Mersin’de dokunulmazlıkların kaldırılması protesto edildi

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili kararın mecliste 376 oyla kabul edilmesi üzerine HDP Mersin İl Örgütü, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.
HDP adına basın açıklamasını okuyan Ekin Baran Taştan “Mecliste AKP-CHP-MHP’li vekillerin 376 oyu ile halkın iradesine ve temsilcilerine bir darbe yapıldı. Sarayın planına bilerek ‘evet’ oyu vermiş olanlar, demokratik siyasetin tasfiyesine katkı sağlamış ve ağır bir tarihsel vebal üstlenmiş oldular.” diyerek bundan sonra Türkiye’de yaşanacak her olumsuz gelişmede CHP’nin imzasının olduğunu vurguladı.
“Türk Tipi Başkanlık Sistemi’ne, ‘Tek Adam’ Yönetimine, Sultanlığa Boyun Eğmeyeceğiz”
Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla Türkiye siyasi tarihine kapkara bir leke düştüğünü söyleyen Taştan, “Bizler Saray darbesine karşı meclisi ve demokratik siyaseti, oradaki temsiliyetimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. ‘Türk tipi Başkanlık Sistemi’ne, ‘tek adam’ yönetimine, sultanlığa, evrensel hukukun ve demokratik ilkelerin çiğnenmesine boyun eğmeyeceğiz” dedi. Taştan, “Türkiye’nin daha karanlık günlere sürüklenmemesi için el ele verelim, tüm demokrasi, barış, emek güçleriyle, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızla birlikte mücadeleyi büyütelim” dedi.
“MHP ve CHP Katkıları İle Demokrasi Güçleri Mecliste Devre Dışı Bırakıldı”
Basın açıklaması ardından konuşan HDP İl Eşbaşkanı Sadun Doğan ise, “7 Haziran’da ortaya çıkan halkların iradesine tahammül edemeyen Saray ve AKP hükümeti, son olarak mecliste halkların iradesi, vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırarak sonuç almak istemiştir” dedi. Doğan son olarak, MHP ve CHP’nin katkıları ile demokrasi güçlerinin mecliste devre dışı bırakıldığını aktararak tüm demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırdı.