Meksika’da öğretmenler Pena Nieto’ya güvenmiyor

Haziran’ın ilk haftasında gerçekleşen bu eylemle öğretmenler, seçimleri tanımayacaklarını ilan etti. Adı yolsuzluklara karışan Enrique Peña Nieto ve hükümetinin, halkı temsil etmediğini belirten öğretmenler, eğitim reformunu ve geçtiğimiz yılın eylül ayında, gelecek kaygısıyla sokağa çıkan öğretmen adayı 43 ögrencinin 26 Eylül 2014’te çete-polis işbirliğiyle kaçırılıp, öldürülmesini protesto ediyor.

Meksika Başsavcılığı, bu yılın Ocak Ayı sonunda, kaçırılan öğrencilerden birine ait kemiğin bulunması üzerine tüm öğrencilerin öldürüldüğü kanaatine varmıştı.

Meksika’da 2007 yılından bu yana yaklaşık 100 bin kişinin faili meçhul cinayetlerle hayatını kaybettiği iddia ediliyor. 2012 yılında göreve gelen Devlet Başkanı Enriqe Pena Nieto, suç oranının düşülmesi için aktif mücadele sözü vermişti. Bu pazar günü yapılacak seçimler, bu nedenle güven oylaması niteliği taşıyor.

Meksika’da Öğretmenler Havalimanını İşgal Etti

Meksika’da sınav sistemi öngören reforma karşı çıkan öğretmenler havalimanını işgal etti ve hafta sonu yapılacak ara seçimleri boykot çağrısında bulundu.

Meksika’da sınav sistemi öngören reforma karşı çıkan eğitimciler, Uluslararası Santa Cruz Xoxocotlan Havalimanı’nı işgal etti. Öğretmenler, havalimanını işgal ederek hafta sonu yapılacak ara seçimleri boykot çağrısında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere göre, Oaxaca de Juares kentindeki Uluslararası Santa Cruz Xoxocotlan Havaalanı’nda seferlerin aksamasına neden olan gösteri sırasında herhangi bir şiddet olayı meydana gelmedi. Öğretmenler, devlet okulları reform yasasına eklenmesi öngörülen hükümleri, doğrudan içişleri, eğitim ve maliye bakanlıklarıyla müzakere etmeyi talep ediyor. Reform yasasına ilave edilmesi planlanan hükümler arasında, öğretmenlerin bu yıldan itibaren zorunlu sınava tabi tutulması bulunuyor. Üç kez değerlendirme sınavını geçemeyen öğretmenlerin işlerine son verilmesi öngörülüyor.

Meksika çapında 100 bin civarında üyesi bulunan eğitim çalışanları sendikası CNTE, pazartesi günü süresiz grev kararı aldığını duyurmuştu. Göstericiler, pazartesi gününden bu yana Guerrero, Oaxaca ve Chiapas eyaletlerinde hükümet binalarına zarar verdi ve seçim belgelerini yaktı. Reform yasasının yanı sıra yolsuzluğu da protesto eden öğretmenler, Kongre’nin 500 üyesinin, 9 valinin ve yüzlerce belediye başkanının belirleneceği, 7 Haziran’da yapılacak ara seçimleri boykot etme çağrısı yaptı.

Ulusal Seçim Kurumu Başkanı Lorenzo Cordova, CNTE’nin, Oaxaca eyaletinde 11 seçim merkezini işgal ettiğini açıkladı. Guerrero, Oaxaca ve Michoacan, Meksika’da ara seçimlerde kaos yaşanması en muhtemel eyaletler olarak gösteriliyor.

Kaynak: direnisteyiz.net