Nestle fabrikasında üretim durdu

Fabrika önünde toplanan işçilere hitaben konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek; “Fabrikada üretim durdu. Bakım için, yasal sorumluluk gereği içeride kalması gereken belli sayıda işçi arkadaş var. Onların dışında bütün arkadaşlar, dışarıda ve greve katılmış durumda. Bizim talebimiz, 600 lira seyyanen ücret artışıydı. İşveren, çok düşük bir teklifle geldi ve bir ortak nokta bulunamadı. Görüşmeler, grev başlamış olsa bile her an gerçekleşebilir ve her an bir uzlaşma noktası bulunabilir” dedi. Konuşmanın ardından fabrika duvarına “Bu iş yerinde grev vardır” yazılı afiş asılırken, işçiler hep birlikte halay çekti.

Kadro ve iyileştirme istiyoruz

Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmayınca ortak kararla “tam kadro” greve çıktıklarını söyleyen 17 yıllık Nestle işçisi Erol Şaşı da; “Daha önce bağlı olduğumuz Öz Gıda İş Sendikası’nın işverenle kurduğu sıkı diyaloglar yüzünden senelerce kandırıldık. Şirket de böyle bir sendikaya alışkın. Bu yüzden görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı. Grevimiz 1 yıl sürse de sonuna kadar bırakmayacağız” dedi.

Greve çıkan işçilerden Murat Balcı ise, yüzde 60’ı asgari ücret alan çalışanların maaşlarının iyileştirilmesi ve sözleşmeli işçilerin kadroya alınmasını istediklerini belirtti.

22 Haziran 2016 – Cumhuriyet