Ortadoğu Rulman Sanayii’nde çalışan 1600 işçi iş bıraktı

Ankara’nın Polatlı ilçesinde kurulu Ortadoğu Rulman Sanayi fabrikasında, Bursa’dan başlayan büyük Metal Direnişi sürecinden beri sular durulmadı.

Tüm metal işçilerinin ortak talebi haline gelen; ücretlerin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işçilerin sendika tercihine saygı gösterilmesi ve eylemlerden dolayı hiçbir işçinin işten atılmaması talepleri ile ORS işçileri de direnişe aktif olarak katılmıştı.

ORS işçileri bu süreçte metal direnişinin önderliğini yapan Reno işçilerine yakın bir birlik ve kararlılık tutumu sergilediler. İşçilerin büyük çoğunluğu “işçi düşmanı-satılmış sendika” dedikleri Türk Metal’den istifa etmişti.

ORS fabrika yönetimi işçilerin birçok defa yaptığı eylemlere rağmen Türk metali tekrar fabrikada hakim kılma ve işçileri sindirmeye yönelik baskıcı tutumunu sürdürdü.

İşçiler, yönetimin bu baskıcı tutumuna karşı 26 Ağustos’ta topluca istifa dilekçesi verdiler. Yönetim, işçilerin toplu istifasını kabul etmedi ve ardından ‘bu işin elebaşları’ dedikleri 26 işçinin iş akdini feshettiler.

“BU FABRİKA ÇALIŞACAKSA HEP BERABER, ÇALIŞMAYACAKSA DA YİNE HEP BERABER”

Fabrika yönetiminin bu işçi düşmanı tutumuna karşı ortak eylem kararı alan işçiler 27 Ağustos sabahı fabrika önünde bir araya gelerek, “Yönetim istifa!” sloganıyla direniş başlattı.

Fabrika önünde arkadaşlarına seslenen bir işçi sözcüsü, yönetimin daha önce yapılan görüşmelerde kendilerine yazılı bir güvence vermediğini belirterek “Fabrika yönetimi olarak bizi sürekli bu içinde bulunduğumuz durum olsun diye zorladılar ve bunu da başardılar” dedi.

Talepleri kabul edilinceye kadar direnişlerini sürdüreceklerini belirten işçi sözcüsü, kendisi de dahil birçok işçinin iş akdinin feshedildiğini belirterek “Bu fabrika çalışacaksa hep beraber, çalışmayacaksa da yine hep beraber” diyerek direnme kararlılığını dile getirdi.

FABRİKA MÜDÜRÜ; ‘İŞÇİLER YASA DIŞI BİR İŞLEM YAPTILAR’

Fabrikadaki eylemle ilgili açıklama Fabrika Müdürü Feridun Özhan, işçilerin normal mesai esnasında işlerini bırakıp fabrikanın dışına çıktıklarını belirtti. Özhan, “İşçilerin istifa ettikleri doğru değil. Dün normal mesai esnasında işi bırakıp fabrikanın dışına çıktılar. Saat 12.40 gibi yasa dışı bir işlem yaptılar. Bariyerlerin, turnikelerin dışına çıktılar” diyerek işçileri haksız göstermeye çalıştı.

Emniyete suç duyurusunda bulunduklarını da belirten Özhan, “Biz bu işin elebaşlarından 26 kişinin iş sözleşmesini mesai saatinde işi bıraktıkları için İş Kanunu’ndaki haklı nedenlerle feshettik” dedi.

ORS İSO 500 LİSTESİNDE

Rulman üretiminin lideri olarak bilinen ORS fabrikası, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor.

İşçi Gazetesi / 27 Ağustos 2015