Putin: “Esad ve Kürtler dışında hiç kimse IŞİD’le mücadele etmiyor”

Esad ve Kürt milisler dışında hiç kimse IŞİD’le Mücadele Etmiyor

Putin, “Şu anda Irak ve Suriye gibi terörle mücadele eden ülkelere yardım ediyoruz. Suriye ordusu ile işbirliği yapmayı reddetmek hatadır. Suriye’de Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında hiç kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın değiştiğini ve BM’nin de bu değişime ayak uydurması gerektiğini söyleyen Putin, “BM’nin bu konuda ortakları ile işbirliğine hazır ama BM’nin meşruiyetini azaltmaya yönelik her adım çok tehlikelidir, kaosa yol açar. (…) Hiçbir ülke diğerine gelişme modeli dayatamaz. Her ülke farklıdır ve buna saygı duymalıyız. ‘Demokratik’ devrimler devam ediyor. Hiç kimse hatalarından ders almıyor.” dedi.

Suriye krizinin sorumlusunun “Suriyeli muhalifleri” destekleyenler olduğunu belirten Putin, eğit-donat projesine de değinerek ”Onları donatıp eğitiyorlar, sonra da onlar IŞİD’in saflarına geçiyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Rusya, her zaman net bir şekilde terörizmin karşısında durdu. Şu anda Irak ve Suriye gibi terörle mücadele eden ülkelere yardım ediyoruz. Suriye ordusu ile işbirliği yapmayı reddetmek hatadır. Suriye’de Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında hiç kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor.

IŞİD Durduk Yere Ortaya Çıkmadı

IŞİD, durduk yere ortaya çıkmadı. Onu istenmeyen rejimlere karşı bir silah olarak kullandılar. IŞİD sadece bir tehdit yaratmıyor, İslam’ın özünü de kirletiyor. Geçmişte Hitler karşısında oluşturulan koalisyona benzer terör karşıtı geniş bir koalisyon kurmalıyız.

Genel Kuruldaki konuşmanın ardından ABD Başkanı Barak Obama ile yaptığı görüşme sonrası basının sorularını yanıtlayan Putin Suriye’ye yönelik operasyonlarda uluslararası hukukun çiğnendiğini vurguladı.

‘Suriye Ordusu Teröristlerle Savaşıyor’

Rusya’nın Suriye’de kara harekâtı düzenlemesinin ise söz konusu dahi olmadığını yineleyen Putin, Moskova’nın teröristlerle savaşan Suriye ordusu ve Kürt milislere yardım için başka yolları göz önünde bulundurduğunu, Irak’ın başkenti Bağdat’ta kurulan koordinasyon merkezinin de bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Genel Kurul konuşmasında da “Geçmişte Hitler karşısında oluşturulan koalisyona benzer terör karşıtı geniş bir koalisyon kurmalıyız.” ifadelerini kullanan Putin, söz konusu merkezin kapılarının tüm ülkelere açık olduğunu da sözlerine ekledi.

BM Onayı Olmayan Tek Taraflı Yaptırımlar…

Genel Kurul’da Ukrayna’da yaşananları ‘iç savaş’ olarak tanımlayan Putin ülkesine yönelik yaptırımlara ilişkin, ”BM’nin onayı alınmadan getirilen tek taraflı yaptırımlar neredeyse norm hâline geldi” ifadelerini kullandı. Putin yaptırımların, pazardaki rakipleri saf dışı bırakmak için kullanıldığını söyledi. Ukrayna eski devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in devrilmesiyle sonuçlanan darbenin ‘dışarıdan provoke edildiğini’ söyleyen Putin, Ukrayna’da barış sağlanabilmesi için Minsk Anlaşması’na uyulmasının ‘kritik önemde’ olduğunu belirtti.

Putin ayrıca Obama görüşmesi sonrası iki ülke arasındaki ilişkilere değinirken, Kiev’i destekleyen ABD’nin ilişkilerin kötüleşmesinin sorumlusu olduğunu söyledi.

direnisteyiz.net