Metal işçisi kazanırsa sınıf kazanır

17 Mayıs’ta Güvenpark’ta işçi Ethem Sarısülük’ün vurulduğu meydanda basın açıklaması yapıldı. “Esir değil işçiyiz yarının sahibiyiz, direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Basın açıklamasında “Biz işçiler, size yasaların nasıl yapıldığını göstereceğiz. Kavel’de, 15-16 Haziran’da, DGM direnişlerinde, Profilo direnişinde nasıl gösterdiysek, bir kez daha göstereceğiz!

Son sözümüz işçi kardeşlerimize: “İçinizde provakatörler var, onlar sizi kışkırtıyor” diyenler, işçinin ekmeğini büyütme mücadelesine, “yasalara aykırıdır” diyenlerdir. İşçilerin üzerine eli sopalı itlerini salan aşağılıklardır. İşçi kanı emerek beslenen asalaklar, şimdi bizi bölüp parçalayarak direnişi bitirmenin planlarını yapıyor. Onlardan korunmanın en iyi yolu, örgütlülüğümüzü sağlamlaştırmak, sınıf kardeşliğini geliştirmek, dayanışmayı büyütmektir.”

Metal işçisi yalnız değildir!

KESK, DİSK ve TTB’nin çağrısıyla Metal işçilerinin direnişini sahiplenmek ve Ankara’daki Türk Traktör işçilerinin direnişini desteklemek Sakarya Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirildi. Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında, mMetal işçilerinin kazanımı işçi ve emekçilerin kazanımı olacak bu nedenle direnen metal işçilerinin mücadelesine herkes destek vermeli ve sahip çıkmalı denildi. Eylemde “işçilerin birliği sermayeyi yenecek, direnen metal işçisi kazanacak” sloganları atıldı.