Putin: “Türkiye yönetimi bazı küçük sınırlamalarla kurtulacağını sanıyorsa yanılıyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nın Georgiyevskiy Salonu’nda Rusya parla­mentosunun alt ve üst kanatları olan Federasyon Konseyi ile Duma’dan yaklaşık bin vekile hitap etti. Putin’in hitabını 500’ün üzerinde yerli ve yabancı basın mensubu takip etti. Rusya liderinin konuşması öncesi, Türkiye’nin düşürdüğü uçağın ölen pilotu ve kurtarma çalışmaları sırasında vurulan Rusya askeri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Konuşmasına “Terörizmle savaşan Rus asker­lere” teşekkür ederek başlayan Putin, Türkiye’ye yönelik sert mesajlar verdi.

Ankara’nın IŞİD’e yardım ettiğini ifade eden Putin, Moskova’nın bu durumu gözardı edemeyece­ğini kaydetti. Putin, olayı bir kez daha “ihanet” olarak nitelendirerek, “İhaneti her zaman utanç verici bir şey olarak gördük” diye konuştu.

Türkiye’de, IŞİD’le yapılan yasadışı petrol ticareti sayesinde kimlerin ceplerini doldurduklarını herke­sin bildiğini dile getiren Putin, IŞİD’in Türkiye’den sağladığı kazançla militan toplayıp silah satın aldığını da sözlerine ekledi. Putin ayrıca, “Kuzey Kafkasya’da 1990’lar ve 2000’lerde faaliyet gösteren militanların da Türkiye’ye sığındıklarını, bu ülkeden manevi ve maddi destek aldıklarını da hatırlıyoruz. Onların hâlâ orada olduğunu da biliyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası “terörizm ile ortak mücadele” çağrısı da yapan Putin, “Ülkeler terör karşısında çifte standartlardan kaçınmalı, terörist grupları kendi çıkarları için kullanmayı bırakmalı. Türkiye (Rus­ya’nın) domates ambargosundan ya da Türk şirket­lere getirdiğimiz sınırlamalardan zarar görmeyecek. Türkiye asıl bu yapılanlardan pişmanlık duyacak. Teröristlerle yasadışı ve kanlı ticaret yapılmasına izin verilmemeli” diye konuştu.

Öldürülen pilotlardan Türkiye Hükümeti’nin sorumlu olduğunu ve bunu unutmayacaklarını vurgulayan Putin Türkiye halklarının iyi, çalışkan ve yetenekli olduklarını ifade ederek, hükümet ile Tür­kiye halklarını aynı kefeye koymadıklarını aktararak, “Savaş suçu işleyip insanlarımızı öldürdükten sonra domateslerle ya da inşaat sektöründeki bazı sınırla­malarla paçalarını kurtarabileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar” diye konuştu.

direnisteyiz2.org