‘Özel’ belgeli savaş suçu katliamının tablosu

Kürdistan’da halkın öz yönetim iradesini ortaya koymasının ardından öz yönetim direnişlerini geliştiren kentlerde sıkıyönetim uygulaması ile birlikte başlayan saldırılarda devlet güçlerince pervasızca işlenen cinayetlerin hangi talimatla gerçekleştiği dün ajansımız tarafından haber yapılan, askere Kara Kuvvetleri Komutanlığı imzalı «Hizmete Özel» ibareli ve «Savcının karşısına çıkmaktan korkmayın, öldürün» talimatını veren belge ile ortaya çıktı. Devlet güçlerinin halkın öz yönetim direnişini kıramayınca katliama özel bu talimatla Şırnak, Cizre, Silopi, Nusaybin ve Dargeçit’te abluka ve sıkıyönetim süresi boyunca yaptıkları saldırılarda ortaya çıkan tablo ise Kürtlere soykırım uygulanmaya çalışıldığının kanıtı. 5 kentte halka saldırın devlet güçleri sıkıyönetim boyunca aralarında 3 aylık Miray bebeğin, anne karnındaki 7 aylık bebeğin de bulunduğu 77 sivili katletti.

Cizre’de 5 yasak: anne karnında bebekte dahil 30 sivil katledildi

Daha önce 5 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre’de 14 Aralık’ta ilan edilen son yasak bugün 23’üncü gününde. 10 bin asker binlerce özel harekat polisi, tanklar ve zırhlı araçlarla Cizre’ye çıkartma yapmaya çalışan fakat her saldırıları halkın öz yönetim direnişine çarpan devlet güçleri tarafından 23 gündür devam eden saldırılarda aralarında 3 aylık Miray bebeğin, anne karnındaki 7 aylık iki bebeğin de bulunduğu 30 sivil, ya evinin önünde ya ihtiyaçlarını gidermek için komşusuna gittiği sırada ya da evinin içindeyken hedef gözeterek katledildi.

Silopi’de 3 yasak: 19 sivil katledildi

Daha önce 3 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve son yasağın 14 Aralık’ta başladığı Silopi’de de, «öldürün» talimatını veren resmi belgeyi arkasına alan devlet güçleri halka dönük katliama girişti. Kentte 23 gün içerisinde aralarında 3 çocuğun da bulunduğu 19 kişi devlet güçlerinin saldırılarında katledildi. 3 çocuğun da aralarında bulunduğu 6 yurttaşın cenazesi, yasak ve saldırılardan dolayı defnedilemediği için hala ev ve camilerde bekletiliyor. Mehmet Mete (10), Axîn Kanat (16), Reşit Eren (17), Şiyar Özbek (25), Hasan Sanır (75) ve Seyfettin Sidar’ın (30) cenazelerinin bozulmaya başladığı belirtildi. Uygun olmayan ısı ortamında bekletilen cenazeler buz ve soğuk suyla korunmaya çalışılıyor. Devlet güçlerinin nasıl pervasızca saldırılarında son olarak Karşıyaka Mahallesi’ndeki evinde namaz kıldığı sırada evinin camından hedef alınarak özel harekat polislerinin açtığı ateş sonucu 70 yaşındaki Ömer Maslu ve Bararos Mahallesi’ndeki evinden beyaz bayrakla çıktığı sırada taranan Yufus Yağcı katledildi.

Şırnak’da 2 kişi infaz edildi

Günlerdir Cizre ve Silopi’de devam eden direnişle dayanışmak için ayakta olan Şırnak kent merkezinde dün gece devlet güçleri direniş mahallelerinden birisi olan Dicle Mahallesi’ne saldırdı. Saldırıda iki kişi polis tarafından katledildi. Katledilen yurttaşları cenazeleri hala vuruldukları yerden alınamadı.

Nusaybin’de 7 yasak 23 sivil katledildi

7 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Nusay­bin’de son yasak 24 Arlık 2015’te kaldırıldı. 11 gün süren sıkıyönetim saldırılarında 1’i kadın 3 kişi dev­let güçlerinin saldırılarında yaşamını yitirdi. 7 kez ilan edilen sıkıyönetim saldırılarında ise toplam 23 yurttaş devlet güçlerinin saldırılarında katledildi.

Dargeçit’te 2 yasak 3 yurttaş katledildi

Daha önce 2 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Dargeçit’te son yasak 29 Aralık 2015’te kaldırıldı. 19 gün devam eden sıkıyönetim saldırılarında 3 yurttaş devlet güçlerinin saldırılarında hayatını kaybetti.

Kendisini vurduğu iddia edilen asker yaşamını yitirdi. Temizlediği silahının ateş alması üzerine yaralandığı iddia edilen uzman çavuş T.E. yaşamını yitirdi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan uzman çavuş T.E.’nin (33) dün temizlediği silahının kaza ile ateş alması sonucu karnından ağır yaralandığı iddia edilmişti. Tatvan Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalesinin ardından Van’a sevk edilen T.E.’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

JINHA-DİHA