Newroz piroz be!

Kobanê sınırının sıfır noktasında bulunan Suruç Newroz’u yüzbinlerin katılımıyla başladı. Etmanek köyündeki alanı hınca hınç dolduran yüzbinler, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin ansına saygı duruşunda bulundu. Newroz kutlamasının başladığı saatlerde aynı anda Kobanê’nin birçok noktasında Newroz ateşleri yakıldı. Kobanê’nin Kaniya Kurda Tepesi ve kent merkezinin birçok yerinde yakılan ateşlerle yüzbinleri selamlayan binlerce Kobanêli sınır hattına akın etti.

PKK, YPG ve YPJ bayraklarıyla donatılan alanda binlerce kişi PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK’nin öncü kadroları ve Kobanê’de yaşamını yitiren YPG/YPJ’lilerin fotoğraflarını taşıyarak kutlamaya katıldı. Kobanê direnişini ve özgürlüğünü selamlayan yüzbinlerin sık sık hep bir ağızdan attıkları sloganlarla Öcalan’a özgürlük talebinde bulundu.

Sınırdaki Newroz’a, DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim ve HDP’li parlamenterin de aralarında bulunduğu çok sayıda heyet katıldı.

Kobanê zaferinin coşkusuyla 17 Mart’ta Suruç ilçesinde yüzbinlerin katılımıyla kutlanan Newroz’un ardından 18 Mart’ta Urfa’nın Hilvan, Viranşehir, Birecik, Halfeti ilçeleri alanlara akan onbinlerce kişi Newroz ateşini yaktı.

 

URFA – HİLVAN

Hilvan’da Newroz kutlaması, Hilvan Devlet Hastanesi arkasında bulunan Qada Azadî alanında kutlandı. Binlerce kişinin yöresel kıyafetlerle akın ettiği alanda “Devrim ateşinin tutuştuğu Hilvan’dan, devrim ateşinin özgürce yükseldiği Kobanê’ye selam olsun” ,”Êdî bes e Rêber Apo re Azadî”, “Kobanê’de direnen kadınla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” yazılı pankart ve dövizler asıldı. PKK’nin öncü kadroları ile Kobanê’de yaşamını yitirenlerin resimlerinin asıldığı alan yeşil, sarı ve kırmızı renklerle boydan boya Newroz renklerine bürünürken, İlçe merkezinden alana gelişler oldu.

 

URFA – VİRANŞEHİR (18 Mart)

Viranşehir’de Newroz Alanı’nda kutlanılacak Newroz için sabahın ilk ışıkları ile 7’den 70’e ilçedeki halk renkleri ile alana akın etti. Alanın dört bir yanında barikat kuran polis, alana giriş yapan kitlenin tek tek üst aramasını yaparken, yurttaşları kamera ile kayıt altına aldığı da görüldü. Newroz’un kutlanılacağı alan “Şengal ve Kobanî’de yükselen Newroz Ateşi Ortadoğu’yu özgürleştirecek” pankartının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri, PKK, YPG, YPJ bayrakları ile donatıldı.

 

URFA – BİRECİK (18 Mart)

Birecik’te de top sahasında yapıldı. Newroz kutlamasına binlerlerce kişi katıldı. Alanda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posteri, Sakine Cansız, Kader Ortakaya, Arin Mirkan ve MLKP’li Alman savaşçı İvana Hoffmann’ın fotoğrafları asıldı. HDP PM Üyeleri Selma Kaya ile Mehmet Duymaz, DBP Urfa İl Eş Başkanı İsmail Kaplan, DBP Birecik İlçe Eş Başkanları Hasana Yıldız ile Fethiye Kaya, HDP Birecik İlçe Eş Başkanları Yusuf Yeşiltepe ile Adile Arıcı, HDP, EMEP, DBP ilçe yöneticilerinin yanı sıra binlerce yurttaş Newroz alanına giriş yaptı. “Görüntü ve mektup değil Önderliğin kendisini istiyoruz” ve “Newroz Ateşi ile Önder Apo’yu selamlıyoruz” pankartının açıldığı kutlamada, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Şehit namirin”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı.

 

URFA – HALFETİ (18 Mart)

Bir diğer Newroz kutlamasının adresi olan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğduğu yer olan Urfa’nın Halfeti ilçesinde de Newroz ateşi yükseldi. Binlerce kişi sabahın erken saatlerinde Newroz kutlamasının yapılacağı Qada Newrozê’de toplandı. Alana “Em rêber Apo dixwazin” , Özgür kadın demokratik ulusun güvencesidir” ve “Şengal ve Kobanê’de yanan ateş, Ortadoğuyu özgürleştirecektir” pankartları asıldı. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Urfa İl Eş Başkanı Yasemin Yıldız, DBP, HDP ilçe eş başkanlarının yanı sıra binlerce kişi Newroz ateşinin etrafında halaylar çekerek kutlamalara başlandı .

 

BİTLİS (18 Mart)

Bitlis’te sabahın erken saatlerinden itibaren kent merkezinde gruplar halinde toplanan yurttaşlar, Sanayi Meydanı’na akın etti. “Bê Serok jiyan nabe”, “Şengal ve Kobanê’de yükselen direniş ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor”, “Bes peyam û axaftin em Rêber Apo dixwazin” yazılı pankartların yer aldığı kutlama alanı sarı, kırmızı, yeşil balonlarla PKK ve KCK bayraklarıyla süslendi. Kutlamaya binlerce yurttaşın yanı sıra HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Bitlis, Hizan, Güroymak, Ovakışla (Pirxûs), Yolalan (Tatîk) ve Mutki belediye eş başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Kutlama alanına sığmayan çok sayıda yurttaş, Newroz programını alanın dışından ve tepelerden izledi.

Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılırken, kitle Hozan Koçer ve Hozan Şerefxan’ın ezgileri eşliğinde saatlerce halay çekti.

 

HAKKARİ (18 Mart)

Newroz kutlamasının gerçekleştirildiği Hakkari’de, kent karnaval havasına büründü. Çevre il ve ilçelerden de yoğun katılımın olduğu kent Newroz’u için alanı sabahın erken saatlerinden itibaren dolduran on binler, renkli görüntüler oluşturdu. Hakkari’de “Êdî bes e, ji Rêber Apo re azadî – Artık yeter, Önder Apo’ya özgürlük” şiarı ile düzenlenen Newroz, on binlerin katılımıyla başladı. Kutlamalara saatler kala şal û şepik, kiras û fîstanlar giyerek kentin bir çok noktasında bir araya gelen binler, caddeleri trafiğe kapatarak söyledikleri şarkılar ile halaya durdu. Newroza HDP Eş Genel Başkanı ve Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş’ ta katıldı.

 

CİZRE (18 Mart)

Onbinlerce kişinin katıldığı Cizre Newrozu yapılan saygı duruşunun ardından DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Sanatçı Pınar Aydınlar, HDP Şırnak il ve ilçe HDP ve DBP eş başkanları, Şırnak il, ilçe ve belde belediye eş başkanları sahneye çıkarak halkı selamladı. Yapılan selamlamaların ardından DBP Cizre ilçe Eş Başkanı Mesut Nart, DBP Şırnak İl Eş Başkanı Zozan Anık, HDP Cizre ilçe Eş Başkanı Ali Akdeniz halkı selamlayarak, Halepçe katliamını kınadı.

 

KIZILTEPE (18 Mart)

Kızıltepe’de onbinlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasından sonra binlerce kişi, şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Gençlerin öncülüğünde yapılan yürüyüşte, Öcalan’ın posterleri ve PKK bayrakları taşındı. Şehir merkezine kadar yapılan yürüyüşte sık sık, “Bijî serok Apo”, “Öcalan”, “Bijî berxwedana YPG/J” sloganları atıldı. Birçok koldan şehir merkezine yapılan yürüyüşün ardından, gençler attıkları sloganlardan sonra dağıldı.

 

VARTO (18 Mart)

Muş’un Varto ilçesine bağlı Yenimahalle (İnaq) köyünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, yaktıkları ateşi etrafında çektikleri halaylarla Newroz’u kutladı. Köy meydanında yapılan kutlamaya DBP, HDP ilçe yöneticileri ile Varto Belediye eş başkanı Hüseyin Güneş katıldı.

 

MUŞ – BULANIK (18 Mart)

BDP İlçe binası önünde bir araya gelen binlerce kişi sloganlarla Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Gittikçe büyüyen kitle, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterleri ile YPG, KCK ve PKK bayrakları açarak, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Bijî Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları ile terminalde bulunan Newroz alanına doğru yürüdü.

 

VAN – ERCİŞ (18 Mart)

Erciş’te sabahın erken saatlerinde Newroz’un yapıldığı Sahil Yolu’nda buluşan yurttaşlar sarı, yeşil, kırmızı balonlarla süslenen alana akın etti. Kürt kadınları rengarenk yöresel kıyafetleriyle Newroz’a gelirken, birçok genç de “İç Güvenlik Paketi” ile yasaklanan şal û şapik giydi. Binlerce yurttaşın akın ettiği Newroz alanı girişinde polisin arama noktası oluşturmasına izin vermeyen gençler, kendileri arama noktası kurdu. Saygı duruşunda bulunan kitle hemen ardından “Herne Pêş” marşını okudu.

 

VAN – ÖZALP (18 Mart)

Özalp’ta ise kutlamaların adresi İstasyon Caddesi oldu. Halkın ulusal kıyafetleri ile katıldığı kutlama için alanı dolduran binler, caddeyi “Bijî Serok Apo”, “Şehîd namirin” sloganlarıyla yankılandırdı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından DBP ve HDP yöneticileri ile belediye eş başkanları halkı selamladı.

Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılırken, halaylar çekildi. Kutlama, MKM müzik grubu, Özalp Belediyesi Eğitim Destek Evi Öğrenci Korosu’nun müzik dinletisi ile sona erdi.

 

ERZURUM – TEKMAN (18 Mart)

Erzurum’un Tekman (Tatos) ilçesinde ise HDP binası önünde toplanan binler, Newroz ateşi etrafında halaylar çekti. Rengarenk süslenen alanda saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kutlamaya, HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, HDP, DBP yöneticileri ve belediye eş başkanları da katıldı. Kutlamada konuşan Halil Aksoy, Newroz’un “direniş ruhu”na değindi. Konuşmaların ardından kutlama çekilen halaylarla son buldu.

ERZURUM – KARAÇOBAN (18 Mart)

Karaçoban ilçe merkezinde kutlanan Newroz’a binlerce yurttaş akın etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı ve sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî Newroz”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı alanda, saygı duruşunda bulunuldu.

Kutlama HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy’un konuşmasının ardından halaylar çekilmesi ile son buldu.

 

ADIYAMAN – KAHTA (18 Mart)

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde de yeşil, sarı ve kırmızı bayraklarla süslenen Newroz alanına sabahın erken saatlerinde yüzlerce kişinin gelmesiyle başladı. Halkın polis kontrolünden geçerek geldiği alanda kurulan platformda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterinin yanı sıra üzerinde “Artık yeter Önder Apo’ya özgürlük” pankartı asılırken, alanın çeşitli yerlerine de çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren PKK ve YPG’lilerin posterleri ile üzerinde “Özgür yaşam için demokratik yaşamı inşa edelim” yazılı pankartlar asıldı.

 

VAN – GÜRPINAR (18 Mart)

Van’ın Gürpınar ilçesinde Newroz belediyeye ait parkta kutlandı. HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, ilçe belediye eş başkanları, DBP ve HDP yöneticilerinin yanı sıra binlerce yurttaşın katıldığı kutlama saygı duruşu ile başladı. Kutlamada halka hitaben konuşan Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız, Newroz ateşinde bedenlerini ateşe verenleri anarak, “Kürt hareketi bir özgürlük hareketidir dedi.

 

ULUDERE (18 Mart)

Uludere’de nevroz için binlerce kişi yöresel kıyafetlerini giyip kutlama alanına akın etti. Alanda, ‘Barış: önder Apo’nun ve Kürdistan’ın özgürlüğüdür’ yazılı pankart asıldı. Alanda kurulan nevruz ateşini HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Uludere Belediye Başkanı Zeynep Üren ve partililer tarafından yakıldı.

 

YÜKSEKOVA (19 Mart)

Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde “Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” şiarıyla kutlanan Newroz, ilçenin eski top sahasında büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Sabah saatlerinden itibaren farklı noktalarda toplanan binlerce kişi giydikleri rengarenk kiras û fistan ve şal û şepikleri ile alana aktı. Köy komünleri ve mahalle meclisleri kortejler halinde alana gelirken, alanın girişinde polislerin yanı sıra DBP ve HDP gençlik meclisleri tarafından arama noktaları oluşturuldu. Alanın girişinde özel harekat timleri, alanın tam karşısında bulunan Tabur Komutanlığı’nda ise onlarca zırhlı aracın konuşlandırılması dikkat çekti. Newroz alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK’nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan’ın dev posteri ile Kobanê direnişini anlatan pankartlar asılırken, alanın baştan sona HDP bayrakları ve sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla süslenmesi renkli görüntüler oluşturdu. Sahnenin arka kısmına ise üzerinde Öcalan’ın fotoğrafı bulunan “Êdi bes e ji Rêber Apo re azadî, artık yeter Önder Apo’ya özgürlük” pankartı asıldı. İlk ve orta öğretim öğrencileri okulları boykot ederken, ilçe esnafı da kepenkleri indirerek, alana geldi.

 

DOĞUBAYAZIT (19 Mart)

Ağrı’nın Doğubayazıt (Bazîd) ilçesinde ise Newroz kutlamaları her yıl olduğu gibi Ağrı Dağı eteklerinde büyük coşku ile gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinde HDP binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, konvoy halinde Newroz’un kutlandığı alana geçmek için hareket etti. Ancak ilçe çıkışında kontrol noktası oluşturan polisler, uzun süre kimlik kontrolü yaptı. Polisin birçok araca trafik cezası çekmesi tepkiye neden oldu. Engelleme girişimlerine rağmen Newroz alanına gelen yurttaşları, “Glidax Asayiş” yazılı yelekler giyen gençler arayarak alana aldı.

 

MALATYA (19 Mart)

Malatya’da Büyükşehir Belediyesi’nin arkasındaki miting alanında 3 bine yakın kişi, Newroz ateşini yaktı. Sabah saatlerinden itibaren miting alanında toplanmaya başlayan yurttaşlar, yağan yağmura aldırmadan Newroz kutlamalarına yoğun katılım gerçekleştirdi. Newroz alanını dolduran binlerce yurttaş, etkinlik programı başlamadan önce çalınan şarkılarla halaylar çekti. Arama noktasında ise, polis ekipleri Kobane ve Şengal’de IŞİD’e karşı savaşırken, hayatlarını kaybeden Ivana Hoffmann ve Suphi Nejat Ağırnaslı’nın resimlerinin bulunduğu baraklar alana almazken, Newroz programı Altan Tan ve HDP il yöneticilerinin Newroz Ateşini yakması ile başladı.

 

MARDİN – DARGEÇİT (19 Mart)

“Êdî bese ji Rêber Apo re azadi” şiarıyla Newroz Alanı’nda biraraya gelen Dargeçit halkı, Newroz’u büyük bir coşku ike kutladı. Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Febroniye Akyol ile DBP Mardin İl Örgütü, Dargeçit Belediye eş başkanları ile binlerce yurttaşın katıldığı kutlamalarda, 7’den 70’e yurttaşların giyindiği yöresel kıyafetler renkli görüntülere sahne oldu.

 

SİİRT (19 Mart)

HDP ve DBP Pervari ilçe örgütleri öncülüğünde Çınaraltı Meydanı’nda Newroz kutlaması gerçekleştirildi. BDP-HDP ilçe örgütleri, sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Kadınların kiras û fistan, çocukların şal û şepiklerle katıldığı kutlamalar saygı duruşu ile başladı. HDP Pervari İlçe Eş Başkanı Abdullah Gündoğdu ve Heşet Köy Meclisi Üyesi Bayram Bal birer konuşma yaparak katılımcıların Newroz bayramlarını kutladıYapılan konuşmaların ardından kutlama yakılan Newroz ateşinin etrafından MKM Siirt sanatçılarının söylediği ezgilerin ardından çekilen halaylarla sona erdirildi.

 

MUĞLA (19 MART)

HDP Muğla İl Örgütü öncülüğünde Eski Garaj Meydanı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş Newroz’u kutladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve KCK, YPG, HDP, bayrakları ile süslenen Newroz alanında, binler kişi sık sık, “PKK halktır halk burada”, “Bijî Serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî Newroz” sloganları attı.

 

BİNGÖL (19 Mart)

Bingöl Yeni Mahalle’de bir araya gelen on bini aşkın yurttaş, yaktıkları ateş etrafında Newroz coşkusuyla halaya durdu. PKK’nin öncü kadrolarından Mehmet Karasungur’un kardeşi Zarife Karasungur, Kürt halkının kahramanları olan PKK gerillalarının bedenleri ile Newroz’u kendilerine armağan ettiğini söyledi. Alanın etrafında çok sayıda polis, zırhlı araçlar eşliğinde konumlandırılırken, şehir dışından da polis takviyelerinin yapıldığı görüldü.

 

MANİSA (19 Mart)

HDP Manisa İl Örgütü tarafından gerçekleştirilen Newroz kutlamasına binlerce yurttaş katıldı. Yunus Emre ilçesinde bulunan Horoz Köy Pazaryeri Çamlık Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz kutlamasında, “Önderliğe özgürlük Kürdistan’a statü”, “Yeter artık Önderliğe özgürlük, “Réber Apo’re azadi” ve “Yaşasın enternasyonalist dayanışma, Kobanê şehitleri ölümsüzdür” pankartları açıldı.

 

AYDIN (19 Mart)

Aydın’da ise HDP İl Örgütü ve DBP Gençlik Merkezi öncülüğünde, on binlerin katımıyla Newroz kutlandı. Şükran Güngör Tiyatro Salonu önünde bir araya gelen binlerce kişi, üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ve YPJ’li Arin Mirkan’ın fotoğrafının bulunduğu “Kobanê Devrimi Newroz ateşi ile büyüyor” pankartını açarak, Osmanyozgatlı Mahallesi’nde gerçekleştirilen Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Gençler sık sık “Be serok jiyan nabe”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “PKK halktır halk burada”, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Bijî berxwedana YPG’ê” sloganları attı. Alana gelen yurttaşlar, polisler tarafından kurulan arama noktalarında arandıktan sonra kutlama alanına alındı. Kutlamaya, on binlerce yurttaşın yanı sıra HDP Bitlis Milletvekilli Hüsamettin Zenderlioğlu ve parti yöneticileri katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posteri ile “Edi bese ji Reber Apo re azadî” pankartının asıldığı kutlamada saygı duruşunda bulunuldu.

 

BATMAN (19 Mart)

Yüzbinlerce kişinin kutladığı Batman Newrozu’na polis, gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. Çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıyı provokasyon olarak değerlendiren HDP’li vekil Ayla Akat Ata, “Bu açık bir provokasyondur, halkımız bu provokasyona gelmeyecektir” dedi.

 

URFA (19 Mart)

Urfa’da on binlerin büyük bir coşku ile kutladığı Newroz’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkların kendisini yöneteceği belirterek, “Türk, Kürt biz barışacağız. Alevi Sünni devleti beklemeyeceğiz, onlardan önce biz kucaklaşacağız. Aradaki nefretler ve bizi bize düşman eden tüm kaygıları bitirelim. AKP’nin bize sunacağı hiçbir barış yok” diye konuştu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebinin damgasını vurduğu Urfa Newroz’unda alanda toplanan yüzbine yakın kişi, kinliklerini havaya kaldırarak kimlik talebini haykırdı.

 

DERSİM (19 Mart)

Dersim’de binlerce kişi, sağanak yağış altında Newroz ateşini yakarken, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise, Anayasa’nın yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti. HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, “Diktatörlüğün zulmü altında değil özgür bir ülkede yaşayacağız” dedi.

Dersim Halk Meclisi öncülüğünde gerçekleştirilen Newroz etkinliği için Sanat Sokağı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş, Seyid Rıza Meydanı’na yürüdü. Etkinliğe, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP, DBP, Partizan, DHF, EMEP ve ESP il yöneticileri de katıldı.

 

KARS – KAĞIZMAN (19 Mart)

Kars’ın Kağızman ilçesinde Newroz ateşi coşkuyla yakıldı. Kobanê Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama saygı duruşunda bulunulması ve Newroz ateşinin yakılmasıyla başladı. Binlerce kişinin akın ettiği kutlamaya HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın yanı sıra HDP, DBP yöneticileri, sendika temsilcileri de katıldı. Halka hitaben konuşan HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, “Özgür Önderlik, özgür Kürdistan umudu” sözleriyle Newroz’u kutladı. Genel seçimlere de değinen Aktaş, “Bu seçim yeni bir bahar, yeni bir sayfa açacaktır. Bizler tüm zincirleri kırıp Demokratik Türkiye, Özgür Vatan ve Özgür bir Önderliği aramıza alacağız’’ dedi.

 

ARDAHAN (19 Mart)

Ardahan’da Newroz kutlaması Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi. Kutlamaya, HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, HDP ve DBP yöneticileri, A-DEM-YÖM üyesi öğrencilerin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Kutlamanın yapıldığı alan Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve sarı, kırmızı ve yeşil renkler ile süslenirken, kutlamada sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı. Saygı duruşuyla başlayan kutlamada konuşan HDP Ardahan İl Eş Başkanı Ergin Koç, “Kürt sorunu yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek, Rojava, Kobanê ve Şengal başta olmak üzere tüm Kürt halkının Newroz’unu kutladı. HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ise herkesi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Yeni Yaşam” projesinin vücut bulduğu HDP’de çalışmaya davet etti.

 

TATVAN (19 Mart)

Ardahan’da Newroz kutlaması Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi. Kutlamaya, HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, HDP ve DBP yöneticileri, A-DEM-YÖM üyesi öğrencilerin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Kutlamanın yapıldığı alan Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve sarı, kırmızı ve yeşil renkler ile süslenirken, kutlamada sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı. Saygı duruşuyla başlayan kutlamada konuşan HDP Ardahan İl Eş Başkanı Ergin Koç, “Kürt sorunu yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek, Rojava, Kobanê ve Şengal başta olmak üzere tüm Kürt halkının Newroz’unu kutladı. HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ise herkesi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Yeni Yaşam” projesinin vücut bulduğu HDP’de çalışmaya davet etti.

 

ERZURUM – KARAYAZI (19 Mart)

Erzurum Karayazı’da sanayi sitesinde kutlanan Newroz’a 20 bin yurttaş akın etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı kutlama, saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Kutlamada halka hitaben konuşan Karayazı Belediyesi Eş Başkanı Memet Sait Karabakan, “Bizler görüyoruz ki kanını bizler için döken yoldaşlar sayesinde bu gün Karayazı meydanının da el ele gönül gönüle yeni yaşam kurmak için hazır ve yeni yaşamı hep birlikte kuracağız” dedi.

 

ERZURUM – HINIS (19 Mart)

Erzurum’un Hınıs ilçesinde PTT Caddesi’nde kutlanan Newroz için ilçe halkı ve köylerden gelen yurttaşlar alanı doldurdu. HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP ve DBP yöneticileri, Hınıs Belediye eş başkanlarının da katıldığı kutlama şölene dönüştü. Halkın Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başlayan Hınıs Belediyesi Eş Başkanı Hasan Basri Fırat, “Kürt özgür hareketine beşiklik eden yerlerden biri olan Hınıs’ta, Şeyh Saidlerin direnişiyle başlayan özgürlük istemi, bugün Kürdistan dağlarında devam ediyor” vurgusu yaptı.

 

VAN – BAŞKALE (19 Mart)

Van’ın Başkale (Elbaq) ilçesinde Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Newroz alanında kutlanan Newroz’a 10 bine yakın yurttaş katıldı. Büyük coşkunun hakim olduğu kutlama, saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Başkale Demokratik Sanatçılar Derneği, MKM Sanatçısı Hozan Remzi ve Erol Berxwedan’ın sahne aldığı kutlamada, KURDÎ-DER öğrencileri de folklor gösterisi yaptı.

 

NUSAYBİN (19 Mart)

Kürdistan’da 1990’lı yıllarda görkemli Newroz serhildanlarının geliştiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Newroz kutlaması için sabahın erken saatlerinden itibaren onbinler, kutlamanın yapılacağı alana hareket etti. Onbinlerin, giydikleri yöresel kıyafetlerin yanı sıra taktıkları yeşil, sarı, kırmızı aksesuarlar ise adeta bir renk cümbüşü yarattı. PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ile PKK, YPG, YPJ bayraklarıyla donatılan Newroz alanını dolduran on binlerce kişi, “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana YPG”, “Şehîd namirin” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarını dillerinden düşürmedi. Newroz alanında güvenliği sağlayan görevlilerin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının üzerinde bulunduğu yelekleri giymeleri dikkat çekti. “Rıbbap” adı verilen kemençeler eşliğinde halaya duran gençler ise giydikleri ulusal kıyafetleriyle Newroz alanını doldurdu.

 

MARDİN – MAZIDAĞI (19 Mart)

Mardin’in Mazıdağı ilçesi Teznê (Kocakent) Mahallesi’nde Newroz ateşi yakıldı. Köy meydanında gerçekleşen kutlamaya Mazıdağı Belediyesi Yardımcısı Lokman Anğay, Belediye Meclis üyeleri, HDP, DBP yöneticileri, Çiyayê Mazi Kültür Merkezi çalışanları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

 

KONYA – CİHANBEYLİ (19 Mart)

Yüzyıllar öncesinde kendi topraklarından sürülen Kürtlerin yaşadığı Konya’da, bu yılın ilk Newroz ateşi Cihanbeyli ilçesinde yakıldı. Anadolu ve Kürdistan’ın dört bir tarafını saran Newroz coşkusuna Konya’da dahil oldu. 22 Mart’ta Konya’da yapılacak olan merkezi kutlama öncesinde, Cihanbeyli ilçesinde Newroz ateşi yakıldı. Cihanbeyli Pazaryeri’nde yapılan kutlamaya, HDP il yöneticileri, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen ile birlikte çok sayıda yurttaş katıldı. Yüzyıllar önce topraklarından sürülen Kürtlerin yaşadığı Cihanbeyli’de yapılan kutlamaya kadınların yoğunluğu dikkat çekerken, katılımcılar ulusal kıyafetleriyle kutlamaya katıldı.

 

VAN (20 Mart)

Van’da Newroz Park’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamasında, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının sona erdiği sırada Van Kalesi’ne çıkmak isteyen bir gruba müdahale eden polisler ardından gaz bombalarını alandaki kitleye yöneltti. Selimbey ve Eminpaşa taraflarında da halka müdahale eden polise, yurttaşlar taşlarla karşılık verdi.

Kitlenin üzerinden alçak uçuş yapan polise ait helikopter alana gaz bombaları attı. Müdahale sonucu alanda izdiham yaşanırken, çok sayıda bebek, çocuk ve kadın gazdan etkilendi. Gazdan etkilenenlere ilk müdahale alanda kurulu bulunan sağlık çadırında yapıldı. Ardından yaralılar Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait ambulanslar tarafından hastanelere kaldırıldı

Alanda gerginlik sürerken, polisler kısmen geri çekildi ve evlerin bahçelerinde beklemeye geçti. Kitle ise alanı çevreleyen polise ait barikatları yıktı, ateşler yaktı.

 

MARDİN (20 Mart)

Renklerin ve dillerin bir arada yaşadığı Mardin’de, Kürt, Türk, Arap, Süryani ve Êzidî halkları ile inançların temsilcilerinin katılımı ile Newroz kutlaması sabah erken saatlerinde başladı. Newroz kutlamasının yapılacağı Karayolları Parkı’nın tüm çevresi polis bariyerleriyle kapatıldı. Miting alanına polislerin kurduğu iki arama noktasından sıkı bir şekilde üstleri aranan yurttaşlar, alana giriş yapabildi. Newroz sloganının yer aldığı pankartta PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posteri yer alırken, Newroz alanı yeşil, sarı, kırmızı renklerle donatıldı. Yöreye özgü yöresel kıyafetleriyle Newroz’a katılan binlerce kişi, yeşil, sarı, kırmızı bandaj ve puşiler takması renkli görüntüler oluşturdu.

SİİRT (20 Mart)

Siirt’te Newroz etkinliğine katılmak üzere alana gelen kalabalık bir gruba, polislerce Genel Bilgi Taraması (GBT) ve gözaltı yapılmak istenmesine yurttaşların tepki göstermesiyle arbede yaşandı. Bir süre polis ile yurttaşlar arasından devam eden arbede, HDP’li yöneticilerin araya girmesiyle sona ererken, yaşanan arbedede bir gencin yaralandığı öğrenildi.

 

ERZURUM (20 Mart)

Erzurum’da aralıklarla devam eden kar yağışı ve olumsuz hava şartlarına rağmen Newroz kutlaması büyük coşku ile geçti. Merkez Yakutiye ilçesine bağlı Yunus Emre semti eski mal meydanında yapılan kutlamaya DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP, DBP yöneticileri Karaçoban ve Hınıs belediye eş başkanlarının yanı sıra onbinlerce yurttaş katıldı.

 

KARS (20 Mart)

Kars merkezdeki Newroz kutlaması da yoğun kar yağışına rağmen Cumhuriyet Meydanı’nda yakılan Newroz ateşi ile sıcak geçti. Kars’ın ilçelerinden de yoğun katılımın olduğu kutlamaya binlerin yanı sıra HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, DBP ve HDP yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Saygı duruşunun ardından başlayan Newroz mitinginde konuşan Birtane, Kürt, Türk, Azeri ve Terekeme halklarına ev sahipliği yapan Kars’ta Newroz’un herkese barış getirmesi dileğinde bulundu.

 

ANTALYA (20 Mart)

Anadolu ve Kürdistan’ın bir çok şehrinde coşkuyla kutlanan Newroz Antalya’da son yılların en yüksek katılımıyla kutlandı. Binlerce insan Demirci Kawa’nın yaktığı ateş büyütmek için Newroz alanında toplandı. Antalya Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde sabahın erken saatlerinde başlayan Newroz coşkusu öğlen saatlerinde yakılan newroz ateşi ile büyüdü.

 

OSMANİYE (20 Mart)

Osmaniye- Devlet Bahçeli Bulvarı’nda Newroz kutlaması sabah saatlerinde başladı. Şehir genelinde yoğun önlem alınırken, kutlamanın yapıldığı alanın çevresinde bulunan yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi.

Newroz ateşi BDP Eş Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ve kadınlar tarafından yakıldı. Kutlamada konuşan BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, İstanbul’da yaşamını yitiren Hacı Zengin’i anarak, Zengin’in anısı ve mücadelesine sahip çıkacaklarını söyledi.

Diyarbakır halkının tüm yasaklamalara rağmen alanlara çıkarak, bayramını kutladığını hatırlatan Koçali, “AKP gerginlik yaratmasaydı, Osmaniye gibi her yerde Newroz coşkuyla kutlanacaktı. BDP olarak Newroz’u müzakerelerin başlaması ve Sayın Abdullah Öcalan’a özgürlük şiarıyla kutluyoruz. Çünkü Abdullah Öcalan barışı ve birlikte kardeşçe yaşamayı sağlayacak tek kişidir” diye konuştu.

 

YALOVA (20 Mart)

Yalova’da Batı Garajı’nda düzenlenen Newroz kutlamasına, binlerce kişi katıldı. Büyük bir coşku ve çekilen halaylarla devam eden Newroz kutlamasında HDP Yalova İl Eş Başkanı Murat Amil konuştu. Yakılan Newroz ateşi ile yükselen direnişin süreceğini ve 7 Haziran’da seçimlere de yansıyacağını belirten Murat, 7 Haziran’da HDP’nin başarısının Türkiye halklarının demokratik geleceğinin inşası olacağını söyledi. Konuşmaların ardından etkinlik sahne alan müzik gruplarının seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

 

ÇANAKKALE (20 Mart)

Aralarında HDP, HDK, EMEP gibi siyasi parti ve kuruluşlarında bulunduğu Biga, Gelibolu, Gökçeada’dan da gelen binlerce kişi, Newroz alanında “Biji Serok Apo”, “Biji Berxwedana Rojava” sloganları eşliğinde bir araya geldi. Abdullah Öcalan, Mazlum Doğan, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan’ın fotoğraflarının asıldığı sahnede, “Ciwan Rexistina Xwe Mezin Bikin, Reber Apo Azad Bikin” pankartı asıldı. Birçok partinin bayrak ve flamalarının asıldığı alanda YPG bayrakları da yerini aldı.

Saygı duruşunun ardından başlayan Newroz’da konuşan HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Van ve Amed’den Newroz’un sıcak selamlarını getirdiğini belirterek, bu ateşin hiçbir zaman sönmeyeceğini ifade etti.

 

SİVEREK (20 Mart)

Siverek ilçenin Yenişehir mahallesinde yapılan Kutlama alanı tamamen doldu, kutlamalar esnasında güvenlik güçleri Newroz alanı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, kutlamalarda renkli görüntüler yer aldı.

Kürdistan şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlanan Program açılışını üç dilde yapan Demokratik Bölgeler Partisi Siverek İlçe Başkanı İbrahim Ayyıldız kutlamalara katılan herkesin Newroz bayramını kutlayarak ‘ Çözüm sürecini Türkiye halkları olarak daha hızlı ilerlemesini beklediklerini ve tüm halkların bu topraklarda daha yaşanılır, huzurlu bir yaşamı hak ettiğini’ belirtti

 

LİCE (20 Mart)

Lice’de Newroz kutlaması Bahtiyar Aydın Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 7’den 70’e herkesin kutlamaya katılması üzerine ilçe merkezi sessizliğe büründü. Öğrenciler okula gitmeyerek okul kıyafetleriyle kutlamaya katıldı.

 

MUŞ – MALAZGİRT (20 Mart)

Muş’un Malazgirt ilçesinde Newroz coşkusu sabah saatlerinde başladı. Binlerce yurttaş sabahın erken saatlerde DBP ilçe binası önünde toplanarak müzik eşliğinde halaylarla Newroz kutlamasına başladı. Yürüyüşe geçen kitle, belediye terminalinde bulunan Newroz alanına kadar, “Be Serok jiyan nabe”, “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganlarıyla geldi. Malazgirt Belediyesi eş başkanları Memnune Söylemez ve Halis Coşkun halka hitaben konuştu. DBP PM Üyesi Mustafa Uyguner ise konuşmasında, Kürt halkının Newroz’da özgürlük ateşiyle bedenlerini ateşe verenler sayesinde bugünlere geldiğine vurgu yaparak, “Bizlere bu günleri yaşatanlar önünde saygıyla eğiliyoruz. Onurlu ve değerli insanlarımız sayesinde bu gün alanlardayız. 2015 yılı Newrozu Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newrozudur” diye konuştu. Konuşmaların ardından Konuşmaların ardından Newroz ateşi katılımcılar tarafından yakıldı ve sanatçı Erol Berxwedan’ın seslendirdiği ezgiler eşliğinde binlerce yurttaş halaya durdu.

 

AĞRI – DİYADİN (20 Mart)

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yoğun kar yağışı ve soğuğa rağmen halk Newroz’u kutladı. DBP binası önünde bir araya gelen kitle, davul zurna eşliğinde halay çekti ve ardından sloganlar eşliğinde Newroz alanına yürüdü. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yanı sıra Mazlum Doğan ve Sema Yüce’nin posterlerinin asıldığı alanda Newroz ateşi yakılarak etrafında halaylar çekildi. “Ey Reqîp” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından Tekirdağ ve Erzurum cezaevlerinden siyasi tutsakların gönderdiği mektuplar okundu. Kutlamada söz alan DBP İlçe Eş Başkanı M. Nuri Sarı, Newroz’un zulme karşı başlatılan bir isyan olduğuna vurgu yaptı. Konuşmaların ardından sahne alan Sanatçı Hemê Hecî’nin şarkıları eşliğinde halay çeken binler, Newroz ateşiyle ısındı.

 

AĞRI – PATNOS (20 Mart)

Ağrı Patnos’ta da kar yağışına rağmen binlerce yurttaş sabahın erken saatlerinden itibaren HDP binası önünde toplanmaya başladı. Buradan kutlama alanına yürüyen kitle, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi içeren sloganlar attı. Alanda marşlar eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Kutlamada Kürt halkının birlik ve beraberliğinin önemine işaret eden DBP İlçe Eş Başkanı İkram Bedir, 7 Haziran genel seçimlerinde Kürtlerin sistem partilerine oy vermemesi gerektiğini vurguladı. HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise “2015 Newroz’u başta Başkan Apo olmak üzere tüm Kürdistan halkının özgürlük yılı olacaktır” dedi. Newroz ateşi katılımcılar tarafından tutuşturulurken, ardından sahne alan yerel sanatçılar ile Sanatçı Rojda’nın seslendirdiği ezgiler eşliğinde halaylar çekildi.

 

BOZOVA (20 Mart)

Urfa’nın Bozova (Hewag) ilçesindeki Newroz kutlaması PTT Meydanı’nda yapıldı. Yöresel kıyafetler giymiş binlerce yurttaş sabah saatlerinden itibaren Newroz alanına akmaya başladı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan kutlama, BDP Urfa İl Eş Başkanı Yasemin Kılıç, HDP Urfa İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz, Newroz Tertip Komitesi, DBP İlçe Başkanı Ahmet Cengiz, HDP İlçe Eş Başkanı Mehmet Emin Yazar’ın halkı selamlaması ile devam etti. Ardından konuşan Belediye Eş Başkanı Fatma Doğan, Erdoğan’nın “Kürt sorunu yoktur” söylemine değinerek “Kürt sorunu Devletin var ettiği bir sorundur. Devlet Roboski’de, Newala Kasaba’da ve bir çok yerde katliam yaptığı, Kürtlerin kimlik ve dilini yok saydığı, binlerce köyü boşalttığı, yüzyıllardan bu yana bu halka her türlü zulmü yaptığı için vardır bu sorun” dedi. Sık Sık “Biji berxwedana Kobanê”, “Biji YPG/YPJ”, “Biji Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe “sloganlarının atıldığı alanda Newroz kutlaması çekilen halaylar ile son buldu.

 

SİLOPİ (20 Mart)

Cudi Dağı eteklerinde bulunan Şırnak’ın Silopi ilçesini, bu gün Newroz coşkusu sardı.

Sabah saatlerinden itibaren yurttaşlar, evlerinden yöresel elbiseleriyle Kobanê Mahallesi’ndeki Newroz alanının yolunu tuttu. Yoğun yağışa rağmen sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi alanı doldururken, alanın güvenliği yine gençler ve HDP, DBP’li görevliler tarafından sağlandı.

 

ŞIRNAK – İDİL (20 Mart)

Şırnak’ın İdil ilçesinde sağanak yağmur ve dolu yağışına rağmen binlerce yurttaş, Newroz Meydanı’nı doldurarak kutlamalara başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren yöresel kıyafetleri ve son çıkarılmak istenen “güvenlik yasası”na inat Kürt ulusal renklerini simgeleyen elbise ve “Leşkeri” olarak adlandırılan gerilla kıyafetleri ile katıldı.

 

DİLOVASI (20 Mart)

HDP Dilovası İlçe Örgütü’nün organize ettiği kutlamanın adresi Dilovası Belediyesi önü oldu. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan kutlamada yurttaşlara seslenen HDP MYK üyesi Yurdusev Özsökmenler, PKK Lideri Öcalan’ın tarihi çağrısını hatırlatarak “Biz de buradan sayın Öcalan’a söz veriyoruz. Öcalan özgürleşene dek alanlarda olacağımıza mücadeleye devam edeceğimize söz veriyoruz” dedi.

 

DİYARBAKIR AMED NEWROZU

Nevruz kutlaması için yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin geldiği Diyarbakır’da hareketlilik çok öncesinden başladı. Nevruz Tertip Komitesi, yoğunluk dolayısıyla otellerde yer kalmaması nedeniyle gelenlerin konaklaması için bin 1000e yakın ev hazırladı.

Tüm dünyanın gözünü çevirdiği tarihi Amed Newroz’u, olumsuz hava koşullarına rağmen coşkusundan hiçbir şey kaybetmeden devam etti. Alanın birçok yerinden de sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla yapılan uçurtmalar, gökyüzünü de Newroz coşkusuyla buluşturdu. Polisler alandan uzak bölgede konuşlandırırken, alanın üzerinde polis helikopteri gezdi.

“Milyon kez Öcalan’a selam, Newroz Piroz Be” anonsunun yapılmasıyla başlayan kutlama alanında alkış ve zılgıtlar yeri inletirken, özellikle Kürt hal önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne dönük sloganlar bir saniye olsun eksilmedi.

Tarihi kutlama Kürt ulusal marşı “Ey Raqip” eşliğinde yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlarken, saygı duruşunda milyonlar zafer işaretiyle devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri andı.

Saygı duruşunun ardından ilk olarak Tertip Komitesi adına DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, açılış konuşmasını yaptı. Şimşek, “Kürdistan halklarının Newroz’u kutlu olsun” diyerek milyonların Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başladı. 2015 Newroz’unun tarihi bir Newroz olduğuna vurgu yapan Şimşek, “Artık yeter Önder Apo’ya özgürlük” diyerek, Newroz’u Şengal ve Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlere adadıklarını belirtti. “Önderliğimizin özgürlüğü halkımızın mücadelesi ve birliği ile gelecektir” diyen Şimşek, özgürlüğün Kürdistan topraklarından yeşermeye başladığını söyledi.

Okudukları marş ve söyledikleri şarkıları ile kitleyi coşturan MKM Dünya Devrim Şarkıları Korusu’nun ardından Newroz ateşi, “Öcalan’a özgürlük” sloganları ve anonslarıyla tutuşturuldu. Bu sırada yüzlerce havai fişek de gökyüzüne fırlatıldı. Newroz ateşinin tutuşturulduğu sırada gökyüzüne bırakılan binlerce balonla Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri gökyüzüne bırakıldı.

HDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan, Abdullah Öcalan’ın mesajını Kürtçe olarak okudu. Ardından mesajın Türkçesini Sırrı Süreyya Önder okudu. Öcalan mesajında ‘Çağrısını yaptığım kongre ile yeni bir dönem başlayacak’’ vurgusu yaptı.

 

İSTANBUL (22 Mart)

İstanbul Kazlıçeşme’de, “Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” şiarıyla düzenlenen Newroz kutlaması, yüzbinlerce kişinin alanı doldurması ve yakılan Newroz ateşi ile başladı. PKK Lideri Öcalan’ın Amed Newroz’unda da okunan mesajının, Kürtçe ve Türkçe olarak okunması kitlede “Biji Serok Apo” sloganıyla karşılık buldu.

Kazlıçeşme’de “Şengal ve Kobanê’de Yanan Newroz Ateşi Ortadoğu’yu Özgürleştiriyor” şiarıyla düzenlenen Newroz kutlaması başlarken, Gülten Kaya, Lami Özgen, Arzu Çerkezoğlu, Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, Serkan Tosun’un babası Niyazi Tosun, Eşber YağmurDereli, Beyza Üstün, Altan Açıkdilli ve kurum temsilcileri protokoldeki yerlerini aldı.

Alanda Abdullah Öcalan, Mazlum Doğan ve Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarından oluşan dev pankartların dalgalandırılırken, Kobanê’de yaşamını yitiren YPG ve YPJ savaşçıları ile enternasyonalist devrimcilerin fotoğrafları da dev ekranlardan alana yansıtıldı.

Sloganların bir an bile susmadığı alanda Newroz ateşini, HDP İstanbul İl Eş Başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu yakarken, açılış konuşmasını Newroz Tertip Komitesi Başkanı Erkan Karabay yaptı. Karabay konuşmasında, “Bin yılların zulme ve sömürgeciliğe karşı Kürdistan, Ortadoğu ve Anadolu halklarının isyan ateşi olan Newroz bugün de halkların ortak mücadelesi olmaya devam ediyor” dedi.

Açılış konuşmasının ardından söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ayşe Erdem “Gün artık kardeşliğe geçiş günüdür. Newroz tüm halkların bayramıdır” diyerek sözlerini, “Şimdi Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mazlum Doğan bu alandan bizleri izliyor. Biz bugün buradan İstanbul’da 8 Haziran sabahının yeni bir umut olduğunu söylüyoruz. Yaktığımız Newroz ateşi barışı ve yeni yaşamı müjdeliyor, bugün buradan HDP’nin kazanacağını müjdeliyoruz” şeklinde sürdürdü.

Açılış konuşmasının ardından söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ayşe Erdem “Gün artık kardeşliğe geçiş günüdür. Newroz tüm halkların bayramıdır” diyerek sözlerini, “Şimdi Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mazlum Doğan bu alandan bizleri izliyor. Biz bugün buradan İstanbul’da 8 Haziran sabahının yeni bir umut olduğunu söylüyoruz. Yaktığımız Newroz ateşi barışı ve yeni yaşamı müjdeliyor, bugün buradan HDP’nin kazanacağını müjdeliyoruz” şeklinde sürdürdü.

Kürsü programı Grup Munzur’un sahne almasıyla devam ederken, seslendirdiği Dünya devrim türküleri ve ezgiler halaylarla karşılık buldu.

Yurtsever Gençlik adına yapılan kısa konuşmanın ardından, Abdullah Öcalan’ın Newroz’u anlattığı eski görüntülerinin olduğu bir sinevizyon gösterim yapıldı.

MKM Korosu tarafından söylenen şarkıların sonrasında kürsüye çıkıp konuşma yapacak olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş izdiham ve ilgi nedeniyle bir süre protokolde mahsur kaldı. Bir süre sahneye ulaşamayan Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve hükümete hitaben “Barış senin iki dudağının arasında değil. Barışı arayanlar Cumhurbaşkanına bakmasınlar, barış gençlerin gözlerindedir.” şeklinde konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın coşkuyla karşılanan konuşmasının ardından, Newroz programı Kawa’nın sahne alması ve halaylarla devam etti.

 

ADANA (22 Mart)

Adana’da Mimar Sinan Açık Hava Gösteri Merkezi’ne yakılan Newroz ateşi on binlerce kişiyi bir araya getirdi. Kobanê direnişinin selamlandığı kutlamaya Roboskili aileler de katıldı Newroz ateşini geçtiğimiz aylarda katledilen Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu’nun eşi Şemse Bağdu ile Barış Anneleri yaktı.

HDP Adana İl Eş Başkanları Meral Tatar ve Hüseyin Yıldız’ın kitleyi selamlamasının ardından söz alan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Newrozu tüm halklarla birlikte kutladıkları belirtti. 2015 Newrozu’nda halkların eşitlik ve özgürlük umutlarının kabardığını söyledi.

 

BURSA (22 Mart)

Bursa’da Newroz binlerce kişinin katılımıyla Gökdere Meydanı’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşuyla başlayan kutlamada HDP bayraklarının yanı sıra YPG/YPJ bayrakları taşındı. Mitinge aralarında ESP, Halkevleri, Partizan ve KESK’in de aralarında olduğu çok sayıda kurum da katıldı.

Tertip Komitesi adına yapılan konuşmada “Newroz ateşi bu yıl da barış ve halkların kardeşliği için yanıyor. 2015 Newroz’u bütün emek ve halk güçlerinin mücadelelerini alanlarda birleştirerek gücünü göstermek için önemli bir mücadele günüdür. Zulüm çarkını kırmak; emekçilerin, halkların iktidarını kurmak için Newroz ateşi etrafında birleşelim” denildi. Kutlama Koma Pel’in ezgileriyle son buldu. HDP aday adaylarının tanıtıldığı kutlamada söz alan HDP milletvekili Adil Zozani’de tüm halkların Newrozunu kutladı.

 

İZMİR (22 Mart)

HDP İzmir İl Örgütü tarafından, “Şengal’den Kobane’ye Newroz ateşi Ortadoğu’yu aydınlatacak” şiarıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen Newroz kutlaması için onbinlerce kişi bir araya geldi. Miting saat 11’de başlamasına rağmen saatler sonra da halk alana akın etti. Kitlesel ve coşkulu geçen mitinge Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP İl Başkanı Cavit Uğur ve birçok siyasi parti temsilcisi katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Newroz kutlamasının İzmir’de yapılmasının büyük bir anlam taşıdığını söyledi. Mazlum Doğan’ın, Diyarbakır zindanında bedenini ateşe verdiği için bugün İzmir’de Newroz kutlandığını belirten Kışanak, “Emeğiniz direnişiniz boşa gitmedi. Milyonlar oldu meydanlara aktı. İşte İzmir işte Newroz. Rahşan kardeşim artık toprağında gururla yatabilirsin. Gözün arkada kalmasın. Senin Kale’de tutuşturduğun özgürlük meşalesi boşa gitmedi bugün İzmir’de Gündoğdu Meydanı’ndadır” dedi. Yaklaşık 100 bin katılımın olduğu ve coşkunun yaşandığı 2015 İzmir Newroz’unda seçim gündemi ve İzmir şehitlerinin hatırlanması öne çıkan vurgulardandı.

 

 

ANTEP (22 Mart)

Posin yoğun güvenlik önlemi aldığı Gaziantep’teki Newroz kutlamasına özellikle kadınların katılımı yüksek oldu.

 

ESKİŞEHİR

2015 Newroz kutlamalarında Kawa’nın ateşi her yerde olduğu gibi Eskişehir’de de yandı.

Katılımın yoğun olduğu newroz kutlamalarında halk Gültepe Cemevinin arkasındaki alanda toplandı. 800 civarında katılımın olduğu kutlamalarda HDP milletvekili aday adaylarıda yerlerini aldılar.

7 Haziran’da yapılacak olan seçimde HDP milletvekili aday adaylarının ve Hakkari milletvekili yaptığı konuşmada seçim sürecinde HDP’ye oy vermenin öneminden daha da önemlisi seçim için çalışma yapılmasının gerekliliğinden bahsedildi.

 

KONYA (22 Mart)

Konya’da Salı Pazarı Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi Newroz’u büyük bir coşku ile kutladı. Newroz’a HDP Miletvekili Altan Tan ve sanatçı Pınar Aydınlar da katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunduğu kutlamada, konuşan HDP Milletvekili Tan, Konya halkına Diyarbakır Newroz’undan selam getirdiğini söyledi. Tan, “Bize bölücü diyenlere karşı biz halkların bir arada yaşayacağı bir Türkiye için mücadele edeceğiz” dedi. Newroz ateşi yakılmasının ardından Pınar Aydınlar sahne aldı.

 

DENİZLİ (22 Mart)

Denizli’de HDP İl Başkanlığı’nca düzenlenen newroz kutlamasında, yakılan ateşin üzerinden atlandı, halaylar çekildi.

HDP Denizli İl Başkanlığı tarafından düzenlediği newroz kutlaması, Esentepe Mahallesi’ndeki pazaryerinde yapıldı. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, alana girmek isteyenlerin üzerini aradı. Kutlamaya; HDP Şırnak milletvekili Faysal sarıyıldız, milletvekili aday adayları ve vatandaşlar katıldı. Newroz kutlaması kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalanın Kürtçe ve Türkçe mesajının okunmasıyla başladı. Ardından HDP Denizli milletvekili aday adayı 8 isim tanıtıldı.

HDP Şırnak milletvekili faysal sarıyıldızın Konuşmasının ardından meydanda newroz ateşi yakıldı. Halaylar çekilip, ateşin üzerinden atlandı. sahne alan sanatçılardan sonra newroz coşkuyla tamamlandı.