ODTÜ’de eğitim emekçileri işten atmalara karşı direniş çadırı kurdu, direniş kazanımla sonuçlandı

ODTÜ’de açılan soruşturmalarla üç Eğitim-Sen üyesinin 1 yıl süreyle kademe ilerlemesini durdurma cezası alması, Barış Çelik ve Mert Kükrer’in ise dosyalarının kamu görevinden  çıkarma talebiyle YÖK’e gönderilmesi üzerine başlayan çadır direnişinde ODTÜ Rektörlüğü geri adım attı.

Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler   Şubesi örgütlenme sekreteri Mert Kükrer ile denetleme kurulu üyesi Barış Çelik’in dosyaları ise kamu görevinden çıkarma talebiyle YÖK’e gönderilmişti.

ODTÜ içinden ve dışından aydın ve akademisyenler başta olmak üzere yaşanan haksızlığa gösterilen tepkiler ve 17 gündür süren çadır direnişi sonuç verdi. Eğitim Sen Genel Merkezi ile görüşen ODTÜ Rektörlüğü dosyaların usulsüzlükler içerdiği için YÖK’ten geri  çekileceğini bildirdi. Bu kararın ardından sendika çadır direnişini sonlandırarak mücadeleye diğer yollarla devam etme kararı aldı. Dosyaların geri çekilmesinin önemli bir kazanım olduğunu belirten Eğitim-Sen’liler sürecin hala kritik olduğunu, tüm cezalar geçersiz kılınana, aynı süreç içerisinde Aralık ayında işten atılan iş yeri temsilcisi işe geri alınana dek aktif mücadelenin süreceğini, ODTÜ’de emekçilerin yaşadığı pek çok sorunun çözümü için de sendikal faaliyetlerin artarak süreceğini   belirttiler