On binler Taksim’deydi “Askeri ve sivil darbeye HAYIR”

Dolmabahçe kolunda DİSK üyesi işçiler “Ne darbe ne olağan üstü hal, Emek Barış Laiklik Demokrasi” pankartı açarak yürüyüşe geçti.
Pangaltı’da toplanan Halkevleri “Ne Darbe Ne Diktatörlük, Laik, Demokratik Bir Ülke Kuracağız”, Birleşik Haziran Hareketi ”Gericiliğe ve Faşizme Karşı Laikliği Kazanalım” pankartları ile yürüdü.
İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması da “Ne Doğada ne ülkede OHAL darbesi istemiyoruz” pankartıyla yürüdü.
Beşiktaş’ta Taksim mitingine gitmekte olan 3 okurumuza 3 kez GBT yapıldı ve ardından “Egemenlerin kavgasından emekçilere, halklara demokrasi çıkmaz. Kendi gücüne güven örgütlen” başlıklı ozalit ve bildirilere gerekçe gösterilmeden el konuldu.
“Darbeye karşı yaşasın toplumsal barış” sloganları da dahil olmak üzere birçok kez “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.
Emek ve demokrasi güçlerinin yürüyüşü dört koldan devam etti.
CHP’nin çağrısıyla gerçekleştirilen ‘Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne 200 kişilik AKP’li grup alınmadı. Taksim’de başlayan mitinge alınmayan AKP’li grup, Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenler anılırken geri döndü.
Arama noktalarından sonra alana giriş yapıldı. Gezi şehitleri ailelerinin de olduğu alanda, şehitlerin isimleri sayılarak gezi şehitleri alkışlandı.
Kürsüye çıkan CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL’e hiç değinmezken, AKP/Saray eleştirisini ima yoluyla yaparak, 10 maddelik Taksim Bildirgesi’ni okudu.
Kılıçdaroğlu konuşmasını, “Ne darbe ne dikta, yaşasın özgürlükçü demokrasi” diyerek bitirdi.
Emek ve Demokrasi Platformu adına yapılan konuşmada; askeri darbeye de, sivil darbeye de karşı olunduğu ifade edilerek, çıkarılan OHAL yasası eleştirildi. Yaşanan darbe sürecinin hazırlanmasında AKP/Saray iktidarının uygulamaları ve 7 Haziran sonrası Kürt illerinde başlayan savaşın etkisine vurgu yapıldı. Cemaat örgütlenmesi ile geçmişteki ittifak ilişkilerine de dikkat çekilerek, emek ve demokrasi mücadelesinin devam edeceği vurgulandı.
Konuşma sonrası demokrasi mitingi, sloganlarla sona erdi.