Planları bozulan 6’lı çetenin üyesi Katar: “Gerekirse Suudi Arabistan ve Türkiye ile askeri müdahale yaparız”

ABD, İngiltere, İsrail, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oluşan altılı çetenin IŞİD ve çeteler eliyle Ortadoğu’da yürüttüğü savaşa karşı halkların ortak mücadelesi sürerken, IŞİD’in mevzii kaybetmesi yeni planları da beraberinde getiriyor. Rusya’nın IŞİD’e karşı başlattığı hava operasyonları, ardından “Esad’lı geçiş süreci”nin gündeme gelmesi, altılı çetenin planlarını revize etmek zorunda kalmasının bir başka nedeni olarak görülüyor.

Suudi Arabistan’ın Suriye konusunda askeri müdahaleyi dışlamayan tutumu hakkında görüşü sorulan Katar Dışişleri Bakanı Halid El Atiyye, “Suriye halkını ve Suriye’yi bölünmekten korumak için Suudi ve Türk kardeşlerimizle birlikte elimizden geleni yaparız. Suriye halkını rejimin gaddarlığından korumak için askeri bir müdahale gerekiyorsa, bunu yaparız” diye konuştu.

Reuters’in haberine göre CNN’e konuşan Halid El Atiyye, “Herhangi bir meydan okumadan kork­muyoruz. Bu yüzden güçlü bir pozisyonda diyalog çağrısı yapıyoruz. Barışa ve barış için en kısa yolun doğrudan diyalog olduğuna inanıyoruz” dedi.

Atiyye, Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlanmasını tercih ettiklerini de belirtti.

SURİYE: DOĞRUDAN SALDIRI OLARAK DEĞERLENDİRİRİZ

Lübnan merkezli El Mayadin televizyonu, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın cevap olarak şu ifadeleri kullandığını bildirdi:

“Eğer Katar bize tehdidini askeri müdahale boyutuna taşırsa, bunu doğrudan saldırı olarak değerlendiririz. Tepkimiz çok sert ve yıkıcı olur.”

(Direnisteyiz2.org)