Meksika’da 42 Şehirde Kadınlar Sokağa Çıktı

Twitter’de #MiPrimerAcoso (ilk kez cinsel tacize uğradığım an) hastagi ile bir araya gelen kadınlar, Meksika’da sokaklara çıkarak süregiden kadına yönelik şiddeti kınadılar. Ülke genelinde 42 şehirde protesto gösterisi düzenleyen kadınlar, sadece kendilerine saldıranların değil aynı zamanda yasaların, yetkililerin, medyanın ve tacizi normalleştiren insanlarında cinsel şiddet ve tacizin artmasında etkili olduğunu söylediler.

Yürüyüşte kadınlar, pembe haçlar ve “sessiz kalmayın, sessiz kalmak sizi suç ortağı yapar” yazılı dövizler taşıdılar.

Mexico City’de yapılan açıklamada, “Kadına karşı şiddeti münferit örnekler olarak gösteren yetkililer, tüm eyaletlerde ve özellikle Mexcio City’de şiddet atmosferinde yaşayan kadınları öz-savunma yapmaya ve ne olup bittiğini göstermek için sokaklara çıkmaya zorladılar,” denildi.

Meksika Ulusal İstatistik Enstitüsü, Meksikalı kadınların %63’ünün çeşitli zamanlarda cinsel şiddete uğramış olduğunu rapor ediyor. Mexico City’de ise bu rakam % 72’ye çıkıyor. Son bir yılda tecavüze uğradığını beyan ederek savcılığa başvuran kadın sayısı 15.000. Yani bir günde 40 kadın tecavüze uğruyor, 1.643 kadın cinsel tacize uğruyor ve her 5 tecavüz başvurusundan sadece 1’i ceza alıyor. İstatistik kurumunun raporunda 30 yılda 50.000 kadının acımasız bir şekilde öldürüldüğü belirtilirken, kadınların % 65’inin ateşli silahlarla öldürüldüğünün altı çiziliyor.

isyandan.org