Rusya: Filistin’in egemenliği Ortadoğu’da istikrarı güçlendirir

Paris’in ev sahipliğini yaptığı İsrail-Filistin Barış Konferansı’nda konuşan Bogdanov:  “Filistin’in ulusal egemenliğini elde etmesi, hiç şüphe yok ki uluslararası toplumun çıkarına hizmet ediyor. Bu, bölgede barış ve istikrarın güçlenmesini, demokratik ve refah bir Ortadoğu’nun inşasını sağlayacak.” dedi.

İsrail ve Filistin arasındaki krizin çözümü için önerilen iki devletli formülün gerçek bir tehdit altında olduğunu kaydeden Bogdanov, “Geri dönüşü olmayan noktaya yaklaşıyoruz. Bu, sadece gerilimin tırmanmasına hizmet eder.” yorumunu yaptı.

‘Filistin’in birliğini destekliyoruz’

Öte yandan Bogdanov, Rusya’nın Filistin Kurtuluş Örgütü ve Arap Barış İnisiyatifi nezdinde,  Filistin’de ulusal birliğin en kısa zamanda sağlanmasını öngören çabaları desteklediğini ifade etti.

Rusya’nın, başta El-Fetih ve Hamas olmak üzere Filistin’deki tüm tarafların temsilcileriyle görüşmeler yaptığını aktaran Bogdanov, uluslararası toplumdaki diğer aktörlerin de aynı yaklaşımı benimsemesini umduklarını söyledi.

Bogdanov, “Kamuoyu yoklamalarına göre, İsrailliler ile Filistinliler arasındaki düşmanlık giderek artıyor.” dedi.

FHKC Fransız İnisiyatifine Karşı Seferberlik Çağrısı Yaptı

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, “barış görüşmeleri,” kisvesi altında özellikle Filistinli mültecilerin evlerine ve topraklarına dönüş haklarını tasfiye etmeyi amaçlayan Arap projeleri veya benzer şekilde herhangi uluslararası bir projeyi ve sözde “Fransız inisiyatifini” alaşağı etmek ve diasporada yüzleşmeyi organize etmek için Filistin’deki ve sürgündeki Filistinlilere çağrıda bulundu.

FHKC, Filistinli siyasi güçlerle tartışılmadan ya da Filistin Kurtuluş Örgütü’nün sorumlu organlarına herhangi bir bilgi sunulmadan özellikle tekelci Filistin Yönetimi liderliğinin, Filistin ulusal uzlaşısını ciddi şekilde baltalayacak bu inisiyatifi destekleme girişimi karşısında, tüm Filistinli güçleri ve ulusal liderleri Fransız inisiyatifini açıkça reddettiklerini göstermeye çağırdı.

Kaynak: isyandan.org, direnisteyiz3.org