Rusya’nın Suriye müdahalesi

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov, 30 Eylül’de Suriye’de başlattıkları hava operasyonlarına ilişkin bilançoyu düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

Rus uçaklarının bin 631 uçuş gerçekleştirdiğini ve 2 bin 84 hedefi vurduğunu söyleyen Kartapolov, operasyonlarda terör örgütü DAİŞ ve El Kaide bağlantılı El Nusra’nın elindeki 52 eğitim kampının, 40 patlayıcı imalathanesinin ve 155 mühimmat deposunun imha edildiğini duyurdu.

AA: Rusya Sivilleri Vuruyor

Rusya’nın IŞİD’e yönelik başlattığı hava saldırılarının ardından başta ;Anadolu Ajansı olmak üzere tüm yandaş basında “Rusya sivilleri vuruyor” haberleri çıkmaya başladı.

Anadolu ajansı söz konusu haberi “Rusya muhalifleri vuruyor” şeklinde duyururuken, Haber 7 ilgili habere “Rusya Suriye’de sivilleri katletti” şeklinde başlık attı. Yenişafak’ın da “Rusya ÖSO’yu vurdu”, Star’ın ise “Rusya Suriye’de katliam yapıyor!” şeklinde başlık attığı haberlerin kaynakları ise El-jazeera olarak gösteriliyor.

ABD Rusya’nın Suriye’ye Desteğinden Rahatsız

ABD Savunma Bakanı Carter, Rusya’nın IŞİD’e karşı mücadele ederken bir yandan da rejime destek verdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter Pentagon’da bir basın toplantısı düzenledi. Carter, “Buradan yaptığım ve kişisel gözlemlerim, Rusya Savunma Bakanı’n sözlerine bakınca, Rusya’nın durumunda mantıksal çelişki olduğunu görüyoruz. Şimdi de uygulamalarında mantıksal çelişki var. Rusya, bir yandan IŞİD’e karşı mücadele edeceğini söylüyor, niyetinin bu olduğunu belirtiyor; bir yandan da Beşar Esad’a ve rejimine destek veriyor” dedi.

Lavrov: “Birleşik ve laik Suriye istiyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in istekleri doğrultusunda Kerry ile görüştüklerini belirterek, “Bu doğrultuda, Suriye yönetiminin isteği üzerine şimdi Suriye’de operasyonlar yapmaya başlayan Rusya ve ABD’nin başını çektiği koalisyon güçleri arasında istenmeyen olaylar yaşanmaması için iletişim kanalları kurmayı ele aldık. Hepimiz de Suriye’de demokrasi istiyoruz. Birleşik ve laik Suriye istiyoruz. Tüm etnik ve mezhepsel grupların haklarının tanındığı ve güvence altına alındığı bir Suriye istiyoruz. Ancak buralara ulaşmak için izlenecek yollar konusunda, ayrıntılarda görüş ayrılıklarımız var” diye konuştu.

Kerry: “Biz de birlik içinde olan bir Suriye görmek istiyoruz”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de açıklamasında, Rusya ile görüş ayrılıklarının sürdüğünü ve IŞİD’e karşı mücadelede Rusya’nın kararlı olup olmadığından emin olunmadığını belirtti. Kerry, “Bu işin olabildiği kadar hızlı çözülmesi konusunda görüş birliğindeyiz. Özellikle, hem bölgeyi hem de Avrupa’yı son derece etkileyen mülteciler konusunda. Biz de demokratik, laik ve birlik içinde olan bir Suriye görmek istiyoruz. Ancak Rusya’nın vurduğu hedeflerin IŞİD bölgeleri olup olmadığı konusunda ciddi kaygılarımız var” diye konuştu.

Irak’tan Rusya Müdahalesine Olumlu Yanıt Geldi

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, Rusya’nın Irak’ta IŞİD’e hava operasyonu düzenlemesini memnuniyetle karşılayacaklarını, ancak konuyu henüz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmediklerini açıkladı.

France 24 kanalının haberine göre Irak Başbakanı El-İbadi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın ülkelerinde IŞİD’e karşı hava operasyonu düzenlemesine açık olduklarını belirtti.

El-İbadi, “Putin bana Rusya’nın Suriye’de IŞİD’le mücadele ettiğini söyledi ve ben ona inanıyorum. Rusya Hava Kuvvetleri’nin Irak’ta IŞİD hedeflerine operasyon düzenlemesine açığım” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Irak yönetimine IŞİD’le mücadele için gösterdiği desteğin yetersiz kaldığını da ifade eden Irak Başbakanı, “IŞİD’le mücadelemizde ABD’den etkileyici bir askeri yardım almıyoruz. Rusya ve İran’ın da olduğu daha geniş bir koalisyona ihtiyacımız var” dedi.

‘Hava harekatı 3-4 ay sürer’

Rusya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Aleksei Puşkov ise Suriye’de başlatılan hava operasyonlarının 3-4 ay sürebileceğini söyledi, “Elbette her zaman saplanıp kalma riski vardır. Ancak bizim Moskova’da konuştuğumuz şey operasyonun 3-4 ay süreceği şeklinde” dedi. Puşkov, hava harekâtlarının dozunun artarak devam edeceğini de vurguladı.

PYD: Rusya’nın Saldırısı Olumlu Bir Gelişme

PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, Suriye’de hava saldırılarına başlayan Rusya’yla askeri koordinasyona hazır olduklarını, Rusların Suriye’nin kuzeyinde hava saldırısı gerçekleştirmesini de hoş karşılayacaklarını söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Müslim, Rusya’nın Suriye’de hava saldırılarına başlamasını ‘olumlu bir gelişme’ olarak gördüklerini belirtti.

Hava saldırıları nedeniyle IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon içinde yer alan ülkelerin Rusya’ya tepki göstermesine karşın Müslim, “Hava saldırılarının koalisyonla danışıklı olduğunu düşünüyoruz. Perde arkasında olsa bile muhakkak bir şeyler vardır” dedi.

Müslim, “Erdoğan’ın, AKP’nin bazı planları vardı. Türkiye’nin artık tek taraflı hareket etmesine engel olabilir diye düşünüyorum” yorumunu da yaptı.

“Rusya hava saldırıyla ilgili sizi bilgilendirdi mi?” sorusuna “Hayır” cevabını veren Müslim, kendileri ile Rusya arasında gelişebilecek olası bir askeri koordinasyonun “olumlu olacağını” söyledi ve ekledi: “YPG’nin uluslararası koalisyonla koordinasyonu zaten vardır. Rusya ile bizim politik ilişkilerimiz vardır ama askeri bakımdan böyle bir şey gelişmedi. Gelişirse olumlu olur. Sadece bizimle de değil, terörizmle savaşan tüm güçlerle işbirliği olursa çok iyi olur.”

Müslim: ÖSO ve sivillerin vurulduğu haberlerine inanmıyorum’

Rusya’nın, kendilerinin de işbirliği yaptığı ÖSO’ya bağlı grupları da hedef aldığı yönündeki haberleri ve bunun Rus saldırılarını olumlu bulmakla bir çelişki yaratıp yaratmadığı sorusuna Müslim, bunların gerçek olduğunu düşünmediğini belirtti: “Bazı gruplar, Rusya ÖSO’yu vurdu, siviller öldü diyor. ÖSO’yu vurduklarına inanmıyorum. Bu abartılıyor.”

Müslim saldırıların kendilerinin de karşısında yer aldığı Esad yönetiminin elini güçlendirmesiyle ilgili bir soruya şu cevabı verdi: “Kaygımız rejimin güçlenmesi. Rejim bunu kendi lehine bir gelişme olarak ele alırsa daha da çıldırabilir. Savaşın başka boyutlara tırmanmasından korkuyoruz.”

Müslim bununla birlikte saldırıların kendileri için genel olarak olumlu olduğunu yineledi.

PYD’nin hâkim olduğu Rojava’da Rusya’nın hava saldırıları düzenlemesine nasıl yaklaşacaklarına dair soruya, Müslim şu cevabı verdi: “Bunu hoş karşılarız. IŞİD, Nusra Cephesi, Ahrar’uş Şam aynı zihniyetteki örgütlerdir. Bunlara karşı herhangi bir mücadele, bizim, hatta sadece bizim de değil bütün insanlık için iyi bir gelişme olur.”

Müslim işbirliği yaptıkları grupların da vurulabilmesi ihtimalinde tavırlarının ne olacağına ilişkin soruya, “ÖSO’da bizim ilişkili olduğumuz gruplar zaten demokrasiyi savunuyorlar. Herkesin bunları meşru güç olarak görmeleri gerekiyor. Zaten onlarla anlaşmalarımız var. Onlara bir saldırı olursa beraber savunuruz. Ama olacağını sanmıyorum, çünkü Rusya da kabul ediyor ki, artık bunlar Suriye’nin bir parçasıdır ve demokratik Suriye’yi savunan güçlerdir” cevabını verdi.

‘Suriye’ye asker yollayan ülkeler arasına Küba da katıldı’ iddiası

ABD medya organı Fox’a göre Küba’nın yüzlerce askerle Rusya’nın Suriye harekâtına destek verdiği bildirildi. Suriye’ye giden Kübalı askerlerin Rus tanklarının kullanımında uzman oldukları açıklanırken, askerlerin özel kuvvetler mensubu oldukları iddialar arasında anılıyor.

(Direnisteyiz2.org)