Minbic’te adım adım özgürlük yürüyüşü

El Kecli Mahallesi’nin ardından, El Bîzar yolu ve köprüsünü de çetelerden temizleyen savaşçılar, El Neîmî Mahallesi’ne yöneldi. Şehir merkezine doğru ilerleyen SDG güçleriyle çeteler arasında çatışmalar devam ederken, çetelerin bulunduğu bir eve operasyon düzenleyen savaşçılar en az 5 çete üyesini öldürdü.
Sivillerle ekmeklerini paylaştılar
Bir yandan yoğun çatışmalar devam ederken, sivilleri kurtarma operasyonları da sürüyor. Savaşçılar kurtardıkları çok sayıda yaşlı, kadın ve çocukları başta Sewama köyü olmak üzere güvenlikli alanlara tahliye etti. Savaşçılar kurtarma operasyonu sırasında özellikle çetelerin suikast silahlarının hedefi olmamak için büyük çaba harcadı. Savaşçılar, aynı zamanda kendileri için gelen ekmek ve yemekleri de kurtardıkları sivillerle paylaştı.
Çarşafları yakıp özgürlüğe koştular
30 Temmuz’da Minbic’te sabah saatlerinde kurtarılıp özgür alanlara taşınan 3 bini aşkın sivil arasındaki kadınlar, ilk iş olarak üzerlerindeki kara çarşafları çıkarıp yaktılar.
Minbic’te El Neîmî Mahallesi’nde yürütülen operasyonlarda canlı kalkan olarak kullanılan 3 bini aşkın sivil, buğday silolarının bulunduğu Sawama alanına taşındı. Minbic Askeri Meclisi’nin kentin özgürlüğüne yaklaştığı her dakika, sivillerde esaretten kurtarılıyor.
TSK Minbic hamlesindeki savaşçılara saldırdı
TSK’nın Rojava’ya attığı obüs topları, Minbic’i özgürleştirme hamlesinde yer alan savaşçıların alanlarına düştü. Bölgedeki ANF muhabirleri, TSK’nın Rojava’ya attığı obüs toplarının, Minbic’i özgürleştirme hamlesinde yer alan savaşçıların alanlarına düştüğünü belirtti.
28 Temmuz 2016
direnisteyiz3.org