Metal direnişine Avrupa’dan destek

Merkezi Köln’de bulunan Ford Avrupa İşçi Temsilciliği adına gönderilen ve temsilcilik başkanı Martin Henning imzasını taşıyan mektupta, Ford Otosan işçilerinin yeterli ücret taleplerini reddetmenin gayri insanı ve gayri ahlaki olduğuna dikkat çekildi.

Evrensel’in haberine göre, Ford Otosan yönetiminin bir kerelik tazminatla sorunu geçiştirmek istemesini de eleştiren Ford Avrupa İşçi Temsilciliği, direnen işçilerin ücret konusundaki isteklerinin yerine getirilmesinin Avrupa genelinde geçerli olan üretim standartlarının da bir gereği olduğunu vurguladı. Direniş nedeniyle bazı işçilerin işten atılmakla tehdit edilmesinin de kabul edilemez olduğunu söyleyen Ford Avrupa İşi Temsilciliğinin mektubunda, Ford Avrupa yönetiminin en kısa zamanda harekete geçerek Ford Otosan yönetimini ikna etmesi isteniyor ve konunun takipçisi olunacağı da yer alıyor.

Köln Ford’da Sendika Temsilcilerinden Dayanışma Mesajı

Ford Otosan işçileriyle ilgili bir dayanışma da Köln’deki Ford fabrikasından geldi. Yaklaşık 18 bin işçinin çalıştığı fabrikada IG Metall Köln Ford Sendika Temsilciliği adına B. Gruschka tarafından yapılan açıklamada, Ford Otosan işçilerinin haklı taleplerinin yanında oldukları, Ford Otosan yönetiminin bu talepleri kabul etmesi gerektiği belirtildi. Köln Ford İşçi Temsilcilerinden Ali Çiçek de, Türkiye’de Ford ve diğer metal işletmelerindeki işçi eylemlerini yakından izlediklerini belirterek, işçilerin haklı talepleri için verdikleri mücadelenin başarıya ulaşmasını diledi.

Bremen Çelik İşçileri de Dayanışma Mesajı Verdi

Türkiye’deki metal işçilerinin direnişine bir destek de Bremenli çelik işçilerinden geldi. Bremen’deki ArcelorMittal çelik işletmesinde 25 kadar sendika temsilcisinin imza attığı dayanışma mesajında, Türkiye’deki metal işçilerinin yalnız olmadığı belirtildi ve başlattıkları direnişe başarı dileklerinde bulunuldu.