Özgür Gündem gazetesi kapatıldı

Kapatma kararı verilen Özgür Gündem Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, karara sert tepki gösterdi. Kaya, DİHA’ya verdiği röportajda “Bu karar bunun ilanıdır. Özgür Basın geleneği hiçbir darbe kararına boyun eğmeyecek ve halkın haber alma hakkında sonuna kadar savunacaktır. ” diye konuştu.
Özgür Gündem’e düzenlenen polis operasyonun ardından gözaltına alınan 25 kişiden 22’si Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Gazetecilerin ifade işlemleri başladı. Gözaltına alınan 22 kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Özgür Gündem Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya’nın gözaltı süresi önce uzatıldı, ardından tutuklandı.
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Halkı kışkırtmak” suçlamalarından tutuklandı.
Aslı Erdoğan’ın cezaevinden gönderdiği mesaj şöyle:
“Moralim iyi. Neden burada olduğumu biliyorum. Herkese selamlarımı iletiyorum. Benim yazılarımda sadece düşünce özgürlüğünün değil, ‘yargılanan’ vicdan oldu. Önyargılarıyla hapsedilen ‘vicdandır’. Edebiyat, insana bu vicdanı kurabilmek için vardır. 18 yıldır tutarlı bir biçimde şiddet karşıtlığını savundum ve Özgür Gündem yazılarımı bir barış köprüsü olarak gördüm.”
Gözaltına alındığı günden beri kendisine destek olan herkese de teşekkür eden Erdoğan, mesajında devamla şunları yazdı: “Günlerdir benimle karakol adliye cezaevi kapılarında bekleyen, çile çeken bütün dostlara arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Minnet bir yazar için bile ifade etmesi zor bir his ama hayatımda ilk kez yalnız olmadığımı anladım. Hepimizi büyük bir cezaevine almaya çalışıyorlar. Bu ülke son vicdanını da yitiriyor ama bizler de hala varız, buradayız, yazıyoruz”
Erdoğan’ın Özgür Gündem’e gönderdiği mesajı şöyle: “Sevgili arkadaşlar, bunca yıldır yaşadıklarınızı azıcık ben de tattım. Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğü gibi kavramlar bizler için sanırım hala çok uzak bir hayal. Umarım sizlerden birazcık cesur, sağlam durmayı öğrenebilmişimdir” diye yazdı.
Özgür Gündem için yapılan eylemler:
Basın ve insan hakları örgütleri ve HDP/HDK’nin çağrılarıyla, Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılması, polis baskını ve gazetecilerin gözaltına alınmasına karşı İHD İstanbul Şubesi önünde basın açıklaması düzenlendi.
Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) çağrısıyla Özgür Gündem Gazetesi’nin mahkeme kararıyla kapatılması ve gazetecilerin gözaltına alınması gazetenin kapısı önünde protesto edildi.
ÖGC’nin çağrısını yaptığı eyleme gazete çalışanları, meslektaşları, Demokratik İslam Kongresi Eş Sözcüsü Hüda Kaya, Demokratik Alevi Dernekleri temsilcileri, Barış Anneleri’nin de olduğu çok sayıda insan katıldı.
“Özgür basın susturulamaz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Özgür gündem yalnız değildir”, “Asla boyun eğmeyeceğiz” sloganları atıldığı açıklamada “Özgür basın susturulamaz” pankartı açıldı.
Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eş Başkanı Hakkı Botan, basın özgürlüğü açısından en alt seviyede olan Türkiye’nin yaşananların ardından daha da gerilediğini söyledi. Botan, “Özgür Gündem baskılara boyun eğmeyerek, Musa Anter’in yolundan giderek ‘halkların sözü yarım kalmayacak’ şiarıyla yoluna devam etmiştir.
Gözaltındaki Gazeteciler Mesaj Gönderdi
Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma içerinde bulunan herkese selamlarını gönderen gazetecilerin mesajı şöyle:
“Özgür basın çalışanları hiç bir baskıya boyun eğmedi, eğmeyecek. Diz çökmeyen bir halkın gazetecileriyiz. Hakikaten hiç bir zaman taviz vermeyeceğiz. Gerçeği yazmak halkımıza, Ape Musa’ya, Gurbetelli Ersöz’e ve basın şehitlerimize borcumuzdur. Bizimle dayanışma içerisinde olan, Özgür Gündem’e sahip çıkan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Boyun eğmeyeceğiz.”
‘Binalar onların olsun, sokaklar bizim’
Özgür Gündem Gazetesi çalışanları da “Binalar onların olsun, sokaklar bizim. Sokaklarda çalışacak, yarın gazetemizi çıkaracağız” dedi.
Yapılan basın açıklamanın ardından gazete önünde toplanan yüzlerce kişi, ellerine aldıkları gazete ile İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.
Yürüyüş boyunca “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür Gündem susturulamaz” ve “Direneceğiz” sloganları atılırken, polis engeline rağmen İstiklal Caddesi’ne çıkıldı ve Özgür Gündem gazetesi yoldan geçenlere dağıtıldı.
Gazeteciler adliye önünde karşılandı
Kapatılan Özgür Gündem’den gözaltına alınan 22 kişiyi, adliye çıkışında meslektaşları ve gazete okurları karşıladı. Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi üç gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gazetecileri adliye dışında meslektaşları, okuyucuları ve sevenleri karşıladı. Alkışlar ve “Özgür Basın Susturulamaz” sloganlarıyla adliye önünde gelen gazeteciler basın açıklaması yaptı.
Özgür Gündem Çalışanları Toplantılarını Mühürlü Bina Önünde Yaptı.
Özgür Gündem çalışanları gündem toplantısını mühürlü binanın önünde gerçekleştirdi.
Özgür Gündem susmadı
Mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem, kapatıldıktan bir gün sonra dört sayfa olarak, Atılım’ın özel sayısı olarak, dayanışmayla çıktı.
17 Ağustos: Özgür Gündem ‘Boyun eğmeyeceğiz’ manşetiyle çıktı.
Atılım Gazetesi’nin özel sayısı olarak çıkan gazete, 4 sayfa olarak bayilere gitti. Gazetenin ilk ve ikinci sayfasında gazeteye yapılan polis baskını ve gazetenin kapatılmasına dönük tepkilere yer verildi.
18 Ağustos: Özgür Gündem ‘Dayanışma büyüyor’ manşetiyle çıktı
Kapatmanın ardından gazetenin ikinci sayısı yine Atılım özel sayısı olarak çıktı. “Dayanışma Büyüyor” manşetiyle çıkan gazetenin ilk sayfasında, dün gazete binası önünde yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı basın açıklamasına yer verildi.
19 Ağustos: Özgür Gündem ” Direnişe Devam ! ” Manşetiyle Çıktı
Gazetenin manşetine, serbest bırakılan 22 özgür gündem çalışanlarının adliye önünde yaptığı basın açıklamasındaki mesajı taşındı. Gazetenin 1’inci sayfasında ayrıca karikatüristler Carlos Latuff ve Sefer Selvi’nin gazetenin kapatılmasını konu alan karikatürlerine de yer verildi.
20 Ağustos: Özgür Gündem “Ape Musa’nın kalemi düşmedi, düşmeyecek !” manşeti ile çıktı.
Gazete, manşetine serbest bırakılan 22 çalışanının haber toplantısını mühürlenen gazete önünde yapmasını taşıdı.”Ape Musa’nın kalemi düşmedi, düşmeyecek” manşeti ile çıkan gazete çalışanları, kaldıkları yerden devam etme mesajı verdi.
21 Ağustos: Özgür Gündem “Yazılarım barış köprüsüydü” Manşetiyle Çıktı
Gazetenin 5. sayısının sayfaları; Rojava ve Avrupa’dan İstanbul’a kadar uzanarak, altı farklı ülke sınırları içinde, ayrı ayrı hazırlandı. Gazete, bugün manşet haber olarak, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanan Aslı Erdoğan’ın dün gönderdiği mesajı yayınladı.
Erdoğan’ın, “Yazılarım barış köprüsüydü” sözlerini manşetine taşıyan gazete, bunun altına da dün Aslı Erdoğan için gazete binası önünde yapılan açıklamadan bir fotoğraf koydu.
Devrimci kurumlar, dernekler, emek ve basın örgütlerinden açıklamalar: “Özgür Gündem susturulamaz”
Birçok kurum ve kuruluştan destek açıklamaları mesajları yağdı. Kaldıraç Dergisi de açıklama yaparak Özgür Gündem’in yanında olduklarını, özgür basının susturulamayacağını belirtti.

Kaldıraç: “Yaşasın Özgür Basın Mücadelemiz! Özgür Gündem Susturulamaz!”
“Yaşasın Özgür Basın Mücadelemiz!
‘Gerçekler karanlıkta kalmayacak’ diyen Özgür Gündem, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatıldı:
Özgür Gündem susturulamaz!
Bugün kapatılma kararının ardından, gazete binasına baskın yapıldı. 4 yöneticisiyle birlikte gazetenin 20’den fazla çalışanı gözaltına alındı.
7 Haziran’dan beri, Kürt halkına uyguladığı savaş politikasını büyüten ve Gezi ile gelişen halk direnişini bastırmaya çalışan; AK Parti, Saray ve devletin tüm egemenleri 15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilerek saldırılarını artırıyor.
Darbeye karşı demokrasi havariliğinden bahsedenler; darbe girişimi bastırılmasına rağmen OHAL ilan ettiler.
TRT’yi basıp cunta bildirisini okutmakla, Özgür Gündem’i kapatmak aynı zihniyetin ürünüdür. Bu zihniyetin tüm tarafları: Ergenekon’u, Cemaat’i, Saray’ı birbirinin suç ortaklarıdır. Yapılan darbe girişiminde de, süren sivil darbede de suçludurlar.
Özgür Ülke’den Özgür Gündem’e bombaladılar, katlettiler, tutukladılar…
Özgür basını susturamayacak, boyun eğdiremeyecekler!
Devrimci, özgür basın yine susmayacak, yine boyun eğmeyecek!
Direniş ve dayanışma ile kazanacağız.
‪#‎ÖzgürGündem‬ Yalnız Değildir!”
Genel Yayın Yönetmenleri: “Dayanışmayı Büyütmeliyiz”
Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ve çalışanlarının darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösteren Cumhuriyet, Evrensel, Birgün ve Yurt gazetelerinin genel yayın yönetmenleri, “Baskılara karşı daha çok yan yana durmalıyız, omuz omuza durmalıyız. Dayanışmayı büyütmeliyiz” çağrısı yaptı.
Basın Şehitleri Aileleri: Susturamayacaksınız!
Özgür Gündem’in özgür basın mücadelesinde şehit olan emekçilerinin aileleri; ”Bu baskılarla, şantajlarla halk gerçekliği olan Özgür Gündem gazetesi susturulamaz. Bu gazete asla yenilmeyecek. Gücünü halkın gerçekliğinden ve gerçek haberden almaktadır.”
DİSK Basın-İş’ten Özgür Gündem Açıklaması
DİSK Basın-İş bir açıklama yaparak kapatılan ve binası polis tarafından basılan Özgün Gündem’in yanında olduklarını söyledi. DİSK Basın-İş’in yaptığı açıklama şöyle:
“…Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘dokunulmazlıklar boşuna kaldırılmadı ya’ sözünü işaret fişeği görenler Özgür Gündem gazetesinin geçici süreyle kapatılmasına karar verdi…”
Özgür Gündem’in mahkeme, Kanal 35’in RTÜK kararı ile kapatılması açık bir sansürdür, “’OHAL sokağı etkilemeyecek’ diyenlerin gerçek niyetlerinin ortaya çıkmasıdır.
Özgür Gündem yalnız değildir.”

Dünya basınında Özgür Gündem’in kapatılması
BBC
İngiliz BBC televizyonundaki haberlerde, kapatma kararının yanı sıra gazetemize yönelik baskın ve aramalara yer verildi. Gazetemizin bazı çalışanlarının gözaltına alındığını belirten BBC, sonrasında düzenlenen protesto gösterilerine dikkat çekti.
LE FİGARO
Gazetemize yönelik kararı “Kürt yanlısı gazete yasaklandı” başlığıyla okuyucularına duyuran Fransız Le Figaro gazetesi, daha önce de gazetemizin muhabirlerinin kartlarının hükümetçe iptal edildiği hatırlatıldı. Le Figaro, 1992 yılında kurulan gazetemizin daha önce de çok defalar Türk yargısının hedefinde olduğunu vurgulandı.
DPA
Kapatma kararıyla birlikte çok sayıda gazetecinin yanı sıra gazetemize destek verenlere karşı haftalar öncesinden soruşturmalar açıldığını duyuran Alman haber ajansı DPA, RSF temsilcisi Erol Önderoğlu’nun da bu soruşturmalara dahil edildiğini yazdı.
FOX NEWS
Amerikan Fox News kanalındaki haberde de, gazetemizin kapatılması kararının basın özgürlüğüne yönelik yoğunlaştığı bir dönemde geldiğine dikkat çekildi.
Kaynaklar: direnisteyiz3.org, sendika10.org