Özgecan için “Yasta değil isyandayız”

11 Şubat Çarşamba günü Mersin’de Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Özgecan Aslan’ın bedeni bir dere yatağında yanmış olarak bulundu. Tarsus-Mersin-Adana arasında yolcu taşımacılığı yapan 33 B 8756 plakalı minibüs sürücüsü 26 yaşındaki Suphi Altındöken ve yanında bulunan Fatih Gökçe’nin şüpheli görülmesinin ve yapılan takibin ardından Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, Özgecan Aslan’ı öldürdüklerini veyaktıklarını itiraf ettiler.

Mersin’in Tarsus ilçesinde evine gitmek içinbindiği dolmuşta üç saldırgan tarafından bıçaklanıp ardından da yakılarak katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın uğradığı saldırı ve cinayetin duyulmasının ardından hem sokaklarda hem de sosyal medyada büyük tepki oluştu. Ülkenin her yerinde sokak eylemleri düzenlendi. Anmalar yapıldı. Dilek fenerleri uçuruldu. Okullarda eylemler yapıldı. Yüzlerce yazı yazıldı. Kadınlar öz savunma çağrıları yaptı. Öz savunmayla ilgili paneller yapıldı. Hatta kadınlara yönelik kişisel savunma dersleri için ücretsiz kurslar açılmaya başlandı. Twetarda #sendeanlat etiketiyle yaklaşık 700 bin kadın başından geçen tacizleri anlattı.

14 Şubat Cumartesi günü adli tıp morgundan alınan Özgecan Aslan’ın cenazesi Mersin şehir mezarlığına getirildi. Cenaze namazında arkaya geçmesi istenen kadınlar, duruma itiraz etti ve namazı ön safta kıldı. Özgecan’ın tabutunuda taşıyan kadınlar ‘’Unutmayacağız, hesabını soracağız, Kadın cinayetlerini durduracağız, Özge’ye uzanan eller kırılsın, Özge için adalet istiyoruz, kadınlar için özgürlük” sloganları atarak alkışlarla cenazeyi mezara kadar götürdü..

İSTANBUL

TAKSİM

Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu’nun çağrısıyla saat 13.30’da Fransız Konsolosluğu önünde toplanan çoğunluğu kadın binlerce kişi, “Yeter!

Özgecan’ın hesabını soracağız” yazılı pankart açarak Galatasaray Lisesi’ne yürüdü.

Anarşist Kadınlar 15 Şubat’ta Taksim Meydanı’ndaki Burger King binasından “Katledilen Kadınlar, Özgecan Aslan İsyanımızdır” yazılı bir pankart sallandırdı. Kadınlara yönelik gerçekleştirilen polis saldırısının ardından 5 kadın darp edilerek gözaltına alındı.

21 Şubat’ta Taksim Tünel’de biraraya gelen KESK’li kadınlar, “Yasta değil isyandayız! Kadın katliamlarının hesabını soracağız! KESK İstanbul Kadın Meclisi” yazılı pankart açtı. Ellerinde meşaleler taşıyan KESK’li kadınlar, “Kadınlar artık susmayacaklar!”, “Yasta değil isyandayız!” ve Kadın cinayetleri politiktir!” sloganlarını haykırdı. Eylem Galatasaray Lisesi’nin önünde son buldu.

Yine 21 Şubat’ta sosyal medya üzerinden örgütlenen erkekler “Şiddete yeter diyen erkekler mini eteklerimizle yürüyoruz” etkinliği adıyla Taksim’de yürüdü.

KADIKÖY

14 Şubat’ta saat 19:00’da Boğa’da buluşan binlerce kadın, caddeleri trafiğe kapatarak Rıhtım’a yürüdü. Rıhtım’a gelinmesinin ardından kısa süreli bir oturma eylemi gerçekleştirildi ve basın açıklaması yapıldı. Kadın cinayetleri artarken devletin cinayetleri önlemek üzere hiçbir somut önlem alma iradesi koymadığı belirtilen açıklamada, kadınların her geçen gün daha fazla şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet tehdidi altında yaşamaya mecbur bırakıldığı dile getirildi. Hesabını soracağız mücadeleyi yükselteceğiz denildi.

17 Şubat’ta Kaldıraç, AKA-DER, Özgür Lise, Arap Alevi Kadın Meclisi’ nin çağrısını yaptığı eylemde Kadıköy Antikacılar sokağından yürüyüşe başlayan kadınlar; “Özgecan’ın hesabı sorulacak” “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarıyla Khalkedon meydanında anma eylemine başladılar.

“Qateli, dafe3i, 3alli sowtik ya nisvan” , “Öfkemiz dinmeyecek, Özgecan ın Hesabı Sorulacak”, “Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz, Ya dünyamıza inecek ölüm”… yazılamalı dövizlerle meydana giren kadınlar “Jin jiyan azadi”, “Kadınlar Sokağa Hesap Sormaya” sloganlarının ardından eyleme saygı duruşuyla devam etti. Şiirlerin okunduğu eylemde, kadınlar olarak dayanışmanın mücadelenin büyütülmesinin gerekliliği vurgulandı. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

SARIGAZİ

Özgecan Aslan’ın katledilmesi üzerine Sarıgazi Dayanışması içerisindeki kurumlara çağrı yaparak, 15 Şubat Pazar günü saat 17.00’a bir eylem çağrısı yaptık. Eylem öncesinde Sarıgazi Demokrasi Caddesi boyunca tüm esnafları gezip, bu katliam karşısında kepenk kapatma çağrısı yaptık. İki dükkan haricinde tüm esnaf kepenk kapatma eylemine katıldı. Katılmayan iki esnafa da sonrasında Sarıgazi Dayanışması’ndaki güçler olarak uyarıda bulunduk.

Saat 17.00’da Sarıgazi Cemevi’nin önünden başlayan yürüyüşte, mahalleleri gezerek, devamında Demokrasi Caddesi boyunca sürekli ajitasyonlar

ve “Özgecan’ın Hesabı Sorulacak”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Jin Jîyan Azadî” sloganlarıyla, herkesi sokağa çağırdık. Yaklaşık 500 kişilik bir kitleyle Sarıgazi meydana vardığımızda, Özgecan ve katledilen tüm kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirdik, devamında basın açıklamasını okuduk ve

ardından, katliamın üzerine saygısız söylemlerle haber yapan burjuva medyayı teşhir ederek Yeni Şafak ve Milliyet gazetelerini meydanda yaktık. Mahallemizde sokakları meydanları boş bırakmayacağımızı belirterek, mücadele ve örgütlenme çağrısıyla eylemi sonlandırdık. (Sarıgazi AKA-DER)

SARIGAZİ’DE KADINLAR TOPLANDI

Özgürlüğümüz İçin Öz Savunmaya!

Anadolu’nun dört bir yanında Özgecan’ın katledilmesinin ardından kitlesel eylemler gerçekleşti. Beraberinde, her gün yaşadığımız tacizler, tehditler; devletin kadını aşağılayan ve saldırı niteliğindeki söylemleri çok daha geniş kitlelerce tartışılmaya başlandı.

Şimdi ne yapmalı?

Biz de bu soruya birlikte cevap vermek için Sarıgazi’de bir kadın toplantısı çağrısı yaptık. Hem internet üzerinden hem de mahallede birçok yere ozalitler yaparak ve çağrı bildirileri dağıtarak toplantı çağrımızı yaygınlaştırdık.

22 Şubat Pazar günü, şubemizde kadınlar olarak bir araya geldik, tanıştık. Bu ilk buluşmamızda,

hem Özgecan’ı ve kadın cinayetlerini, hem kendi yaşadıklarımızı konuştuk. Devletin kadınlara saldırı politikalarını ve eğitim sistemi gibi tüm toplumu ama daha özelinde de kadınları yakınen ilgilendiren gündemleri tartıştık. Mahallemizde kadınlar olarak örgütlü bir irade olmak gerektiğine karar verdik ve bunun için önümüze hedefler koyduk. Öncelikle bu toplantıya katılan tüm kadınlar olarak, elimizi taşın altına koymaya ve daha da çok kadına ulaşarak her hafta düzenli olarak toplanmaya, bu toplantılarda hem gelişen devlet politikalarına karşı açıklamalar yapan bir irade oluşturmaya, hem de mahallemizde gelişen, kadınlara yönelik her türlü şiddet, baskı, tehdit durumlarına karşı öz savunma komiteleri oluşturarak bu durumlarla bizzat muhattap olmaya karar verdik.

Tüm kadınlara da çağrımızdır;

Önümüzdeki süreci ancak örgütlü gücümüzle karşılayabiliriz.

Tüm mahallelerde, kadınlara karşı gelişen her durumdan haberdar olacak mekanizmalar geliştirilmeli ve hem söylem hem eylem boyutunda, bu durumların karşısında bir güç olarak kadınlar öz savunma komiteleri kurmalıdır.

AKA-DER SARIGAZİ KADIN KOMİSYONU

 

MERSİN

14    Şubat’ta Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla Forum AVM’de toplanan binlerce insan Özgecan’ın katline tepki gösterdi. Forum AVM’den özgecanın evine kadar yapılan yürüyüşte “erkek adaleti değil gerçek adalet” ,” kadın cinayetleri politiktir” “mersin uyuma özgecan’a sahip çık” sloganları atıldı. özgecanın evine gelindiğinde ise aile: “ Lütfen sesiz olun ac hepimizin acısı ama ailenin acısı taze dedi.” Kitlenin önüne gelen anne ise:” Kızımın kanı yerde kalsın istemiyorum cezalarını bulsunlar . enağır cezaların verilmesini istiyorum “ dedi. kitle ise “anne ağlama çocukların burada” sloganı attılar.

Mezarlıkta defin sırasında kadın platformundan arkadaşların Özgecanın babasına tabutu taşıttırmaması “erkek eli değmesin” ve forum avm de eylem başında erkekleri uzaklaştırmaya çalışmaSI ise eylemlilikte göze çarpan derin noktalar oldu..

Kaldıraç Mersin

 

 

15    Şubat’ta facebook üzerinden kurulan etkinlikle on binlerce kişi mersin otogarda buluştu. Otogarda TOK dolmuşlarını protesto ettikten sonra Nükleer’ e karşı miting yapılan Tevfik Sırrı Gür stadına gelmek isteyen kitleyi polis barikatı engelledi.. GMK Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüyen grubun önünde kadınların yürümesi dikkat çekti. Kitle yürüyüşün ardından Özgecan Aslan’ın ailesinin yaşadığı Barış Mahallesi’ndeki evine gelerek acılarını paylaştı, baş sağlığı diledi.

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN ÇAĞRISINA ONBİNLER CEVAP VERDİ: “KATİL ZİHNİYET HESAP VERECEK”

Mersin’de Çağ Üniversitesi öğrencilerinin çağrısıyla düzenlenen ve Toros Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi öğrencileri, Adana Demirspor ve Mersin İdman Yurdu taraftarları ile Adana ve Mersin kitle örgütlerinin katılımıyla 18 Şubat’ta kitlesel bir eylem gerçekleştirildi.

Çağ Üniversitesi’nde toplandıktan sonra D-400 Karayolu’na çıkarak Yenice Beldesi Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Eylem’in örgütsüz oluşu dağınıklığa seseb verirken eylemi örgütleyen öğrencilerin “ Siyasi dini ve başka ideolojilere özgecan’ın katmak ona saygısızlık olur. Lütfen sadece özgecan için buradayız” söylemleri kitle içinde sıkıntı yaratsa da kadın cinayetleri politiktir ifadesi öne çıktı. Jandarma ve polisin aşırı derecede önlem alışı ve yakalarına Özgecan’ın fotoğrafını asması ise dikkat çeken noktalardandı.

Kadına yönelik şiddetin son bulması çağrısında bulunan kitle “Kadın karnına koca bir dünya sığdırdı, siz dünyanıza bir kadın sığdıramadınız”, “Katil zihniyet hesap verecek”, “Yasta değil isyandayız” sloganları atarak, “Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır. Bu ayıba ortak olma. Özgecan ölümsüzdür. Bu son olsun” yazan bir pankart açtı.

Yaklaşık iki buçuk saat süren yürüyüşün ardından, bugüne kadar yapılan en kalabalık protestoya sahne olan Yenice Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ve sloganlarla eylem son buldu.

Ayrıca davaya müdahil olacağını duyuran Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi, sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

(direnişyeyiz.Org/ Kaldıraç Mersin)

 

ANKARA

Özgecan için polisin eylem yapamazsınız dediği Güvenpark’ta eylem yapan kadınlar, kürsü kurdu, yürüyemezsiniz dediği sokaklarda yürüdü. Kızılay’da katledilen Özgecan için yürüyen kadınlar, kadın katliamlarını durdurana kadar sokaklarda olacaklarının sözünü verdi. Daha sonra Güvenpark’ta oturma eylemine geçen kadınlar eylemlerini gece boyunca sürdürdü.

Alevi dernekleri de 18 Şubat’ta Güvenpark’ta Özgecan Aslan için basın açıklaması yaptı. Kızılay Güvenpark’ta toplanan grup, “Özgecan için ayaktayız”, “Özgecan’ın katillerinden hesap soracağız”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atarak ellerinde Özgecan Aslan’ın fotoğrafının bulunduğu dövizler taşıdı. “Özgecan, sokakta gördüğü her kadına canının istediği gibi davranabileceğini zanneden gerici zihniyet tarafından katledildi. Bugün artık 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.’nin acısını da, Ayşe Paşalı’nın, Münevver Karabulut’un katledilmesini

ve daha binlercesini de Özgecan ile beraber yeniden yaşıyoruz. Acımız, öfkemizi, mücadelemizi büyütüyor”.denilerek eylem sonlandırıldı.

 

BATIKENT

Gimsa önünde toplanan kitle batikent te ki kurumların çağrısı ile bir araya geldi. Basın açıklaması okundu. Yaklaşık 700 kişi sloganlar eşliğinde batikent meydana yürüdü. Meydanda mumlar yakılarak öldürülen kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra akşam saat 21:00 da ethem sarisuluk parkinda yapılacak olan eyleme çağrı yapılarak eylem sonlandırıldı.

 

İZMİR

14 Şubat’ta saat 19:00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde toplanan kadınlar, cadde boyunca yürüyüp cinayeti protesto etti. Özge’nin hesabı sorulacak’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’, ‘Öldüren sevgi istemiyoruz’ sloganları atıldı.

21 Şubat’ta da Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu ve Halkevci Kadınlar Özgecan Aslan için eylem gerçekleştirdi. 18.00’de KCDP Alsancak Tansaş önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylemde “Kadın Düşmanı Katil AKP”, “AKP’den Hesabı Kaınlar Soracak” sloganları atılırken basın açıklamasında AKP’nin son dönem politikalarının kadın düşmanlığını tetiklediğine, Özgecan’ı öldürenin bizzat AKP’nin kendisi olduğuna değinildi. Saat 19.00’a ise Halkevci Kadınlar Alsancak Sevinç Pastanesi önünde toplanarak Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne doğru yürüyüşe geçti. Kültür merkezi önünde yapılan basın açıklamasında ise “Özgecan 3 erkek tarafından kaçırılarak önce tecavüz edildi, sonra boğazı ve elleri kesilerek yakıldı. Özgecan’a bu vahşeti layık görenler hamile kadının sokağa çıkması ayıptır diyen, kadınların kaç çocuk doğuracağına karar veren zihniyettir. AKP’nin fıtratında kadın cinayetleri vardır” denildi. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 

TRABZON

Trabzon postane önünde saat15:00’de toplanan binlerce kadın uzun sokak üzerinden meydana yürüdü. Trabzon postane önünde saat15:00’de toplanan kadınlar uzun sokak üzerinden meydana yürüdü.

Yürüyüş boyunca yeni katılımlarla kortej sayısı 3000’i geçti

 

ANTAKYA

14 Şubat’ta Antakya’da Özgecan için Eğitim Sen önünde toplanan Antakya Kadın Dayanışması “Erkek vuruyor devlet koruyor.”, “Özgecan ın katili AKP’nin adaleti.” Sloganları le saray caddesinde yürüyüş yaptı.

16 Şubat saat 13:00’da Antakya doğuş okulları önünde toplanan yaklaşık 3 bin liseli özgecan’ı katleden sistem e öfkelerini sloganlarla dile getirdi. Doğuş okulları önünden başlayan yürüyüş Ahmet

Atakan ın vurulduğu yerde serbest kürsü kurulduktan sonra sonra erdi.Kürsü de öfkemizi örgütlememiz gerektiğinin,katillerden ancak böyle hesap sorulabileceği mizdillendirildi.

18 Şubat saat 13.00 e yapılan çağrıyla bir eylem gerçekleştirildi. Liselilerin ağırlıkta olduğu kitle

Uğur Mumcu’da toplanarak ajitasyonlarla, “Özgecan Aslan ölümsüzdür, Özgecan’ın hesabı sorulacak, katil devlet hesap verecek, kadın cinayetleri politiktir” sloganlarıyla Armutlu Bp’ye yürüdü. Bp’de kitlenin önü polis tarafından kesildi. Tartışmaların ardından kitle Antakya Büyük Park’tan geçerek Saray Caddesi’ne oradan köprü duraklarına yürüdü. Köprü duraklarında okunan basın açıklamasının ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

 

BURSA

Setbaşında toplanan, çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce kişi, sloganlarla heykele kadar yürüyüş yaptı.

 

ANTALYA

15 Şubat’ta Attalos Heykeli önünde buluşan kadınlar ‘Özgecan’ın katili erkek egemen devlettir’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’ yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasının ardından Özgecen Aslan’ın fotoğrafını yere koyan kadınlar etrafına mum yakarak oturma eylemi yaptı.

SİVAS

Sivas’ta Özgecan Aslan’ın anısına, dilek feneri uçuruldu. Eğitim-Sen Şubesi’nin bulunduğu Afyon Sokak’ta ellerinde meşalelerle toplanan bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, slogan ata-

rak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Daha sonra Eğitim-Sen Şubesi’ adına açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından Özgecan’ın anısına gökyüzüne rengarenk dilek fenerleri uçuruldu.

 

ÇORUM

Çorum’da bazı sendika ve sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler, Aslan’ın öldürülmesini protesto etti. Valilik önünde toplanan Türk Eğitim-Sen Çorum Şubesi üyeleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla Gazi Caddesi’nden Hürriyet Meydanı’na yürüdü. Meydanda bir açıklama gerçekleştiren kitle sonrasında dilek feneri uçurdu.

 

GİRESUN

Giresun’un Bulancak ilçesindeki Şoförler Odası ve Şehiriçi Kooperatifince düzenlenen eylemde yaklaşık 200 dolmuş aracı ile konvoy oluşturuldu.

Araçlara “Yolcumuz Bizim Namusumuzdur” yazısı asıldı, Özgecan Aslan’ın fotoğrafları yapıştırıldı. Sivil araçların da katıldığı konvoyda, sürücüler korna çalarak cinayeti protesto etti.

 

SAMSUN

22 Şubatta Samsun’da sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 50 kişilik grup Cumhuriyet Meydanında oturma eylemi gerçekleştirdi.

MANİSA

16 Şubatta Manisa Manolya Meydanı’nda bir araya gelen, Manisa Demokrasi Platformu kadın bileşenleri Özgecan için eylem düzenledi. KESK’e bağlı sendikalar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür vakfı, Alevi kültür derneği, CKD, HDP, HDK, EMEP, YSGP ve CHP eyleme katılarak destek verdi.

 

DİYARBAKIR

Polisin yoğun kuşatması altında geçen yürüyüşte hep bir ağızdan zılgıt çeken kadınlar; ‘Öz Savunma Meşrudur’, ‘Özgecan’ın katillerine karşı Kobani ruhuyla mücadele edeceğiz’ dövizlerini açtı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve HDP Eş Genel Başkan Yadımcısı Meral Danış Beştaş da eyleme destek verdi. Grup adına açıklama yapan DBP Diyarbakır İl Başkanı Hafize İpek, “Kadın cinayeti ve şiddetine dur demek için öz savunma birlikleri oluşturacağız” dedi.

 

MARDİN

Kızıltepe ilçesinde Özgür Kadın Kongre-

si-Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirildi. Özgürlük Meydanı’nda başlayan yürüyüşte kadınlar, pankart ve dövizler taşıdı. Özgecan Aslan’ın fotoğraflarının taşındığı eylemde konuşan HDP Kızıltepe İlçe Örgütü Yöneticisi Yasemin Demirkaya, Özgecan’ın katledilmesinden, onu öldü ren kişiler kadar, 6 yaşındaki çocukların evliliğine göz yumanların, kadını ikinci sınıf gören, DAİŞ’in sokakta kadın pazarlığına göz yuman hükümetin de sorumlu olduğunu belirtti.

 

ŞIRNAK

Silopi ilçesinde Viyan Kadın Danışmanlık Merkezi öncülüğünde çok sayıda kadın HDP binası önünde bir araya geldi. Kadınlar, “Şiddeta li ser jinê re êdî bes e” pankartı açıp, alkış ve sloganlar eşliğin-

de Sanat Sokağı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Ölüm değil direniştir kaderimiz” ve “Bijî berxwedana Jinan” dövizlerinin yanı sıra Özgecan Aslan ve farklı tarihlerde katledilen kadınların posterleri de taşındı.

DERSİM

Eğitim Sen Dersim Üniversitesi Temsilciliği, Mühendislik Fakültesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim Sen Dersim Üniversitesi temsilcilerinden Munise Kazcı, sokakta, dolmuşta, özellikle de hava karardığında tek başına kalmanın tedirginliğini yaşamamış tek bir kadının dahi olmadığını belirterek, “Erkekler tarafından hayatında en az bir defa tacize, şiddete uğramamış kadın olmadığı gibi” şeklinde konuştu.

 

SİİRT

Siirt’in Eruh ilçesinde HDP ve DBP’li kadınlar, Berfin Kadın Danışma Merkezi öncülüğünde kadına yönelik şiddet ve tecavüzlere karşı yürüdü.

 

VAN

Van’da Kadın Yaşam Merkezi bahçesinde düzenlenen basın açıklamasına Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Hatice Çoban ile birlikte çok sayıda kişi katıldı. Özgecan’ın fotoğraflarını yakalarında taşıyan kadınlar “Yasta değil isyandayız, Özgecan”, “Bana ne giyeceğimi değil, oğluna tecavüz etmemeyi öğret”, “Mücadele bir Özgecan’dır” pankartları taşıdı.

 

HAKKARİ

Hakkari’de Kongreya Jinên Azad (KJA) bileşenleri, Özgecan için DBP binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan KJA üyesi Mehtap Daştan Demirer,”Erkek egemen sistemin bize dayattığı, bizi kendisine göre şekillendirdiği yaşam biçimini kabul etmeyelim. Adaleti, eşitliği, barışı ve güzelliği dünyada yeşertecek olan biz kadınlarız. Her türlü şiddete karşı sesimizi yükseltelim” dedi. Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganları ile son buldu.

 

VARTO

Muş’un Varto ilçesinde, Varto Kadın Meclisi ve Varto Emek ve Demokrasi Platformu’nun Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etmek amacıyla düzenlediği yürüyüş ve basın açıklamasına binlerce yurttaş katıldı. “Kapitalizme, savaşa, gericiliğe, erkek egemenliğine, şiddete karşı mücadeleyi büyütüyoruz” pankartı ve “Özgecan’ın çığlığını duydunuz

mu?”, “Sözlerinizi, ellerinizi bedenimizden çekin”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, Jiyan, Azadi” dövizleri ile Belediye İş Hanı önünden başlayan yürüyüşe binlerce yurttaş katıldı

 

BİNGÖL

Eğitim Sen, HDP, DBP, İHD ve SES üyeleri tarafından yapılan ortak basın açıklaması ile işlenen cinayet protesto edildi. Eğitim Sen binası önünde toplanan kitle , Genç Caddesi üzerinde Dörtyol’a kadar zılgıt ve sloganlar eşliğinde yürüdü. “Tahrikçi zihniyet ölüm getirdi”, “Devlet tecavüzcüleri koruyor”, “Özgecan isyanımızdır” dövizlerinin taşındığı yürüyüş sonrası siyasi partiler ve kurumlar adına ortak açıklama yapan İHD Bingöl Şube Başkanı Nuran Aydın, Türkiye’de kadınlara yönelik şiddetin artık kelimelerle ifade edilmeyecek boyutlara ulaşmış durumda olduğunu belirtti.

 

MARDİN (MAZIDAĞI)

Eğitim Sen Temsilciliği önünde toplanan kitle “Jin jiyan azadî”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Yasta değil isyandayız” sloganları atıp, ellerinde cinayete dönük öfkelerini yansıtan dövizlerle Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydana ulaşılması sonrası beş dakikalık oturma eylemi yaparak cinayeti protesto edenler adına açıklama yapan Eğitim Sen Mazıdağı Temsilciliği üyesi Cahide Aktaş, Özgecan’ın yaşadığı şiddetin ve vahşice sorumlusunun devlet olduğunu belirtti.

 

IĞDIR

Iğdır’da ise Eğitim Sen Şubesi öncülüğünde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda kadın ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. “Yasta değil isyandayız”, “Şiddetsiz bir dünya için isyandayız”, “Erkeklik cinsiyet adamlık haysiyet işidir” yazılı

dövizlerin açıldığı açıklamada, “Fıtratınız batsın kadınlar yaşasın”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

 

AĞRI

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde KJA, SES, Eğitim Sen, HDP ve Sema Yüce Kadın Danışma Merkezi öncülüğünde İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen kitle, “Kadın cinayetleri durdurulsun, Özgecanların hesabı sorulsun” pankartı ve “Dansımız isyanımızdır”, “Artık öz savunma var başınıza geleceklerden biz sorumlu değiliz”, “Kahrolsun IŞİD cinayeti” dövizlerinin açıldığı açıklamada, Özgecan’ın fotoğrafları taşındı.

URFA

Urfa İl Kadın Platformu bileşenleri, yürüyüş düzenledi. Ali Şelli Parkı’nda bir araya gelen yüzlerce kadın, “Kadın şiddetine dur de”, “Kadın kırımına, tecavüzüne, katliamına karşı yasta değil isyandayız”, “Kararlıyız kadın cinayetlerini durduracağız” pankartları eşliğinde yürüyüşe geçti.

Suruç ilçesinde de Rojava çadır kenti önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, Suruç Belediyesi’ne kadar “Erkekliği lanetliyoruz”, “Devlet kadın yerine erkeği koruyor” pankartları eşliğinde yürüdü. Yürüyüşte “Jin jiyan azadi”, “Biji berxwedana YPJ” sloganlarını atan kadınlar, Özgecan Aslan başta olmak üzere katledilen birçok kadınının fotoğraflarını taşıdı.

 

NEVŞEHİR

18 Şubatta Nevşehir, Avanos’ta eylem yapıldı. Eyleme katılan Nevşehirliler kadına yönelik şiddeti kınayarak “İsyan, devrim, özgürlük” sloganları attılar.

 

BİTLİS

Bitlis Barosu’ndaki kadın avukatlar Bitlis Adliyesi önünde toplanıp basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan avukat Şenay Karakuş, “Kadınlar bu ülkede sadece kadın cinayetlerini protesto etmiyor. Meclise de gidiyor, çözüm de üretiyor. Devlet yetkililerine düşen de çözüm önerilerini hayata geçirmek için bir an önce harekete geçmek. Özgecan arkadaşımız öldürülen ilk kadın değil ama son olması için var gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi.

 

AMASYA

Amasya’nın Merzifon ilçesinde yoğun yağmura rağmen belediye önünde toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen kadınlar, “Kadına uzanan eller kırılsın” ve “Kadına şiddete hayır” şeklinde slogan attı.

 

ADANA

Adana’da 14.30’da Özgecan için yapılan eylem sonrası kadınlar, belediye otobüsüne bindi. Polis otobüsü durdurarak kadınlara GBT yaptı. Beyazevler Halkevi’nden bir kadın polis tarafından gözaltına alındı.

 

EDİRNE

Edirne’de “Kadın Cinayetlerine Dur De” diyerek sokağa çıkan kadınlar Özgecan ne ilk ne sondur

bizler kadın düşmanlarına AKP’ye katillere karşı her zaman sokakta olacağız, katledilen öldürülen tüm kadınların hesabini.biz soracağız diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

 

ZONGULDAK

Yürüyüşte kadınlar; “Yeter artık, kadın cinayetlerini durdurun”, “Kadını değil cinayeti engelle”,”Tecavüz insanlık sucudur”, “Kadın olmak cinayet nedeni olamaz”, “Kadına şiddete hayır”,”Haklı şiddet yoktur”, “Namus bekçisi değiliz”, “Özgecan Aslan’ın hesabını soracağız” sloganlarI attı.

 

AKHİSAR (MANİSA)

Akhisar Demokrasi Platformu önderliğinde düzenlenen yürüyüşe, yaklaşık 500 kişi katıldı. Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi’nde, Şükran Ayaz Parkı’na kadar “Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz” yazılı siyah pankart taşıyarak yürüdü.

 

ISPARTA

Isparta’da kadınlar Özgecan’ın sesi olmak için sokaktaydı. Isparta Eğitim-sen önünde toplanan kadınlar kitlesel yürüyüş gerçekletirdi. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan kadınlar sloganlarla eylemi sonlandırdı.

 

HOPA

12:00’da Hopa Garden Parkı’nda buluşan kadınlar Hopa sokaklarından yürüyüşe devam etti. Çevredekiler alkışlarla destek verirken kadınlar “Özgecan Aslan isyanımızdır”, “Erkekler vuruyor, devlet koruyor” sloganları attı. Metin Lokumcu Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının ardından kadınlar eylemlerine son verdi.

Bunlar dışında Konya, Düzce, Karabük, İskenderun, Soma, Diikili,Ayvalık, Bodrum, Salihli gibi bir çok yerde eylem gerçekleştirildi.