PYD 6. Kongresini tamamladı: “Bu savaş, insanlığın temel değerlerine karşı yürütülen kirli bir savaşa dönüşmüştür”

Demokratik Birlik Partisi – Partiya Yekîtiya Demokra (PYD) 6. Kongresinin sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde “Ortadoğu’da dünya global sistemi çok sıcak ve tümüyle kanlı bir savaş yürütmektedir. Bölgesel siyaset ve çıkarların etkisiyle bu savaş, giderek insanlığın temel değerleri ve prensiplerine karşı her türlü araç ve yöntemin kullanıldığı çok kirli bir savaşa dönüşmüştür. Somutta bu durum kültürel, toplumsal ve insani değerlere yönelik çok ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.” denildi.

“Çalışmalar kapsamında uluslararası sosyalist yapıya katılım olumlu görülmüştür”

Dayanışma çağrısının yükseltildiği bildirgede, dayanışmanın savaşımda önemli bir yer tuttuğu vurgulandı. Kongredekilerin insanlığa karşı saldırılarla savaşmada ısrarlı ve güçlü bir iradeye sahip olduğunun belirtildiği bildirgede, “Suriye krizine ve Ortadoğu’nun içinden geçtiği sancılı duruma çözüm gücü olabilmesi için partinin bu doğru yolunda daha da derinleşip kendini büyütmesi gerektiğine işaret edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Bildirgede PYD’nin daha geniş kesimlere hitap etmesi gerektiği ve herkesin partisi haline gelmesi için çalışmalar yürütüleceği vurgulanırken, “Kongrede siyasi durum değerlendirmesi yapanlar partinin siyasi ve diplomatik çalışmaları kapsamında uluslararası sosyalist yapıya katılım da olumlu görülmüş, ancak kader tayin edici sıcak savaş gerçeğinin tüm gereksinimlerini karşılayabilmesi için bu çabaların ısrarla devam ettirilip daha güçlü yürütülmesi gereğine dikkat çekilmiştir.” denildi.

“YPG/YPJ siyaseti, siyasi ve manevi açıdan olumludur”

Suriye krizinin çözümüne yönelik Demokratik Suriye Konseyi kurulacağını deklare eden PYD, “Geliştirilen değerlendirmelerde partimizin YPG/YPJ güçlerine, Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi kurumlarına siyasi ve manevi açıdan destek olmayı öngören siyaseti olumlu görülmüştür. Yine partinin Kürtler arası iç ilişkileri de olumlu görülüp bu ilişkilerin daha da geliştirilip derinleştirilmesi gereğine vurgu yapılmıştır.” dedi.

Bunun yanında kongrede Kürdistan Ulusal Kongresinin gerçekleştirilmesi ve dört parçadaki Kürtlerin en üst karar organı olması için PYD’nin, Kürdistan’daki güçlerle daha sıkı ve güçlü ilişkiler geliştirilmesinde aktif rol oynamasının önemine işaret edildiği belirtildi. ”

PYD bildirgede, kongreye katılan tüm Kürdistan güçlerini selamlayarak Kürt Ulusal Kongresinin toplanması yolunda olumlu bir adım olarak gördüklerini de bildirdi.

Kaynak: direnisteyiz.net