Pentagon belgeleri sağcıların ülkeyi istikrarsızlığa sürükleme planlarını ifşa ediyor

Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, Ulusal Bolivarcı Emniyet’in 78. Kuruluş Yıldönümünde gerçekleştirdiği konuşmasında, elinde Amerika’nın plan deposu olan ve 2015’in geri kalanında da aynı stratejiler ile Venezuela’yı şiddete bulama niyetlerinin planlandığı yer olan Pentagon’un belgelerinin olduğunu belirtti.

Bu belgelerin ülkede karışıklık, ölüm, bölünme ve nefret hareketlerinin nasıl oluşturulduğunu açıkladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Maduro, planlarının, oligarşinin iktidara gelmesi ve sonrasında da onların (Venezuela sağcılarının) ülke zenginliklerini Kuzey Amerika İmparatorluğuna teslim etmesi olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı, Amerika’nın, Venezuela’daki sözcülerine farklı, ülkeyi sevenlere çok farklı şeyler vaat ettiğini söyleyerek; Venezuela’yı zayıflatmanın, halkın moralini bozmanın ve Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü kırmanın yollarını aradığını belirtti.

Ulusun zaferinin, ülke barışı olacağını belirten Nicolás Maduro, “bizim intikamımız çocuklarımızın aşık olması ve mutluluklarını inşa etmeleri olacak” dedi.

Diğer taraftan, Devlet Başkanı geçen yıl şiddet olaylarında hayatlarını kaybeden Venezuela Silahlı Kuvvetlerindeki gençleri hatırlattı ve “Ruhen birlikte olduğumuz, halkı oligarşinin entrikalarına karşı savunup, görevlerini yerine getirirken şehit düşenleri saygıyla anıyorum.” dedi.

Nicolás Maduro, ayrıca, vatan muhafızlarının katillerinin, hapislerde cezalarını çektiklerini belirtti.

Venezuela Dayanışma Komitesi