Mersin’de Çayan’lar ve Mehmet Latifeci anıldı

 

Mersin’de Kızıldere şehitlerini anmak için bir araya gelen Kaldıraç, Devrimci Parti, Halkevleri, TÖP-G, ESP ve SYKP Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda bir anma etkinliği gerçekleştirdi.

Mahir Çayan ve arkadaşları özelinde tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu sonrasında Mersin Liseliler Dayanışması adına ve kurumlar adına konuşmalar yapıldı . Kurumlar adına Simon Gözen konuşma yaptı:

“Kızıldere Türkiye Sosyalist Hareketinin Makus Kaderinin Değiştiği Yerdir”

Kızıldere emperyalizme karşı mücadelenin, devrimci irade ve siper yoldaşlığının en somut simgesi olmuştur. Kızıldere’de Mahir Çayan ve yoldaşlarının devrimci duruşu, inançları ve ölümsüzlüğe yürüyüşleri biz gelecek kuşaklara miras olmuştur.Bu mücadeledeki kararlılık ve politik irade ile Türkiye sosyalist hareketinin makus kaderi değişmiştir.

“Baskı ve Katliamlar Karşında Diz Çökmeyeceğiz , Zulmün Karşısında Mahirleşeceğiz”

Kızıldere’ den Çorum’a; Maraş’ tan Sivas’a; Cizre’ den Silopi’ ye, halklarımıza katliamdan başka hiçbir şeyi reva görmeyen bugünün egemenleri ile dünün egemenleri arasında öz itibariyle hiçbir fark yoktur. Devrimcileri, muhalif tüm kesimleri tutuklayan Kürdistan’da katliamlar yapan, insanları bodrumlarda katleden bombalarla korkutup sindirmeye çalışanlara karşı diz çökmeyeceğiz, zulmün karşında Mahirleşeceğiz!

“Onların Çocuklarına Yatlar Gemiler, Bizimkilere Bombalar Mermiler”

Dün Ali İsmail, Abdocan, Berkin’i katledenlere emri kim verdiyse bugün de kendinden yana olmayan herkesin ‘katli vaciptir’ fetvasını veren odur. İktidar; patronlar için yasalar çıkarırken, kiralık işçi büroları işçilerin emeğini işçi simsarlarına peşkeş çekerken asgari ücrete yaptığı zammı vergilerle geri almaktadır. Onların çocuklarına yatlar, gemiler; bizimkilere bombalar, mermiler!

“Çocuklar Tecavüze Uğrarken Sessiz Kalan Dilsiz Şeytandır”

Gözen; “Destekledikleri vakıflarda 45 çocuğa tecavüz ettiler. Yargı, eleştirmeyi bile yasakladı. İstedikleri nesli yaratmaya çalışanlar , “başı açıksa tecavüz mübahtır” diyenlerdir, kadın katillerine tecavüzcülere iyi hal indirimi uygulayanlar onlardır.”Ya benden yanasın ya da teröristsin” diyen saray için, yargı cansiperane çalışıyor. Çocuklara tecavüz edilirken susan dilsiz şeytandır “ diyerek konuşmasını tamamladı.

30 Mart 1995’te Devlet Tarafından Katledilen Arap Alevi Halkının Devrimcilerinden Mehmet Latifeci Anıldı.

“Latifeci, Arap halkının deforme edilerek yok olması istenen dilinin, kimliğinin, kendisini geleceğe taşımasını omuzlarına alan bir devrimcidir. Latifeci, Kürt halkına dayatılan imhâ ve inkâra karşı halkların kardeşliği sloganını Antakya’da yaşatan, halklara taşıyan bir devrimcidir.” sözleriyle Kızıldere’nin yıldönümünde katledilen Mehmet Latifeci anıldı.

Konuşmaların ardından şiirlerle devrim şehitleri anıldı. Anma etkinliği Grup Mukavemet’in ezgileriyle son buldu.