Roboski’de devlet katliam geleneğini sürdürüyor

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün , attığı tweette, “Roboski’de sınır ticaretine gidenlerin bombalandığı, ölü ve yaralıların olduğu bilgisi geldi. Bütün Roboski halkı, şu anda sınıra doğru yürüyor” ifadeleri yer aldı. Haberin duyulmasının ardından bölge halkı sınıra doğru yürüyüşe geçti.
16 yaşındaki Vedat Encü’nün yaşamını yitirdiği bombalamada, sınır ticareti için Federal Kürdistan Bölgesi’ne gitmeye çalışan yaklaşık 40 kişilik sivil bir grup, tam sınıra yaklaştıkları sırada bölgede bulunan askeri üs bölgelerine konuşlandırılmış tanklar tarafından hedef alınarak bombalandı.
Bombardımanda kurtulan yurttaşların köylülere aktardığına göre, bombalama öncesi üs bölgelerden herhangi bir uyarı atışı yapılmazken, Vedat Encü, sırtını isabet eden bomba paçası nedeniyle olay yerinde yaşamını yitirdi.
Encü’nün omuzlara alınan tabutu, ilk katliamda yaşamını yitirenler için yapılan Roboski Şehitliği’ne defnedilmek istendi. Ancak buna engel olan askerler, aileyi ve köylüleri tehdit etti.
Engelleme üzerine Encü’nün naaşı, köydeki diğer mezarlığa defnedildi. Cenaze töreni sırasında mezarlığın hemen üst kısmında bulunan Ortasu Karakolu’nun bahçesinde kobra tipi zırhlı araçlar ile askerlerin konuşlandırılması da dikkati çekti.
Cenaze töreninde, AKP hükümeti ve Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan lanetlendi
Öte yandan, Encü’nün evinde kadınlar ağıtlar yakarken, anne Hacer Encü de, devlete lanetler yağdırıp gençlerin sınır ticareti yapmaktan başka çarelerinin olmadığını belirtti.
31 Mayıs günü, Robosi Katliamı’nda ağır yaralanan ve kaldırıldığı Şirnex Devlet Hastanesi’nde bir bacağını kaybeden Yılmaz Encü yaşamını yitirdi.
Kaynak: Direnişteyiz3.org