Oyak Renault’ta kanunsuz çalışma engellendi

Bursa Oyak Renault’ta işe yeni alınan işçilerin 6 ya da 11 aylık sözleşmelerle kanundışı çalıştırılması DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasının müdahalesiyle engellendi. Son aylarda işe alınan 1022 işçi artık kadrolu olarak çalışacak.
Sendikanın kanunsuz uygulamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne taşımasının ardından yapılan incelemede işçilerin ‘deneme amaçlı belirli süreli iş sözleşmesiyle’ çalıştırıldığı tespit edildi. Çalışma bakanlığınca şirkete bildirilen karar metninde deneme amaçlı çalıştırmanın yasalardaki tanımının suiistimal edildiği, konunun tespit edildiği tarih itibariyle fabrikada bu şekilde çalıştırıldığı anlaşılan 1022 yeni işçinin iş sözleşmelerinin belirsiz süreli olarak kabul edilmesi gerektiği yer aldı.
Türk metal göz yumdu
İşçiler söz konusu çalışma biçiminin uzun yıllardan beridir böyle süregeldiğini belirtiyor. Renault’un bu yolla bir seçme –eleme sistemi kurduğunu belirten işçiler, şirketin 6 ya da 11 aylık sözleşme sürecinde kendince uygun bulduklarını “seni kadroya aldık” diyerek tuttuğunu, diğerlerine “güle güle” deyip işine son verdiğini belirtiyor.
Birleşik Metal-İş’in bu kanunsuz uygulamaya müdahale etmesini memnuniyetle karşılayan işçiler Türk Metal sendikasına da veryansın ediyor.
Türk Metal’in 35 yıldır Renault’ta yetkili sendika olduğunu ve bu konuyu asla gündem yapmadığını belirten işçiler, “TM göz yumdu, müdahale etseydi şaşırırdık, her sözleşmede işçiyi satan sendikadan başka ne beklenir ki” sözleriyle Türk Metal’e veryansın ediyorlar.
İşçi Gazetesi / 27 Ağustos 2016