NATO savaş gemileri Karadeniz’de

NATO Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu tatbikat, uçak ve denizaltılara karşı görev yapacak ve küçük gemilerin saldırılarına karşı hazırlık mahiyetindeki simülasyon ile temel manevraları içerecek” denildi.

Grubun komutanı ABD’li Tuğamiral Brad Williamson, “Müttefiklerimiz ile birlikte Karadeniz’de gerçekleştireceğimiz tatbikat ve eğitim, bizleri, kolektif savunma yükümlülükleri çerçevesinde NATO’nun talep edebileceği her tür misyona hazırlamakta. Burada, Türk, Bulgar ve Romen hükumetlerinin daveti üzerinde bulunuyoruz ve onların deniz kuvvetleri ile işbirliğinin güçlenmesini bekliyoruz” dedi.

Tatbikat Kırım yarımadası yakınlarında yapılacak. NATO savaş gemilerinin tatbikat yapacağı bölgede, Rus savaş gemileri de gözle görülebiliyor. ABD’li komutan Williamson, tatbikat boyunca uluslararası tüm kurallara uyulacağını belirterek, “Onlar kendi planlarını uygulayacak, biz de kendi planımızı” dedi.

Rusya geçtiğimiz hafta Kırım’da 2000 askerin katıldığı bir tatbikat başlatmıştı. Füze savunma sisteminin kullanıldığı tatbikatın 10 Nisan’a kadar süreceği açıklanmıştı.                         direnisteyiz.org