Polisi ararsan ölürsün: ABD polisinin ırkçı saldırıları sürüyor

Olay sonucu yaralanan siyah ev sahibinin durumunun kritik olduğu bildirildi.
En son Baltimore’de gözaltı aracında polisler tarafından işkenceyle öldürülen Walter Scott’un ölümü ile Baltimore sokakları protesto eylemleri yanmıştı. Yetkililerin benzer bir durum yaşanmaması için çaba harcadıkları belirtiliyor.
Açıklama yapan Charleston County Şerifi James Alton Cannon Jr. “Üzgün olabileceğimiz kadar üzgünüz. Bizim için bu durumu daha da trajik kılan, biri bizi yardım talebiyle arıyor ve biz onun ciddi bir şekilde yaralanması ile sonlandırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Kırsal bir alanda ikamet eden Bryan Heyward’in sabah 11 civarında 911’i arayarak silahlı bir adamın evinin kapısını zorladığını söyled. Heyward telefonda “Bu acil bir durum ve silahları var” ifadelerini kullandı. Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgeye iki polis gönderildi. Polisler silah sesleri duyduklarını ve iki siyah şüphelinin kaçtığını gördükleri ifadesini verdi. Polis raporunda yer alan ifadelere göre polisler daha sonra evin etrafını dolaştı. Polisler pencerede bir kurşun izine rastladıklarını, kapının zorlandığını farkettiklerini ifadelerine ekledi.
Şerif Cannon, 26 yaşındaki Heyward’ın daha sonra kendini korumak için kullandığı 40 kalibrelik silah ile arka kapıya çıktığını belirtti. Polislerden birinin Heyward’a silahı bırakmasını söylediği, siyah gencin buna anında tepki verememesi üzerine polisin iki kez ateş ettiği ve Heywar’ı boynundan vurduğu belirtildi. Cannon, vurulan siyah gencin silah bulundurması ile ilgili “ılımlı” açıklamalarda bulunurken; polislerin silahlı bir kişi ile karşılaştığında karar vermesinin çok güç bir durum olduğunu ifade ederek polisin davranışını meşrulaştırmaya çalıştı.
Güney Karolina Sağlık Üniversitesi’ne kaldırılan Heyward’ın yoğun bakımda tutulduğu öğrenildi.