Sağlıkçılardan, Davutoğlu’na: “Ölüm listesi var mı?”

Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık emekçisi Hemşire Eyüp Ergen, 27 Ağustos’ta hastanedeki nöbetinden evine dönerken kafasına isabet eden kurşuna bağlı olarak hayatını kaybetti. 25 Eylül’de Beytüşşebap’ta Kaymakam’ın talimatıyla yaralı almaya giden ambülans şoförü Şeyhmus Dursun, polis noktasına yakın bir mesafedeyken açılan ateşle yaşamını yitirdi. Ve yine Cizre İlçesi’nde ayağından vurulup yaralanan yaşlı bir kadına yardım ettiği sırada ensesinden vurulan sağlık emekçisi Aziz Yural, 30 Aralık’ta hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. Dikkat çeken sağlık emekçilerinin bu üç ölümü üzerine HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız çarpıcı bir iddia ortaya attı. Sarıyıldız, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Kürt sağlık emekçilerinin isim listesinin devlet tarafından hazırlandığı yönündeki iddia doğru mudur? “ sorusunu sordu.

Başbakan Davutoğlu’na yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sarıyıldız, soru önergesinde şunları belirtti: Söz konusu otopside yer almayan ancak otopsi raporunu inceleyen, haricen fikir talep ettiğimiz bir adli tıp uzmanı Yural’ın vurulmasına ilişkin şu değerlendirmede bulunmaktadır: “Kinetik enerjisi yüksek bir silah ile kafa tabanın parçalandığını, yukarıdan aşağıya seyir izleyen kurşun hedef alınarak atış yapıldığını göstermektedir”. Adli tıp uzmanının bu yorumu Yural’ın hedef gözetilerek vurulduğunu açıkça ortaya koymaktadır.”

Davutoğlu’ndan yanıt bekleyen sorular:

1-Kürt sağlık emekçilerinin isimlerinin devlet tarafından hazırlandığı yönündeki iddia doğru mudur? Böyle bir fişleme var ise sağlık emekçilerinin isimleri bu listede bulunmakta mıydı? Aziz Yural söz konusu listede olduğu için mi kafasından tek kurşunla keskin nişancılar tarafından katledildi.

2-İki yıl önce muhalif kimliğinden ötürü sürgün edilen Aziz Yural’ın daha önce Cizre’de görev yapan kolluk güçleri tarafından tehdit edildiği yönündeki iddia doğru mudur?

3- Aziz Yural’ın otopsi raporunu inceleyen adli tıp uzmanı, yukarıdan aşağıya seyir halinde kurşun hedef alınarak atış yapıldığını göstermektedir tespitinde bulunmaktadır. Bu durumu nasıl açıklamaktasınız?

BirGün’e konuşan Faysal Sarıyıldız, “Devlet birimlerinin kriminalize etmek ve liste hazırlama konusunda sicili ortada” diyerek, Tansu Çillerin iş adamları listesini hatırlattı. Son 6 ay içerisinde Şırnak ilçelerinde 3 sağlık emekçisinin katledildiğini söyleyen Sarıyıldız, “İkisi başından tek kurşunla öldürüldü. Ambülans şoförü ise aracın taranması sonucu yaşamını yitirdi. Bu üç olay da bize sağlık emekçilerinin hedef gözetilerek vurulduğunu gösteriyor. Şu anda elimizde böylesi bir listenin var olduğuna ilişkin herhangi bir belge yok. Ancak sağlık emekçileriyle yaptığımız görüşmelerde, hedef seçilme endişesi taşıdıklarını dile getiriyorlar. Kuşkuları var” diye konuştu.

Direnişteyiz