Rusya-Türkiye krizi

Suriye: “Teröristlerin ve destekçilerinin hanesine yazılacak bir suç”

Düşürülen Rusya uçağıyla ilgili açıklama yapan Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi, “Teröristlerin ve onlara destek veren ülkelerin hanesine yazılacak yeni bir suç,” dedi.

Suriye’den, sınırda vurularak düşürülen Rusya savaş uçağının Türkiye-Suriye sınırında vurularak düşürülmesine dair ilk açıklama geldi.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi, uçağın düşürülmesini, “Teröristlerin ve onlara destek veren ülkelerin hanesine yazılacak yeni bir suç,” sözleriyle niteledi. Zubi ayrıca, “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı silahlı örgütlerin en büyük destekçilerinden olduğunu” ekledi.

Pravda: “Bölgedeki terörist unsur Türkiye ve NATO’dur!”

Rusya gazetesi Pravda’da, Rusya’ya ait uçağın Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından bir yazı yayınlandı. Türkiye’nin “NATO’nun eteklerine saklandığını”, Mavi Marmara katliamında da “kuyruğunu kıstırıp kaçtığını” söyleyen yazıda bölgedeki terörist unsurun Türkiye ve NATO olduğu ifade edildi.

Yazısında NATO’nun Rusya’ya saldırdığını söyleyen Hinchey, Rusya uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla ilgili olarak, “Türk askeri hiyerarşisinin aklından ne geçtiğini anlamak zor ama Ermeni soykırımını yaptıktan sonra inkar eden bir ülkeden ne beklenir ki? Amaç terör karşıtı operasyonu baltalamak mıydı?” dedi.

İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Roberto Calderoli: Türkiye IŞİD’in Yanında Savaşa Girdi

İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Roberto Calderoli yaptığı açıklamada “Türkiye, Erdoğan’ın emriyle Suriye’de İslamcı teröristlere karşı operasyonlar düzenleyen Rusya’ya ait bir uçağı düşürerek resmi olarak IŞİD’in yanında savaşa girmiştir” dedi.

Calderoli yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin bu olaydan sonra neden hâlâ NATO’da yer aldığını sordu. BM’den IŞİD ve müttefiklerine karşı sert bir tutum almaktan başka bir şey beklenmediğini belirten Calderoli sert açıklamaları ile dikkat çekti.

Sağ kurtulan pilot: Türkiye’den hiçbir uyarı almadık

Suriye sınırında türkiye tarafından düşürülen Rus uçağının kurtarılan pilotu, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmediklerini ve Türkiye’nin kendilerini uyarmadığını söyledi.

Suriye sınırında dün Türkiye’nin düşürdüğü Rus uçağının sağ olarak kurtulan pilotu Konstantin Murahtin, açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin hava sahasını ‘tek bir saniye bile’ ihlal etmediklerini, Suriye hava sahasında olduklarını söyleyen Murahtin, Türkiye’nin kendilerine hiçbir uyarıda bulunmadığını da öne sürdü.

Kurtarılan pilot Murahtin’in açıklamaları şöyle: “Hiç uyarı yoktu. Ne görsel, ne de radyo üzerinden. Hiçbir iletişim yoktu. Bu yüzden rotamızı her zamanki gibi tutuyorduk. Bizi uyarmak isteselerdi, bizimle paralel seviyeye gelerek kendilerini gösterebilirlerdi. Ama hiçbir şey yoktu. Hiç beklenmedik biçimde uçağın kuyruk tarafına füze geldi. Manevra yapacak zaman bile olmadı.”

İran Meclis Başkanı: Türkiye büyük hata yaptı

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Türkiye’nin Rus uçağını düşürerek “büyük bir hata” yaptığını söyledi.

Laricani, “Rusya’ya karşı Türkiye’nin yaptığı eylem büyük bir hataydı. ABD Cumhurbaşkanı Barack Obama’nın eylemi desteklemesi ise daha da büyük bir hata olmuştur” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca “Bu eylem, bölgedeki çatışmaların daha üst seviyeye tırmanarak genişlemesine neden olup terörizmle mücadeleyi unutturacaktır” diye ekledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Rusya uçağını düşüren Türkiye için “Provokatif eylemler ve bunların birçok hukuki sonucu olayı başlatan tarafın sorumluluğundadır” ifadelerini kullandı.

Rusya, Erdoğan’ın “Telefon” iddiasını yalanladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Erdoğan’ın ‘Putin’e telefon ettiği’ yönündeki iddiasını yalanladı.

İktidarını baskı, şiddet ve yalan üzerine kuran; burjuva medyayı elinde tuttuğu Türkiye’de olduğu gibi, dünya kamuoyunda, hatta diplomatik ilişkilerinde de yalanlarını sürdürebileceğini sanan Erdoğan’ın Putin’e telefon ettiği yönündeki iddiası, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından yalanlandı.

Lavrov; Rusya uçağının düşürülmesine ilişkin France 24 kanalına konuşan ve “Olaydan sonra Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla aradım, cevap vermedi” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vladimir Putin’i aramadığını söyledi.

Kremlin: “Erdoğan’ın oğlunun petrol işinde olduğunu biliyoruz”

Kremlin sözcüsü, Bilal Erdoğan ile Suriye’deki cihatçı militanların petrolü arasında “çıkar ortaklığı” olduğuna ilişkin kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Rusya, uçak krizinin ardından TC’yi “IŞİD petrolü” konusunda sıkıştırmaya devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, iddiaları yeniden gündeme getirdi. Peskov, Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesini ‘provokasyon’ olarak tanımlayarak “Bu tarz korkunç provokatif eylemler, ne NATO’nun ne Rusya’nın ne de Türkiye’nin çıkarına” ifadelerini kullandı.

“Tepkimiz yerinde”

Ankara’nın öngörülemeyen eylemlerini güçlükle tanımladıklarını söyleyen Kremlin sözcüsü, “Türkiye, Su-24 uçağını düşürerek Rusya’ya eşi görülmemiş bir meydan okumada bulundu. Bu tehdide verdiğimiz tepki yerindedir” diye konuştu. Peskov ayrıca, Su-24 uçağının düşürülmesi gibi olağanüstü durumların önlenmesi için iki ülke arasında kurulan doğrudan hattın da askıya alındığını hatırlattı.

Öte yandan Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya’daki Türk iş dünyasının uçak krizi nedeniyle ‘alarm halinde’ olduğunu da vurgulayıp “Burada faaliyet gösteren Türk toplum örgütleri ve işadamı topluluklarından çok sayıda mesaj alıyoruz. Alarm durumundalar. Onlar da ‘Erdoğan bunu neden yaptı?’ sorusuna verecek yanıt bulamıyorlar” diye konuştu.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’ın uçak düşürülmesi sonrasında şartların gerektirdiği en üst seviyede tehditlere karşı hazır halde olduğunu kaydetti.

Rus uçağının düşürülmesi sonrası Ankara’nın çok uzun bir süre Rusya’ya yaşananları anlatma girişiminde dahi bulunmadığının altını çizen Rus sözcü, “Yaşananları bize anlatmak, pişmanlık ifade etmek, yanlış anlama olduğunu ya da komuta sisteminde hata oluştuğunu söylemek için çok uzun bir süre hiçbir girişimde bulunmadılar. Oldukça uzun bir süre” dedi. Bu sürecin yaklaşık 7-8 saat kadar sürdüğünü yineleyen Peskov, “Yaşananlar dikkate alınırsa bu oldukça uzun bir süre” diye konuştu. Akşam 17.00-18.00 sularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomatik kanallar vasıtasıyla telefon görüşmesi talep ettiği bilgisi edindiklerini aktaran Peskov, “Bu talep Rusya lideri Putin’e iletildi. Tüm söyleyebileceklerim bunlar. Açıklama yetkim bu kadar. Herhangi bir görüşme de olmadı” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın açıklaması absürd”

Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Eğer Suriye’de bir Türk uçağı düşürülürse bunu saldırı sayarız” açıklamasını da ‘absürt tiyatro’ olarak değerlendirdi: “Burada çok büyük bir nüans var. Erdoğan’ın ‘Türk uçağının Suriye hava sahasında düşürülmesini saldırı sayarız’ açıklaması,  absürt bir tiyatro.”

Düşürülen Rus uçağının Türk hava sahasına girmediğinin altını çizen Peskov, TSK’nin Su-24’ün ihlalini kanıtlamak için sunduğu haritaları da ‘animasyona’ benzetti. Kremlin sözcüsü, Rusya’nın yayınladığı görüntüler için ise şu yorumu yaptı: “Su-24’ün elektronik uçuş izlerini gördük. Türk hava sahasının kasıtlı ya da kasıtsız ihlal edilmediği çok açık kanıtlandı.”

Rusya’nın birkaç hafta önce Türk sınırını ihlal ettiğinde özür dilediğini de hatırlatan Peskov, “Şimdi ise ihlal yokken hiç kimse Rus uçağını haince kuyruğundan vuramaz” dedi.

“Erdoğan’ın oğlunun petrol işinde olduğunu biliyoruz”

Kremlin Sözcüsü Peskov, programda ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlunun petrol sektöründe çıkarları olduğunu bildiklerini söylerken, damadı Berat Albayrak’ın da Enerji Bakanlığı’na atanmasına da dikkat çekti.

Peskov, “Başkanımızın (Vladimir Putin) açıklamalarından hareket ediyorum, gerçekten de böyle bilgiler mevcut. Detaylarının ne derecede olduğunu bilmesem de Erdoğan’ın oğlunun petrol piyasasında çıkarları var” dedi.

“Enerji bakanı Erdoğan’ın damadı”

Türkiye’nin yeni Enerji Bakanı Albayrak’ın da Erdoğan’ın damadı olduğuna dikkat çeken Peskov, “Bir Türkolog olarak dikkatinizi çekmek isterim. Birkaç gün önce kurulan yeni Türk hükümetinin yeni enerji bakanının kim olduğunu biliyor musunuz? Erdoğan’ın damadı. Ben sadece söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye getirilecek ekonomik sınırlamaları da değerlendiren Peskov, bu çerçevede Türkiye’nin boğazları Rus gemilerine, Rusya’nın da limanlarını Türk gemilerine kapatılması ihtimalini ‘kıyamet senaryosuna’ benzetti: “Kıyamet senaryoları yazıyorsunuz. Bizim bakış açımızdan Türkiye’nin öngörülemeyen eylemleri zorlukla tanımlanıyor. Bu senaryoları tartışmayalım. Şimdilik sadece şunu söyleyebiliriz: Rus pilotları böyle bir tehlikenin tekrar etmesine karşı güvenceye alındı. Suriye’ye hava savunma sistemi kuruldu. Böyle kıyamet senaryolarını tartışmayalım.”

Türkiye üzerinde etkisi olan ülkelerin Ankara’nın öngörülemez eylemlerini garanti altına almaları gerektiğini ifade eden Peskov, “Rus uçaklarını vurmamalısınız, Rusya’ya el uzatmamalısınız” dedi.

Putin: “Türkiye, IŞİD’le petrol ticaretini korumaya çalışıyor”

Putin, Rux”s uçağının düşürülmesine ilişkin İklim Değişikliği konferansında basına konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Paris’te BM İklim Zirvesi’nde konuştu. AFP’nin geçtiği habere göre, düşürülen Rus savaş uçağı ile ilgili konuşan Putin, “Türkiye, Rus savaş uçağını IŞİD’le petrol ticaretini korumak için düşürdü” dedi.