Polonya’da 6 milyon kadın kürtaj hakkı için grevde

Polonya’da kürtajın tamamen yasaklanmasını protesto eden kadın işçiler ve öğrenciler, iş bıraktı ve dersleri boykot etti. Kadınların ev işlerini de yapmayı reddederek hayatı durdurduğu protestolara 60 şehirde en az 6 milyon kişi katıldı. Czestochowa gibi Katolik inancının en yaygın olduğu şehirde kadınların yüzde 60’ının kürtaj yasağına karşı greve gitmesi, Katolik inancını dayanak göstererek kürtajın yasaklanmasını savunan çevreleri haksız çıkardı.
Kadınlar, “Kara Pazartesi” adını verdikleri yürüyüşler kapsamında, siyah kıyafetleriyle sokağa çıktı. “Ağıt yakan” kadınlar, pankartlarıyla fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı. Polonya’da geçtiğimiz günlerde binlerce kişi, tasarıya karşı parlamentonun önünde protesto gösterisi düzenlemişti.
Polonya’da şu anda kürtaj; tecavüz ve fetüsün hayatının tehlikede olması durumlar haricinde yasak. Bu istisnaların dahi ortadan kaldırılması için yasal düzenlemenin önerildiği Polonya’da kadınlar yasaları çiğnediği koşulda beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Hükümet bu konuda kürtajı tamamen yasaklayacak yeni bir yasal düzenleme yapmayı düşünüyor. Polonya parlamentosu, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını 173’e karşı 230 oyla kabul etmişti.
BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan eylemcilerden 27 yaşındaki doktor Dagny Krankowska yasa tasarısının, ruhsal travmalar ve “yeraltı” kürtajlarında artış gibi riskler içerdiğini söyledi.
Dagny Krankowska, “Öncelikle ben bir kadınım. İkinci olarak ben bir doktorum ve hastalarımın sağlığını önemsiyorum. Bu yeni yasa, kürtajın tamamen yasaklanmasının önünü açtığı gibi, kadınların kendi bedenleri ve aile planlaması konusunda karar vermesini engelleyecek.” dedi. Krankowska’ya göre, anne karnındaki hastalıkların kadının kararı dışında doğumla sonuçlanabilmesi ve ardından gelebilecek ölüm ve travmalar da önemli sorunlar.
Eğitim-Sen: Polonyalı kadınların direnişini selamlıyoruz
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Polonya’da kürtajı sınırlayan yasaya karşı sokaklara çıkan kadınların direnişini selamlayan bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda:
“Tüm dünyada nüfus politikaları ataerkil kapitalist sistemin ihtiyaçları çerçevesinde kadının bedeni, cinselliği ve doğurganlığının denetimi üzerinden sürdürülmektedir. Kimin ne zaman, nasıl doğuracağı veya doğurup doğurmayacağı kimi zaman kapitalistlerin ucuz iş gücü ihtiyacına kimi zaman da savaşlardaki asker ihtiyacına göre belirlenmeye çalışılmıştır. Kadınlar dünyanın birçok ülkesinde kürtaj hakkını mücadele ederek kazanmışken, erkek egemen iktidarlar kadınların bu hakkını tekrar gasp etme yarışına girmiş durumda.

Türkiye’de, 30 yıla yakın bir süredir ‘istek üzerine’ gebeliğin sonlandırılmasıyla ilgili uygulama AKP’nin kadın düşmanı politikaları ile 10 haftalık bir süre ile sınırlandırıldı. Kürtajı tamamen yasaklayan yasa tasarısı kadınların gösterdiği kararlılık ve mücadele ile geri çevrildi. Ancak bizler biliyoruz ki, erkek egemen sistem kendi varlığını devam ettirmek için kadınların kazanılmış haklarına saldırmaya devam edecektir. Dünyanın neresinde olursak olalım kadın özgürlük mücadelesi biz kadınların dayanışması ile erkek egemenliğini geri püskürtecektir.
Eğitim-Sen’li kadınlar olarak Polonyalı kadınların, kürtaj yasağına karşı başlattıkları direnişi selamlıyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz.” denildi.
Ayrıca Polonyalı kadınların mücadelesine sosyal medyadan İngilizce ve Türkçe mesajlarla destek olundu.

Kaynak: BBC Türkçe / direnişteyiz.org – 3 Ekim 2016