Meksika: Zapatistalardan eğitim emekçilerine destek

Yerli Zapatista grupları, 3 ton civarındaki gıda maddesini Güney Meksika’nın yoksul Chiapas eyaletindeki muhalif CNTE sendikası eğitim emekçilerine dağıtılmak üzere teslim etti.
Destek için gönderilen gıda maddeleri, Başkan Enrique Peña Nieto’nun eğitim reformlarına karşı düzenlenen protestoların bir parçası olarak otoyolları bloke eden öğretmenler arasında dağıtılmak üzere sendikaya teslim edildi.
Ulusal Yerli Konseyi ve Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN), Chiapas’daki CNTE’li eğitim emekçilerini uzun süredir desteklerken, protestocular ve eylemcilere yönelik devlet baskısını da açıkça eleştirdi.
Zapatistalar, 19 Haziran tarihinde Oaxaca Nochixtlan Yerli topluluğundan, 11 kişinin hayatını kaybettiği katliamdan sonra CNTE’li eğitim emekçilerini savaşmaya devam etmeleri için teşvik etti.
Bu arada, Zapatistaların gönderdiği gıda desteği, üyelerinin çoğunluğu talepleri karşılanıncaya dek protestolarına devam edeceğine söz vermiş genellikle yoksul eğitim emekçilerinden oluşan CNTE sendikası tarafından takdirle karşılandı. Zapatista Yerli gruplarının eğitim emekçilerine bağışladığı gıda maddeleri arasında fasulye, pirinç, kahve, biber, kabak, tatlı patates, manyok ve muz yer alıyor.
11 Temmuz 2016
direnisteyiz3.org