ODTÜ’de IŞİD’e geçit vermeyeceğiz!

Bundan cesaret alan islamcı çeteciler, ODTÜ’de de varlık göstermeye çalışıyor. Paravan bir yapı olarak kullandıkları ODTÜ Mescit Topluluğu’nun kütüphane mescidindeki kitaplıklarında çok sayıda Selefi yayın bulunduran bu yapının zamanında El Nusra’yı şimdi ise IŞİD’i barındırdığı artık bilinen bir gerçek. Bu topluluğun etkinliklerinde IŞİD propagandası yaptıklarının ve “cihad”a insan örgütlediklerinin açığa çıkmasından sonra utanmazca durumu kabul edip pişkince ifade özgürlüğüne sığınan bu çeteciler, belki de AKP’nin aldığı oylardan cesaret almış olacak, bu sabah kendilerini açık etmekten çekinmediklerini gösterdiler.

ODTÜ’nün ortasında, hazırlıkta, yere bırakılmış IŞİD bayrakları bulundu.

Hazırlık binasının yakınlarında bulunan alana bırakılan IŞİD bayrakları, adeta okulu da kana bulamakla tehdit ettiklerinin bir göstergesi. Kaybettiğimiz arkadaşlarımıza, patlayan bombalara ve dökülen kana rağmen tek bir şeyi biliyoruz: Örgütlü bir toplamı kanla ve şiddetle terbiye edemezler! Oylarına güvenerek devleti gasp eden AKP’den de, bölgeyi kana bulayarak terörize eden IŞİD’ ten de korkmuyoruz. Korkmuyoruz çünkü biliyoruz ki bir arada durdukça güçlüyüz.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan, ODTÜ Mescit Topluluğu’nun IŞİD yuvasına döndüğü konusunda açıklamalardan da sonra ODTÜ Kamuoyuna bilgilendirme ve çağrımızdır: ODTÜ’de gericiliğe izin vermeyeceğimizi haykıralım. Bir gün değil, sürekli. Bulunduğumuz her alanda, sınıflarımızda, kütüphanede, yurtlarımızda… ODTÜ’de IŞİD’in var olmasına izin vermeyeceğiz. Toplarla, tüfeklerle değil; örgütlülüğümüzle sağlayacağız bunu. İnsanca yaşayabileceğimiz bir dünyanın umuduyla karanlığa bir arada karşı durabileceğimizi göstereceğiz.

İmzacılar:
Amatör Astronomi Topluluğu
Beşeri Dayanışması
Bilim ve Gelecek Topluluğu
Biyogen
Commune de Cinema
Çevre Topluluğu
Çağdaş Dans Topluluğu
Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü
Eğitim-Sen ODTÜ İş Yeri Temsilciliği
Eğitim Topluluğu
Emek Gençliği
Felsefe Topluluğu
Fikir Kulüpleri Federasyonu
Genç Yazarlar Topluluğu
Kaldıraç
Kolektif Sinema
Komünist Gençlik
Marksist Fikir Topluluğu
Mimarlık Topluluğu
Nar Kadın Dayanışması
ODTÜ Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi
ODTÜ HDP Gençlik Koordinasyonu
ODTÜ Kadın Dayanışması
ODTÜ Muhalefet
Öğrenci Gençlik Sendikası
Öğrenci Kolektifleri
Özgür Genç Kadın
Sinema Topluluğu
Sırtlan Tayfa
Sosyalist Düşünce Topluluğu
Sosyalist Fikir Kulübü
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu
Şiir ODTÜ’de
Üniversiteli Kadın Kolektifi
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Yeryüzü Kadınları

(3 Kasım 2015)