Saldırılar nafile, halkın iradesi teslim alınamaz

Eşbaşkanların gözaltına alınmasını, “GültanKışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarını kınıyoruz. Derhal bırakılmalarını talep ediyoruz. İrademizi doğrudan hedef alan bu saldırıya karşı her yerde 11.00’de demokratik protesto hakkımızı kullanacağız. Zulme karşı direniş haktır, meşrudur.” mesajıyla duyuran HDP Genel Merkezi halkı alanlara çağırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise yaptığı açıklamada:

“Belediye başkanlarımız, Kışanak ve Anlı her dönem imkanlarını barış için seferber ettiler. Kimse belediyelerimizi silaha, teröre, şiddete destek veriyor diye suçlayamaz.

Teröre destek veren arıyorsanız Ankara’ya bakın, İstanbul’a bakın. Topbaş’a bakın Gökçek’e bakın teröre destek için. Gülen cemaatine İstanbul’un Ankara’nın yarısını verenlere bakın. Müfettişler kaç gündür şuradan çıkmadılar. Bir kuruşun buradan çıktığını ispatlayın görelim. Bunların hepsi yalandır. Böyle bir şey yok.

Şimdiye kadar hep erken seçim gördük, bundan sonra erken seçim yok. Belediyeler iade edilene kadar direniş var..” şeklinde konuştu.

Gözaltı haberinin duyulmasının ardından Diyarbakır başta olmak üzere, halk direnişe geçip iradesine sahip çıktı. Direnişe geçen halka polis saldırdı. Direnişin büyümesinden korkan devlet, Kürt illerinde interneti kesti. Diyarbakır’daki eylemlerde aralarında HDP milletvekili Feleknaz Uca, Sebahat Tuncel, Besime Konca gibi, milletvekili ve siyasetçilerin de olduğu insanlar darp edildi. Bir çok kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın yanısıra, İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli, Van, Hakkari, Şırnak, Mersin gibi Anadolu ve Kürdistan illerinde de eylemler gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanları siyasi iradelerine sahip çıkarak 27 Ekim’den itibaren iş bırakma eylemi başlattı.

100’e yakın kadın ve LGBTİ örgütü ortak açıklama yaparak gözaltındaki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın serbest bırakılmasını istedi.

KCK: Tüm Kürt halkı iradesine saldırıya karşı ayağa kalkmalı

KCK, Fırat Haber Ajansı (ANF) aracılığıyla yaptığı açıklamada:

“AKP iktidarının Amed (Diyarbakır) belediye eşbaşkanlarına saldırması, Amed’in bu tarihi ruhuna ve iradesine saldırıdır. Amed halkı, tüm Kürt halkının özgür ve demokratik yaşam iradesinin sembolü olarak ayağa kalkmalıdır.”

“Halkımız Kürt düşmanı politikalara karşı mücadele etmeli”

“Bu saldırılar, herhangi bir Kürt siyasi düşüncesine ve hareketine değil, Kürtlerin tümüne yapılmaktadır. Bu saldırıları, Kürt halkının varlığına, özgür ve demokratik yaşamına saldırı olarak görmeyenler ya kafasını kuma gömenlerdir, ya işbirlikçilik yapanlardır, ya da ihanet içinde olanlardır. Nitekim bazıları bu saldırıları Kürtlere değil de, PKK ve HDP’ye yönelik saldırılar olarak gösterip, meşrulaştırıp normalleştirmeye çalışmaktadırlar. Tüm Kürt halkı, dostları ve demokrasi güçleri; Kürdistan’ın tüm parçalarındaki halkımız Amed’e yönelik saldırının tüm Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yönelik saldırı olduğunu görüp her yerde ayağa kalkarak Amed halkıyla dayanışmasını ortaya koymalıdır.” denildi.

Kaynak: direnişteyiz, 28 Ekim 2016