Rusya, ABD ile yapılan ateşkes anlaşmasını yayınladı

ABD’nin, Rusya ile bugüne dek Suriye konusunda yaptığı anlaşmaların uygulamada başarısız olduğuna vurgu yapan Rus Dışişleri, 28 Mart 2016, 15 Temmuz 2016 ve 9 Eylül 2016 tarihli anlaşmaların metinlerini internet sayfasında yayımladı.
‘ABD, Rusya’nın çağrısına karşı isteksiz davrandı’
Rusya’nın ABD’yi sürekli olarak ılımlı muhalifleri Fetih El Şam (El Kaide’den ayrılmadan önceki adıyla El Nusra Cephesi) ve IŞİD’den ayırt etme yükümlülüğünü kamuoyu nezdinde teyit etmeye çağırdığını ancak Washington’un bu konuda isteksiz davrandığını belirten bakanlık, ABD’yi teröristlere yönelik hava operasyonlarının koordine edilmesini öngören 24 Temmuz 2016 tarihli Ortak Uygulama Merkezi belgesini kamuoyuyla paylaşmaya davet etti.
‘ABD’nin samimiyeti konusunda birçok soru işareti doğdu’
Açıklamada, “Her anlaşma metninin kabul edildikten hemen sonra yayınlanmasını önerdik. Ancak ABD’li partnerler, buna her seferinde karşı çıktı ve bu, ABD’nin samimiyeti konusunda birçok soru işareti doğurdu. Özellikle ABD’nin Fetih El Şam militanlarını ılımlı muhaliflerden ayırt etme ve ateşkese katılmayan terörist gruplara ve destekçilerine Rusya ile birlikte operasyon düzenleme yükümlülüğünü açıklama konusundaki isteksizliği dikkatleri üzerine çekti” ifadeleri kullanıldı.
Rusya’dan, Washington’a ‘Sözünü yerine getir’ çağrısı
ABD’nin ‘ılımlı’ diye adlandırdığı muhalif grupların Fetih El Şam’la birlikte savaştığının ve neredeyse bu örgütle birleştiğinin altını tekrar çizen Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington’u bir kez daha uzun süre önce verdiği ‘ılımlı muhalifleri Fetih El Şam’dan soyutlama’ sözünü yerine getirmeye çağırdı.
‘Teröristlere göz yummak hiçbir zaman iyi sonuç getirmez’
Açıklamanın sonunda ABD’ye bir de uyarı yapıldı. Uyarıda “Teröristlerle oynamanın ve teröristlere göz yummanın hiçbir zaman iyi sonuçlar getirmediğini bir kez daha tekrar ediyoruz” denildi.

Kaynak: tr.sputniknews.com