Saldırıların hedefindeki DBP’de direniş kongresi

“İnadına Özgürlük, İnadına Direniş” sloganıyla gerçekleştirilen yeniden inşa kongresi için Ankara Büyükhanlı Park Otel’de toplanıldı. Kongrenin yapıldığı salonun çevresine çok sayıda çevik kuvvet polisi konuşlandırılırken, salon girişine kurulan polis kamerasıyla salona girenlerin kayıt altına alınması dikkat çekti.
Kongreye HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanları Leyla Güven ve Hatip Dicle, HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü’nün yanı sıra DBP’li belediye eş başkanları, HDP’li milletvekilleri de katıldı.
Divan seçimi ardından da saygı duruşuyla başlayan kongre, daha sonra Kamuran Yüksek’in mesajının okunmasıyla devam etti. DBP’nin faaliyetlerine ilişkin hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından HDP Eş Genel Başkanları ve değer aileleri katılım gösterdi. Raporların okunmasının ardından da yeni eş başkanlarının ve parti organlarının belirlenmesi amacıyla tek listeyle seçime gidildi.
Kürt halkı vardır, ulustur ve anavatanı Kürdistan’dır
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı DBP kongresinde; tekçi anlayışı kabul etmeyen herkese ‘Ya baş eğeceksiniz ya baş vereceksiniz’ demek bir katliam politikasıdır. Sayın Öcalan’ın çözüm sürecinde ısrarla anlatmaya çalıştığı ‘birlikte yaşam olmazsa felaketler bizi bekliyor’ uyarısının ne kadar doğru bir uyarı olduğunu gösteriyor. 12 metrekarelik bir hücrede kanın nasıl durdurabiliriz diye gece gündüz diyen biri öbür tarafta başkan olmak için nasıl kan dökebilirim diyen biri var.
Kürtler olarak kendilerinden vazo ya da saksıda yetişmiş, sera malı Kürt olmalarının istendiğini, buna itiraz ettiklerinde ise bedel ödetilmek istendiğini söyledi. “Bu bedeli ödemekten kaçacak mıyız? Nerede incelmişse orada kopacak ama biz asla geri adım atmayacağız. Tarih başka türlü yazılmaz” diyen Demirtaş, ‘Türkiye Türklerindir’ sözlerine ise, “Eğer halen öyleyse birlikte yaşamın formülünü kendileri bulsunlar. Yok, eğer hepimizinse birlikte yaşama şansına sahibiz. Kürt halkı vardır, bir ulustur ve anavatanı Kürdistan’dır.” sözleriyle yanıt verdi.
DBP’nin 4. Olağanüstü Kongresi’nde saldırı ve baskıları boşa çıkartacak olan yeni parti yönetiminin belirlendiği seçimler gerçekleşti. Eş Genel Başkanlığa Kamuran Yüksek ile Sebahat Tuncel’in seçildiği kongrede, parti meclisinin yarısını ise yarısını ise kadınlar oluşturdu. Parti Meclis’inde 32 kadının yer alması bir kez daha DBP geleneğinin kadını temsiliyetini noktasındaki ısrarının yansıması oldu.
DBP’nin 4. Olağanüstü Kongresi’nde raporların okunmasının ardından yeni dönemde tüm baskı ve saldırıları boşa çıkartmayı hedef olarak önüne koyan parti yönetimini belirlemek amacıyla seçimlere gidildi.
Kaynak: DİHA