Ne Darbecilerin İktidarı Ne Sarayın İktidarı!

“Egemenlerin Kavgası Derinleşiyor
Kendi Gücümüze Güveneceğiz, Adım Adım Direnişi Örgütleyeceğiz!
15 Temmuz 2016 tarihinde, ordu içinde bir grup tarafından yapıldığı söylenen bir askeri darbe girişimi gerçekleşmiştir. Bu girişimin ardından Saray-AKP cephesi karşı saldırıya geçmiş, darbe girişiminin yapıldığı geceden itibaren iktidar tüm olanaklarıyla kendi kitlesini sokağa çıkmaya çağırmıştır. İşçilere, emekçilere sıkı sıkıya kapatılan meydanlar sonuna kadar bu kalabalığın hizmetine açılmıştır. Ancak görünen o ki sokaklarda cihatçı ve milliyetçi çeteler dışında halktan büyük destek alınamamıştır.
Yaşanan darbe girişiminin sonucu her ne olursa olsun kesin olan bir şey vardır; ister darbeciler kazansın, ister Saray-AKP iktidarı kazansın, bunların hepsi halka karşıdır, düşmandır. Kendi egemenlikleri için birbirlerini boğazlarlar, halka karşı birlik olup tüm güçleriyle saldırırlar. Ne zaman bir fabrikada işçiler haklarını arasa polisi, ordusu, hükümeti direnişin karşısında omuz omuza verir. Ne zaman kadınlar cinayetlere, şiddete karşı sokağa çıksa aynı güçler beraber olup halka saldırır. Aleviler, Kürtler; hakları, özgürlükleri için harekete geçse devlet tek vücut olarak saldırır. 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 35 canımız diri diri yakılırken jandarma, polis, hükümet hep beraberdi. 2016 yılında Cizre’de bir bodrumda 100 insan aynı şekilde diri diri yakılırken onlar yine beraber oldular. Gezi’yi hatırlayalım. Nasıl da sokakları özgürleştiren yüzbinlere karşı güç birliği içindeydiler?
Biz halklar, işçiler, kadınlar, gençler için tek gerçek vardır; ordu, hükümet, düzen partileri, medya bunların hepsi bize karşıdır. Bizim kendimizden başka güveneceğimiz, sığınacağımız hiçbir güç yoktur. Devlet içindeki hiçbir güç odağı bizden yana olmamıştır, olamaz.
Kendi aralarındaki bu iktidar kavgası henüz bitmeden, birbirlerini boğazlamaya devam ederlerken hala Gezi’yi unutmadıklarını ve asıl düşmanlarının halklar olduğunu bir kez daha itiraf etmektedirler. Erdoğan daha olayın ilk günlerinde, “İsteseler de istemeseler de Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yapacağız” diye açıklama yapmıştır. Egemenlerin asıl korkusu; halkın direnişi, halkın örgütlenmesidir.
Irkçı sloganlar atan bir avuç çeteci, Suriyelilere ve Alevi mahallelerine saldırmaya çalışmıştır. İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde ve Antakya-Armutlu’da halka saldırmak isteyen çetecilere en güzel cevabı halk vermiş ve mahallelerimizden kovmuştur.
Saray-AKP iktidarı, gücünü biz halkların, emekçilerin örgütsüzlüğünden almaktadır. Biz emekçilerin, halkların; bu savaş, katliam ve yıkım ortamında tek kurtuluş yolu örgütlülükten geçmektedir. Evde, sokakta, mahallede, okullarda, iş yerlerimizde örgütlülüğümüzü büyüteceğiz. Bulunduğumuz her alanda direnişi adım adım örgütleyeceğiz. Sokak sokak, cadde cadde, mahalle mahalle, meydan meydan direnerek kazanacağız. Barış, kardeşlik ve özgürlük halkların, emekçilerin direnişiyle kazanılacaktır.
Susma, Sinme, Boyun Eğme; Saf Tut, Diren!”
(AKA-DER’in 20 Temmuz 2016 tarihinde yayınladığı bildiriden kısaltılmıştır.)

AKA-DER Aydos, Maltepe, Sarıgazi, Kadıköy, Gazi, Sarıyer ve Zeytinburnu’nda yaşanan darbe girişiminin egemenler arasında yaşanan iktidar kavgası olduğunu ve halkların kurtuluşunun kendi örgütlülüklerinde olduğunu vurgulayan sticker çalışması yapıldı. AKA-DER Maltepe Şube gündeme dair Maltepe çevresine pankartlar astı ve yazılamalar yaptı. AKA-DER Sarıyer Şube gündeme dair yazılamalar yaparken, Aydos ve Maltepe şubelerinde park ve sokaklarda gündeme dair film gösterimleri yapıldı, film gösterimlerinde sokakta olmanın önemine, yaşam alanlarımızı korumaya ve örgütlenmeye vurgu yapıldı. AKA-DER Kadıköy Uzunçayır Metrobüs Durağı’nda ve Eminönü Vapur İskelesi önünde AKA-DER’in darbe girişimine dair kaleme aldığı bildirinin dağıtımını yaptı.
AKA-DER İstanbul Şubeleri

“Özgür Gündem susturulamaz!
Özgür Gündem Gazetesi 17 Ağustos günü İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla süre belirtilmeksizin kapatıldı. Kapatılma kararının ardından gazete binasına baskın yapıldı ve gazetenin çalışanları darp edilerek göz altına alındı, binası mühürlendi.
15 Temmuz’daki çetelerin kendi arasındaki paylaşım savaşının ürünü olan darbenin ardından ilan edilen OHAL ve yayımlanan KHK’ler ile AK Parti, Saray ve devletin tüm egemenleri işçilere, emekçilere, halklara dönük saldırılarını arttırıyor.
Nasıl ki 1992 yılından bu yana yüzlerce kez kapatılan, çalışanları infaz edilen, tutuklanan, binası bombalanan Özgür Gündem gazetesini susturamadılar, şimdi de susturamayacaklar.
Devrimci Özgür Basın Susturulamaz!”
(AKA-DER’in bildirisinden kısaltılmıştır.)

Özgür Gündem Gazetesi’nin İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla kapatılan ve gazete binasına yapılan baskının ardından AKA-DER İstanbul Şubeleri Maltepe ve Sarıyer’de yazılama, afişleme, pankartlama çalışmaları yaparken, Kadıköy Şube’de Özgür Gündem Gazetesi’ne dönük baskıları, infazları ve gazete çalışanlarının özgür basın mücadelesini anlatan PRESS filminin gösterimi yapıldı.

AKA-DER İstanbul Şubeleri Soruyor;
Hurşit Külter nerede ?
AKA-DER İstanbul Şubeleri; 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti Maltepe, Beyoğlu ve Sarıyer’de yapılan yazılamalarla soruldu.

AKA-DER İstanbul Şubeleri: Dün Madımak’ı yakanlar, bugün Hande’yi yaktılar!
AKA-DER Kadıköy ve Maltepe Toplumsal Cinsiyet Atölyeleri, bir haftadır kayıp olan ve arkadaşlarının kayıp başvurusuyla Zekeriyaköy yakınlarında yanmış cesedi bulunan trans kadın Hande Kader için pankart asıldı. Maltepe Toplumsal Cinsiyet Atölyesi’nin astığı pankarta “DÜN SİVASI YAKANLAR, BUGÜN HANDE’Yİ YAKTILAR! ZİHNİYET BİRDİR, ÇARESİ BİRDİR, ÖRGÜTLEN” denildi.

AKA-DER Maltepe şube üyeleri
Bekir kilerci’nin mezarını ziyaret etti !
1997’de Terörle Mücadele polislerince gözaltına alınan ve 13 Aralık’da gözaltında işkencede katledilen devrimci şair, yazar Burhanettin AKDOĞDU’nun (Kaldıraç Dergsi’nde yazdığı adıyla Bekir KİLERCİ) Balıkesir Bandırma’da bulunan mezarını ziyaret etti.

AKA-DER Aydos Gençlik Komisyonu ilk kampını gerçekleştirdi!
Aydos AKA-DER gençliği olarak, 2016 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz ve ileriki yıllarda da devamını getirmeyi umduğumuz kampımızın ilkini Riva’da gerçekleştirdik. Kampımıza katılan genç arkadaşlarımızla aldığımız ortak kararlarla kendimize ait bir alan yaratarak kısa da olsa komünel bir yaşantı sürdük.
Kampı düzenleme amacımız genel olarak; toplumumuzun hızla giderek bireysellik virüsüne bulaşmış olduğu bu dönemlerde, özellikle genç arkadaşlarımızla ortak bir alanı paylaşarak, yardımlaşarak, düşünerek, konuşarak bir bütün gibi hareket ederek bir kamp süreci yaşatmak istedik. Hiç şüphesiz bu düşüncemizin gerçekleştiğini ve hayatlarımıza bir nebze olsun yardımlaşmanın ve ortak düşüncenin gerekliliği adına bir başlangıç yaptığımızı düşünüyoruz.
Aynı sofra üzerinde toplum sorunlarını tartışarak bir formül bulmaya çalıştık. Bunu yaparak her bireyin kendi düşüncesini topluluk içerisinde beyan ederek özgüven kazanmasını, bireyin yakın çevresinde oluşan sorunların aslında kendi sorunlarımız olduğunu düşündürerek farkındalık yaratmayı amaçladık.
Kampımızın sonunda katılımcılarımızla genel bir değerlendirme yaptığımızda, amaçladığımız düşüncelerin gerçekten de bir farkındalık yarattığını ve bu farkındalığın toplumun geneline yayılması gerektiğini, her yıl yeni katılımcılarla bu kampın düzenlenmesi gerektiğinde karar kıldık. Düzenlediğimiz kampın sembolik bir durum olduğunun bilincindeyiz; ama her yeni kampın (vb.) toplumcu gerçekçilik yanlısı olan, toplumcu bir birey yaratması umuduyla sürdürmeye devam edeceğiz.
Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!
AKA-DER Aydos Gençlik Komisyonu

AKA-DER Sarıgazi çocuk atölyesi 2.Yılında!
AKA-DER Sarıgazi Şube’nin ikincisini örgütlediği çocuk atölyesi 1 Ağustos Pazartesi günü etkinliklerine başladı. Çocuk atölyesinde satranç, drama, İngilizce, felsefe, resim, matematik, keman dersleri ve çocuk korosu çalışmaları bulunuyor.
Sarıgazi’de Sivas anması: Direnmek yaşamaktır!
Sarıgazi’de 2 Temmuz günü AKA-DER’in çağrısıyla DHF, Partizan, Halkevleri, ESP, HDP ve DAD’ın birlikte örgütlediği 2 Temmuz Sivas Şehitleri anması örgütlendi.
“Sivas-Maraş-Çorum-Dersim-Amed-Suruç-Ankara-İstanbul-Cizre-Sur-Nusaybin
Yeni Katliamlara Geçit Vermeyeceğiz Direnmek Yaşamaktır!” pankartıyla Vatan İlköğretim Okulu önünde toplanan kitle, Demokrasi Caddesi üzerinde yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca ses aracında yapılan ajitasyonlarla, bugün içinde bulunduğumuz savaş sürecinin ve halklara karşı devletin yürüttüğü sindirme politikalarının karşısında durulacağına vurgu yapıldı. Sivas şehitlerinin isimleri tek tek okunarak “Yaşıyor” sloganı atıldı.
Yürüyüşte sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” sloganları atıldı. Merkeze yaklaşıldığında yaklaşık 1000 kişilik kitlenin önü akrepler tarafından kesildi. Buna rağmen yürüyüş devam etti. Merkezde ana cadde trafiğe kapatılarak Festival Alanı’na kadar yürüyüş sürdü. Festival alanına kitleyle beraber giren akrepler tarafından sürekli taciz anonsları yapıldı. Kitle bu anonslara riayet etmedi ve program saygı duruşu ile başlayarak, basın açıklaması ve konuşmalarla sürdü. Basın açıklamasında düzenin çürümüşlüğü ifade edilerek, “Bu memleket bizim. Biz yaşayacağız. Direnmek yaşamaktır” vurgusu yapıldı.
Festival alanındaki program sona erdiğinde, kitle sloganlar eşliğinde alandan ayrılırken, polis, alandan ayrılan kitlenin arkasından akreplerden plastik mermi ile saldırdı.

Sarıgazi’de Gezi’nin Çocukları Futbol Turnuvası
Sarıgazi AKA-DER Gençlik Komisyonu’nun örgütlediği Gezi’nin Çocukları Futbol Turnuvası dayanışmayla sona erdi.
Gezi Direnişi’nin yıldönümünü takiben 5 Haziran’da, 18 takımın katılımıyla başlayan turnuva, mahallelerde dayanışmayı, direniş ahlâkını, Gezi ruhunu yaşatmak amacıyla, Gezi Direnişi’nde güneşe uğurladığımız yoldaşlarımız Ali İsmail, Ethem, Ahmet, Abdullah, Medeni, Mehmet, Hasan Ferit ve Berkin’in anısına düzenlendi.
Turnuvaya katılan ve örgütleyen takımların isimleri şöyle:
Barikat, Domane Dersim, Çapulcular, Kızıl Yıldız, Berkin Elvan, Soma 301, Munzur, Ekin, Azadî, Mayıs Unutma Bizi, Chp Gençlik, Bircanlılar Kemerdere, A.C.A.B., Onurun Dostları, Taşdelen Gençlik, Kemal Türkler, Peşmerge, Yağmurlu Yes-Der
Pazar günleri Sarıgazi Ekin Halı Saha’da gün boyu süren maçlarla birlikte, Gezi’nin dayanışma ruhunu ve kültürünü yaşatan etkinlikler gerçekleştirildi.
1. Hafta (5 Haziran): İlk haftanın maçları, Gezi şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Her takım saygı duruşunun ardından, “Gezi’nin Çocukları Futbol Turnuvası – Direnmek Yaşamaktır!” pankartıyla fotoğraf çekildi. Halı sahanın çevresine Gezi Direnişi ve dünyadan direnişler konulu fotoğraf sergisi açıldı. Takımlar ve taraftarlar gün boyunca birbirlerini daha iyi tanıdılar. “Rekabet böler, eylem birleştirir” yaklaşımıyla, turnuvanın dayanışma içinde ilerlemesine özen gösterildi.
2. Hafta (12 Haziran): İkinci haftasında turnuva maçları, Ethem yoldaşımızın vurulduğu gün olması sebebiyle, yoldaşımız anısına saygı duruşuyla başladı. Yine fotoğraf sergisi açıldı. Gezi’deki paylaşımı, ortaklaşma kültürünü yaşatmak amacıyla Turnuva Komünü kuruldu. Buraya takımlar ve taraftarlar, mahalle esnafından katkı olarak topladıkları yiyecek ve içecekleri koydular. Aynı gün Sarıgazi’de bulunan HDP MYK üyesi Çiğdem Küçükkeleş, turnuvayı ziyaret ederek bir konuşma yaptı. Ezilen halkların, Gezi şehitlerinin mücadelesi açısından bu turnuvanın önemine, direniş ve dayanışmanın önemine vurgu yapan Küçükkeleş, turnuvayı selamlayarak takımlara başarılar diledi. İkinci hafta takımlar kendi pan-
kartlarını yazıp sahaya asarak sözlerini söylediler. Turnuvayı izlemeye gelen çocuklar da kartonlara resimler yaptılar ve astılar.
3. Hafta (19 Haziran): Maçlar dayanışmayla sürdü. Turnuva Komünü ve fotoğraf sergisi üçüncü hafta da kuruldu. Üçüncü hafta taraftarlardan daha yoğun bir ilgi ve katılım vardı. Oynanan maçların sonucunda; A.C.A.B, Mayıs Unutma Bizi, Ekin, Yağmurlu Yes-Der, Kemal Türkler, CHP Gençlik, Peşmerge ve Domane Dersim takımları çeyrek finale kaldı.
4. Hafta – 5. Hafta: Haftaiçi de yapılan maçlarla Ekin ve Peşmerge takımları finale kaldılar. 24 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen final maçında Peşmerge galip geldi.
Maçın ardından Ekin ve Perşmerge takımlarının madalyaları takıldı ve Turnuva Komitesi adına ve AKA-DER Sarıgazi Şube yönetimi adına birer kapanış konuşması yapıldı. Konuşmalarda, Gezi ruhunun ve dayanışmanın mahallemizde yaşatılacağına, önümüzdeki dönemin direnişin yükseleceği bir dönem olduğuna ve direnişin kazanacağına vurgu yapıldı.
18 Takım arasından turnuvanın en genç takımı olan Peşmerge, kupayı sevinçle karşıladı.
Son olarak, Gezi’nin Çocukları Futbol Turnuvası’nın Gezi Ligi olarak devam edeceği ilan edilerek, turnuvanın da gelenekselleşeceği ilan edildi.
Gezi’nin Çocukları mahallelerde dayanışmayı yükseltiyor!
Futbol, sadece futbol değildir.
Direnmek yaşamaktır!