Nuh Köklü davasında katile müebbet

Nuh Köklü’nün davasının 4. duruşması Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Karar duruşmasına Nuh Köklü’nün Ankara’da yaşayan ailesi de katıldı. Duruşmada katilin rahat tavırlarının yanı sıra “cam kırdılar, cam pahalı” sözleri de tepki çekti. Sanığa indirim yapılmayan davada “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası kararı çıktı.
Ne Olmuştu?
Savcı, 13 Mayıs’ta yapılan 4. duruşmada sanık Serkan Azizoğlu’nun kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istemiş, dava 27 Mayıs’a ertelenmişti. Davanın ilk duruşmasında Köklü cinayetinin faili “Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü” diye konuşmuş failin ağabeyi ise Erdoğan’a bir mektup yazmıştı.
Serkan Azizoğlu hem cinayeti işlerken hem de mahkemede “Benim 46 raporum var” diyerek, akıl sağlığının bozuk olduğu bahanesiyle cezadan muaf olacağını iddia ediyordu. Adli Tıp raporu ise katili yalanladı. Rapora göre Azizoğlu’nun cezai sorumluluğu olduğuna Adli Tıp Kurumu oy birliği ile karar verdi. İstanbul Adliyesi’nde görülmeye başlanan duruşmada, sanık Serkan Azizoğlu’nun “akıl sağlığı raporu” için 7 Mart’ta Adli Tıp Kurumu’na yatırılmasına karar verilmişti.
İddianamede, gazeteci Nuh Köklü’yü ‘kartopu kavgası’ yüzünden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle Serkan Azizoğlu hakkında, “Kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası, Köklü’nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı “Kasten yaralamaya teşebbüs”, “Tehdit” ve “Hakaret” suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapsi isteniyor.
Olay sırasında Serkan Azizoğlu’na yardım eden bir esnaf hakkında ise “Kasten adam öldürmeye yardım etmek” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Öte yandan, Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ın ‘esnaf gerektiğinde Alperendir, askerdir, polistir, şehittir, kahramandır’ sözlerinin hatırlatan Avukat Mehmet Ümit Erdem hakkında Cumhurbaşkanlığı soruşturma başlatmıştı.
Direnisteyiz3.org