PYD, Menbic’i de federasyonuna katacak!

Suriye’de YPG önderliğindeki güçler IŞİD’e karşı ilerleme kaydederken, YPG’nin siyasi kanadı PYD ele geçirdikleri topraklarda yeni bir federasyon sistemi oluşturma çalışmalarının sonuna geldiklerini açıkladı. PYD’li Hediye Yusuf, en geç üç ay içinde Anayasa çalışmalarını tamamlayacaklarını, ardından seçim yapılacağını söyledi.

‘YPG çekilecek’

PYD’nin yanı sıra Süryani, Ermeni ve Türkmen grupların üyeleri, mart ayında Kuzey Suriye’deki Rimelan’da bir araya gelerek Kobani, Afrin ve Cizre Kantonlarını birleştiren, “Rojava – Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi” adlı bir federasyon ilan etmişti. Kantonların ve etnik azınlıkların temsilcilerinin birleşimiyle oluşturulan “kurucu meclisin” eş başkanlığına Cezire Kantonu Eş Başbakanı Hediye Yusuf ile Tel Abyad Halk Meclisi Eş Başkanı Mensur El Selum seçilmişti. Yusuf, söz konusu meclisin hazırladığı “anayasa” ile çerçevesi çizilen federasyonun, Suriye’de ele geçirilen yeni bölgeleri de kapsayacağını söyledi.

Hediye Yusuf ise, Menbic’in de “federasyona” dâhil olacağını belirtti. Yusuf, ‘Rojava – Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’nin, IŞİD’den kurtarılmasının ardından Menbic’i yönetmesi için kurulan yerel konsey yetkilileri ile görüşüldüğünü aktardı.

Yusuf: “Plan hakkında onlara bir fikir verdik ve Menbic’in kurtarılmasının ardından demokrarik federal bölgeye katılmasını arzuladığımızı ifade ettik. Konuya olumlu baktılar, planı sevdiler.” dedi. Ancak Yusuf, Menbic konseyinin geçici nitelikte olduğunu, kararı daha sonra kurulacak kalıcı konseyin alacağını söyledi. Adı açıklanmayan Menbic yetkilileri de bu ifadeyi doğruladı. Bu adımın PYD’yi PKK ile birlikte terör örgütü kabul eden TC’yi kızdıracağı yorumunda bulunuluyor.

Yusuf, planlarını açıklamak amacıyla ABD, Rusya ve Avrupa’da görüşmeler yaptıklarını, bu toplantılarda yetkililere “amaçlarının bağımsız bir devlet kurmak olmadığını” aktardıklarını söyledi.

Kaynak: milliyet.com.tr