Nepal’de anayasaya karşı binler sokağa çıktı

Toplanma sonrası kitle binlerce polisin koruduğu meclise yürümek istedi. Polis ise kitleyi durdurmak için gaz ve cop ile saldırdı. Tanıklar saldırı sonrası onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

Nepal’de Maocu gerillaların devlete karşı silahlı mücadelesini sonlandırarak masaya oturmasının üzerinden yaklaşık on yıl geçti. Bu süre zarfında ise anlaşmaya varılarak bir anayasa oluşturulamadı. Cumartesi yaşanan olayların temelinde ise anayasa ile yeni bir eyaletin oluşturulması tartışması yatıyor. Hükümetin devam eden müzakereleri göz önünde bulundurmadan, meclisteki siyasi gücünü kullanarak fikir birliğine varmadan yeni anayasayı geçirmeye çalışması üzerine devlete karşı savaşçıların masayı terkettiği bildirildi.

Maocu lider Prachanda Cumartesi günü yapılan eylende meclisteki egemenleri meclisten anayasayı geçirmek konusunda tekrar düşünmeleri gerektiğini ya da yeni bir siyasi baskı ile karşılaşacaklarını ifade ederek “Ölmeye hazırım ama asla insanların hakları için mücadele etmeyi bırakmayacağım” dedi.

direnisteyiz.net