Mersin Üniversitesi’nde İdealist Düşünce Topluluğu adında ırkçı bir grubun Nihal Atsız’ı anma programını protesto eden öğrencilere polis saldırdı

Saat 3’ te yapılacak etkinlik için uğur oral kültür merkezinin girişini saat 12 ‘ de polisin tutması üze­rine kitle kültür merkezinin karşısındaki alanda top­landı.Ardından fen edebiyat fakültesinin önüne gelen öğrenciler “ sol görüşlü öğrencilere herhangi bir etkinlik için izin verilmediğini fakat ırkçı düşünce­leri üniversitemize taşımak isteyen ırkçı ve faşistlere tüm olanakları sağladığını, rektörün de aynı görüşte olduğunu ve etkinliğin yapılmasına öğrenciler olarak karşı çıktıklarını “ söylediler. Saat iki buçuk civarın­da polisle öğrenciler arasında çatışma çıktı. Polisin biber gazı ve plastik mermi ile saldırdığı öğrenciler taş ve sopa ile karşılık verdi.

Polis amiri ‘Herkesi istiyorum.’

Derslerin çoğu biber gazı yüzünden iptal edildi. 23 öğrenci ormanlık alanda, rektörlük önünde , üniversite çıkışında gözaltına alındı. Polis amirinin ‘herkesi alın’ dediği öğrenildi. Ayrıca Polis ormanlık alanda köpeklerle arama yaparak gözaltı yapmaya çalıştı. Polisin gözaltına alırken şiddet uyguladığı öğrenildi. Ayrıca 20 kişilik bir gruba tıp fakültesi civarında sivil araçtan ateş açıldı. Gruptan bazıları gözaltına alındı. Bir Kaldıraç okurunun gözaltına alı­nırken kafasına silah kabzasıyla vurulduğu öğrenildi, bazı kadın öğrencilerin dudakları patladı. Polisler gözaltı aracında tecavüz imasıyla ‘sizi başka yere götüreceğiz ‘ diyerek kadın öğrencileri tehdit etti.

Özgür basına müdahale

Polis DİHA Muhabiri Nurhan Kuzu’ya’ seni gözal­tına alır boğarım’ diyerek tehdit etti. Ayrıca haber takibi yapan iletişim öğrencilerine de plastik mermi sıkıp taş attı.

Gözaltılar aileleriyle görüştürülmedi

Terörle mücadele şubesine götürülen öğrenciler aileleriyle görüştürülmedi. Gözaltı listesi ertesi gün öğle saatlerine kadar açıklanmadı. Öğrenciler polisin verdiği yemeği reddetti , polisler de dışardan gelen yemeği içeri almayarak gözaltındakilere işkence uyguladı.İki günün ardından bazı milletvekillerinin araya girmesiyle dışardan gelen yemekler kabul edildi.

Pazartesi mahkemeye çıkarılan 25 öğrenciden dördü “Örgüt üyesi olma”, “Örgüt Propagandası”, “Kitlesel şiddet eylemini organize etme, eyleme katı­larak gerilimi tırmandırma”, “eğitim öğretime engel olma” gerekçeleriyle tutuklandı. 11 öğrenci ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.