Podemos (Yapabiliriz), İspanya yerel seçimlerinden 2. parti olarak çıktı

13 özerk yönetiminin meclisine girecek vekillerin yanı sıra 8 bin 122 belediye başkanı ve 67 bin 640 belediye meclis üyesini seçmek üzere yapılan seçimlerin ilk sonuçlara göre, daha geçen yıl kurulan Podemos Partisi yüzde 25 oyla, ülkedeki iki ana partiden biri olan Sosyalist Parti’yi geçerek ikinci sırada yer aldı.

2006 yılında Katalonya’da kurulan ve ilk kez ülke genelinde seçimlere giren bir diğer protesto hareketi olan Ciudadonos da iki büyük kentte, Madrid ve Barcelona’da dördüncü sırayı elde ederek yüzde 11 oy aldı.

Barcelona’ya Kadın Belediye Başkanı

İspanya’da dün yerel seçimler ülkenin tamamında, bölgesel seçimler ise 17 bölgenin 13’ünde yapıldı.

İktidardaki muhafazakar eğilimli Halk Partisi yüzde 27 oyla ilk sırada yer almasına karşın, 2011 seçimlerindeki yüzde 37 oy oranına göre 10 puan kaybetmiş görünüyor.

Halk Partisi 20 yıl sonra ilk kez başkent Madrid’de muhalefete düşebilir, Valencia’da da sol partiler ittifak yaparak yerel yönetimi üstlenebilir.

Ayrıca Halk Partisi 12, Sosyalist Parti ise bir bölgede seçimi kazanmalarına rağmen, kan kaybına uğradıklarından küçük partilerle koalisyonlar kurmak zorunda kalacak.

‘Geleneksel siyaset bitti’

37 yaşındaki Podemos lideri Pablo Iglesias, seçim sonuçlarının İspanya’da geleneksel siyasetin bittiğini gösterdiğini söyledi.

Ülkede iktidar neredeyse 40 yıldır Halk Partisi ile Sosyalist Parti arasında gidip geliyordu.

Özellikle Yunanistan’da Radikal Sol Koalisyon’un (SYRIZA) iktidara gelmesi ile daha da cesaretlenen Iglesias, iktidara gelirlerse İspanya’nın borcunun bir kısmının silinmesi için çalışacaklarını söylüyor.

Podemos “Yapabiliriz”

İspanyolca’da Podemos “Yapabiliriz”, Katalanca da Ciudadonos “Vatandaşlar” anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl “kemer sıkma politikaları”na karşı sert söylemlerle kurulan Podemos, kuruluşundan 4 ay sonra Avrupa Parlamentosu seçimlerine girmiş, yüzde 8 oy ve 15 milletvekili kazanarak bir anda dikkatleri üzerine çekmişti. Uzun süre anketlerde seçmenlerin “yarın seçim olsa oy verecekleri partiler” arasında 1 numaraya yerleşerek ülkedeki iki partili sistemi sarsan Podemos’un yerel seçimlerdeki başarısını Kasım’da yapılacak genel seçimlere de taşıması bekleniyor.

İspanya’da esmi işsizlik %24.4, genç işsizliği %40’lara yükselmiş durumda. Nüfusun %30’u yoksulluksınırı altında yaşarken, her gün konut kredilerini ödeyemeyen 120 aile de evsiz kalmaya devam ediyor.