Oyak Renault işçileri BMİS’e geçiyor

Direnişin öncüsü durumundaki Renault fabrikası işçilerinin ‘yeniden örgütlenme’ ihtiyacına dair tartışmaları sürmekle beraber çoğunluğun tercihi belirginleşmeye başladı. Konuya dair kullandıkları R-M Renault Metalis facebook sayfasından 22 Temmuz’da bir açıklama yayınlayan Reno işçileri, kendileri için en uygun çözümün Birleşik Metal çatısı altında birliklerini sürdürmek olduğuna karar verdiklerini belirttiler. Açıklamaya göre işçiler BMİS’e üye olmaya başladı.

Yayınlanan açıklama şöyle:

Değerli arkadaşlar.

Renault’ta başlattığımız ve tüm Türkiye’ye yayılan mücadelemiz üç ayı doldurdu. Bu süre zarfında Renault işçileri olarak artık iki büyük kazanımımız var. Birinci kazanımımız sendika adı altındaki çeteden geri dönüşsüz kurtulmuş olmamızdır. Renault işçilerine el kaldıran, bizleri kendisinin tapulu malı zanneden bu yapının artık fabrikaya dönme şansı yoktur.

İkinci büyük kazanımımız ise yıllar sonra Renault işçilerinin birlik-beraberlik ve kardeşliğinin sağlanması olmuştur. Artık fabrikada birbirine sahip çıkan bir yapı var. Bu da ikinci büyük kazanımımızdır.

BU İKİ KAZANIMDAN ASLA GERİ DÜŞMEYECEĞİZ

Elbette sadece bunlar için değil, ücretlerimizin de iyileştirilmesi için yola çıkmıştık. Bu konuda taleplerimizin tam olarak karşılığını alamasak da kimi iyileştirmeler elde ettik. Hak ettiğimize ulaşmak için önümüzdeki dönem daha zorlu geçeceği kesin. Ama kararlı olmak zorundayız.

Şimdi, birliğimizi bir adım öteye taşıyoruz. Bundan sonrasında nasıl hareket edeceğimize dair tartışmalarımız belirli bir aşamaya geldi. UET sözcülerinden başlayarak, bölümlerde arkadaşlarımız değerlendirmeler yaptı. Renault işçileri, kendisi için en uygun çözümün Birleşik Metal çatısı altında birliğini sürdürmek olduğuna karar verdi. BUGÜN İTİBARİYLE TÜM BÖLÜMLERDE ARKADAŞLARIMIZ BİRLEŞİK METAL’E ÜYELİKLERİ BAŞLATTI.

Örgütlü yapımızı koruyacağız. Hatta onu daha da güçlendireceğiz. Kendi temsilcilerimizi kendimizin belirleyebileceği, toplu sözleşme taslaklarının bizlerle birlikte hazırlanacağı, bizlerin oluru olmadan tek bir maddeye bile imza atılamayacağı, icazeti başkalarından değil doğrudan Renault işçilerinden alacak bir sendikaya, Birleşik Metal’e geçiyoruz.

Tüm bölümlerde arkadaşlarımız e-devlet üzerinden üyeliklerini hızlandırıyor. Hayırlı olsun.

İşçi Gazetesi / 23 Temmuz 2015