlar sadece para cezası ile cezalandırılıyordu. Clark, evlerini kiralamak isteyenlerin, kiracı adaylarının İngiltere’deki oturum durumu hakkında bilgi edinmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan, İngiltere’de oturma ve çalışma izni olmayan göçmenlerin çalıştıkları işlerden kazandıkları ücretlere el konulması da gündeme gelen önerilerden biri.

Son aylarda, yüzlerce sığınmacının ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Fransa’nın Calais kentindeki Manş Tüneli’ni aşarak İngiltere’ye geçmeye çalıştığı biliniyor. Fransız AFP ajansında yer alan habere göre geçtiğimiz pazar gecesi polis bin 700 dolayında sığınmacının Manş Tüneli’ni aşmasına engel olduğu bildiriliyor.

Öte yandan geçtiğimiz ay çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten “Save the Children” adlı uluslararası kuruluş, İngiltere’nin kapılarını refakatsiz çocuk göçmenler ile binlerce Suriyeliye açması için hükümete çağrıda bulunmuştu.

Büyük çoğunluğu Suriye’deki içsavaştan kaçan göçmelerden 200’den azının ‘Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme’ programı çerçevesinde ülkeye resmi olarak kabul edildiğini belirten Save the Children,”Bizler binlerce Suriyelinin ülkeye alınmasını bekliyoruz.” çağrısı yapmıştı.

Öte yandan, İngiltere’nin 2014 yılının başında Suriyeli mültecilere kapılarını açacağını duyurmuş olmasına karşın, göçmenlerin Avrupa Birliği ülkeleri arasında eşit dağılımının AB gündemine gelmesi üzerine Mayıs ayında İngiltere İçişleri Bakanı Theresa Maya bu öneriye karşı çıkmış, bunun göçmenlerin tehlikeli yolculuğuna teşvik olacağını iddia etmişti.

direnisteyiz.net