Özyönetim direnişleri sürüyor 

13 Nisan: 

1-Nusaybin’de direniş bir ayını doldurdu. 7 Nisan günü yaşanan çatışmada ağır yaralanan JÖH elemanı hayatını kaybetti. Dicle Mahallesi, Baran Sokak’a girmek isteyen bir zırhlı araç patlatıldı. 4 özel harekatçı yaralandı. Mardin Mazıdağı ilçesinde koruculuk yapan 5 kişi, Nusaybin’deki operasyona katılmak istemediklerini belirterek istifa ettiler. Zeynel Abidin Mahallesi bombalanıyor.

2- Devlet güçleri hala Silopi’nin Barbaros ve Başak (Zap) Mahalleleri’ne giremiyor. Çatışmalar bugün de sürdü. İlçenin yüksek tepelerine tank ve mühimmat sevkiyatı yapılılıyor.

3- Direniş bir ayını doldurdu. Direniş mahallelerine ağır silahlarla saldırılar sürerken, bombardımanlar da devam ediyor. Çatışmalar YPS’nin denetimindeki mahallelerde değil, devlet güçlerinin konumlandığı Tekser, Vakıfkent ve Gündoğdu Mahalleleri’nde yaşanıyor. Kente yakın Cudi Dağı çevresinde ise helikopter hareketliliği sürüyor.

4- Gever (Yüksekova) Cumhuriyet Mahallesi’nin güneyindeki Mexsûdava (Kuruköy) köyünde kuşatma sürerken (köy boşaltıldı) Güngör Mahallesi’nde de çatışmalar devam ediyor.

14 Nisan:

1- Şırnak’ta 1 özel harekatçı hayatını kaybetti, 3 özel harekatçı yaralandı. İsmetpaşa ve Cumhuriyet Mahalleleri’nde çatışmalar sürüyor. Özel harekatçıların dün gece kent meydanındaki Öğretmenevi ve Kaniya Jêr bölgesinden kente sızma girişimleri YPS ve YPS-JIN üyelerinin direnişi ile karşılaştı. Yaşanan şiddetli çatışmaların ardından mahalleye giremeyen devlet güçleri bulundukları konuma çekilerek mahalleleri bombardımana tutmaya devam etti. Bombardıman sonucu Bahçelievler Mahallesi’nde birçok ev yıkıldı.

2- YPS Genel Koordinasyonu; 1 zırhlı kepçenin ve 1,57’lik topun imha edildiğini, en az 11 asker/polis hayatını kaybettiğini açıkladı.

3- Devlet güçleri Silopi’de Başak ve Barbaros Mahalleleri’ne girdi, çekilen YPS savaşçılarını bulamayan devlet güçleri kanalizasyonlara gaz attı, evler ise yıkılmaya başlandı.

4-Silvan’da yeniden yasak ilan edildi. Kırsal bölgede operasyonlar sürüyor, Feridun Mahallesi’nden (Merkez) ise çatışma sesleri geldi.

15 Nisan:

1-Mardin’in Savur ilçesinde zırhlı aracın geçişi sırasında bombalı eylem gerçekleştirildi. 6 JÖH hayatını kaybetti, 13 JÖH yaralandı.

2- Hakkari Valiliği Gever (Yüksekova) ve Şemzînan (Şemdinli) arasındaki yüzlerce bölgeyi “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan ederek yurttaşların bölgeye girişini yasakladı. Gever’de (Yüksekova) sokağa çıkma yasakları köylere kadar genişletildi, tüm ilçede helikopter ve İHA hareketliliği var. Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’ndan Çelê (Çukurca) sınır hattına kirpi adı verilen 60 araçlık askeri sevkiyat yapıldı.

3- Şırnak Merkez’de JÖH’ün girdiği binaya sabotaj eylemi gerçekleştirildi, göçük altındaki 13 askerden 1’i hayatını kaybetti. Şırnak Merkez’de Bahçelievler ve Yeni Mahalle bombalanıyor. Şırnak Merkez’de İsmetpaşa, Cumhuriyet ve Dicle Mahalleleri’nde çatışmalar yaşandı. Gazipaşa ve Ömer Kabak Meydanı’nda da zaman zaman silah sesleri duyuldu.

4- Farqin (Silvan) dün geceden sabaha kadar bombalandı. Yasak ise kalktı. Yerel kaynaklar 8 HPG’linin hayatını kaybettiği yönünde.

5- Ağrı’da sabah saatlerinden beri yoğun helikopter hareketliliği var. Ayrıca Dersim’de operasyon ve çatışmalar var.

6- Nusaybin’de Fırat, Abdülkadirpaşa, Zeynelabidin ve Kışla Mahalleleri’ne bombardıman sürüyor.

7- YPS Genel Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada; Şırnak’ın Bahçelievler Mahallesi’nde 1 suikastçının öldürüldüğünü, 1 dronenin düşürüldüğünü; İsmet Paşa, Gazi Paşa ve Cumhuriyet Mahalleleri’nde de toplam 22 “saray çetesinin” öldürüldüğünü, 2 zırhlı aracın imha edilip 2’sinin de darbelendiğini; 2 YPS savaşçısının şehit olduğunu duyurdu.

16 Nisan:

1- Şırnak’ta devlet güçlerinin girdiği 3 binaya eşzamanlı sabotaj eylemi gerçekleştirildi. 40 özel harekatçının enkaz altında olduğu ve kurtarmaya gelen güçlerin 20’sinin öldüğü iddia ediliyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde de 11 özel harekatçı hayatını kaybetti. Son 1 haftada çatışma bölgelerinden onlarca PÖH, yakın mesafe ateşli silah yaralanması ile rapor alıp ayrıldı. İstifa etmek için dilekçe veren özel harekatçıların savaşmak istemediği için kendi kendilerini vurdukları iddia ediliyor.

2-Nusaybin’de mahallelere yönelik yoğun bombardıman devam ediyor.

17 Nisan:

1-Gever’de bir PÖH hayatını kaybetti, bir PÖH de yaralandı. Hakkari’nin Gever ilçesinde 1 astsubay ile 1 uzman çavuş ağır yaralandı.

2-Nusaybin’de, 1 özel harekatçı yaşamını yitirdi, 3’ü ağır yaralandı. Nusaybin’de devlet güçleri Zeynelabidin ve Kışla Mahalleleri’ni yoğun bombardımana tuttu. Akşam saatlerinde başlayan bombardıman devam ederken, Qamişlo sınırına da çok sayıda zırhlı araç konuşlandırıldı. Çatışmaların olmadığı mahallelerin de kuşatmaya alındığı ilçede, sık sık aydınlatma fişekleri atılıyor.

3-Kars Sarıkamış’ta çıkan çatışmada 2 asker ağır yaralandı.

4- Silvan Şereliya köyüne yoğun bombardıman gerçekleşiyor.

5- YPS GK Silopi’de ve Şırnak’ta 2 YPS üyesinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

18 Nisan:

1-Nusaybin, Yenişehir (Alika) Mahallesi’nde 1 tank imha edildi. Tankın enkazı bile alınamadı. Çatışmaların devam ettiği Nusaybin’de bir jandarma özel harekat yaşamını yitirdi. Gece yapılan operasyonda 18 YPS/YPS-J üyesi hayatını kaybetti.

2-Van’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde zırhlı araçtan inen polislere ateş açıldı. Çıkan çatışmada yaralanan bir özel harekatçı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

3-Gever’de de 2 özel harekatçı yaralandı.

4-Mardin Kerboran’da (Dargeçit) Kürt halkına karşı savaşmak istemeyen 20 korucu istifa ederek, silahlarını İlçe Jandarma Karakolu’na teslim etti.

5-Amed Şehitlik Caddesi’nde polis aracına yönelik eylem gerçekleştirildi.

19 Nisan:

1- Nusaybin’de yaralanan PÖH hayatını kaybetti. Abdulkadirpaşa, Fırat, Kışla ve Zeynelabidin Mahalleleri yaylım ateşine tutuluyor.

2- Şırnak’ın Bahçelievler Mahallesi’nde akrep tipi zırhlı araca eylem düzenlendi. Eylemde 1 PÖH hayatını kaybetti, 2’si yaralandı. Aynı mahallede yaşanan çatışmalarda 2’si uzman çavuş ve 1’i astsubay 3 asker hayatını kaybetti. 4’ü ağır çok sayıda asker de yaralandı. İlçede iyice kontrolünü kaybeden devlet güçlerinin karargahı olan Çakırsöğüt Jandarma Tugayı’na YPS’liler tarafından yine ateş açıldı. Tugaydan dumanlar yükseliyor. Mahalleler aralıksız olarak bombalanıyor.

3- Urfa’nın Siverek ilçesinden geçen BOTAŞ’a ait petrol boru hattında yangın çıktı.

20 Nisan:

1-Gever’de (Yüksekova) YPS’nin geri çekildiği iddia ediliyor. Çatışmalar sona erdi. Çatışma süresince yerel kaynaklara yansıyan bilgilere göre 196 PÖH-JÖH hayatını kaybederken 2 astsubay da farklı tarihlerde kendi silahlarıyla intihar etti. 36 PÖH-JÖH istifa etti. Bu süreçte 77 YPS/YPS-J üyesi yaşamını yitirdi. Çekilme yaşanırken Kuruköy Köyü’nde çıkan çatışmalarda 3 özel harekatçı hayatını kaybetti, 7’si yaralandı.

2- Amed’in Farqin (Silvan) ilçesine bağlı Herşen ve Taxik mahallelerine giden yolda askeri aracın geçişi sırasında patlama meydana geldi.

3- Nusaybin’de direniş sürüyor. İlerleme sağlayamayan devlet güçleri Abdulkadirpaşa, Kışla ve Zeynelabidin Mahalleleri’ne saldırdı. YPS ve YPS-J üyelerinin eylemiyle karşılaşan devlet güçleri mahallelerden geri çekilmek zorunda kaldı.

4- Şırnak’ta YPS alan hakimiyetini sağlamış durumda. Çatışmalar devlet güçlerinin tuttuğu Gündoğdu, Tekser ve Vakıfkent Mahalleleri ile Ömer Kabak Meydanı’nda yoğunlaşıyor. Tekser Mahallesi’nde 1 özel harekatçı hayatını kaybetti.

5- Amed-Bingöl karayolunda askeri konvoyun geçişi sırasında patlama meydana geldi.

21 Nisan:

1- Devlet güçleri YPS’nin tuttuğu mahallelere yaklaşamıyor. Çatışmalar devlet güçlerinin tuttuğu mahallelerde sürüyor (Gündoğdu, Tekser ve Vakıfkent).Tekser Mahallesi’nde 1 özel harekatçı polis öldürüldü, çok sayıda yaralı var. Yeni, İsmetpaşa, Gazipaşa ve Bahçelievler Mahalleleri bombalanmaya devam ediyor.Cudi Dağı çevresinde İHA ve helikopter hareketliliği sürüyor.

2- Gever’de(Yüksekova) Mexsûdava Köyü ve Güngör Mahallesi’nin Gûzereş alanı bombalandı.

22 Nisan:

1-Dersim-Elazığ yolu üzerinde patlama gerçekleşti. 4 JÖH hayatını kaybederken, çok sayıda  yaralı olduğu iddia ediliyor.

2-YPS yaptığı açıklamada 5 “saray çetesi”nin öldüğünü, 1 tankın darbelendiğini açıkladı.

23 Nisan:

1-Nusaybin’de şiddetli çatışmalar devam ediyor. 1 JÖH hayatını kaybetti.

2-Cizre’de psikolojisi bozulan bir özel harekat polisinin “Ben deryanın bekçisiyim” diyerek sokak ortasında soyunduğu iddia ediliyor.

3-Mardin Mazidağ’da askeri konvaya eylem gerçekleştirildiği ve çatışmaların yaşandığı bilgisi var. Yerel kaynaklar yaralı ve ölülerin olduğunu iddia ediyor.

4-Amed Lice’de 16 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şiddetli çatışmaların olduğu belirtiliyor. 15 yıldır operasyon yapılmayan Lice civarına kara operasyonu başlatıldığı iddia ediliyor.