Meclis Maduro’nun yargılanmasını onayladı

Sağ muhalefetin, Venezuela’nın sosyalist Başkanı Nicolas Maduro’yu düşürmeye yönelik çabaları yeni bir aşamaya evrildi. Başkanlık için erken seçim talebiyle ve Maduro’yu iktidardan devirmek amacıyla yürütülen imza kampanyasında, usulsüzlük ve sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle seçim kurulu tarafından reddedilen sağ muhalefet, meclis oturumunda Maduro’nun anayasayı ihlal ettiği ithamlarında bulundu ve Maduro’nun yargılanması gerektiğine hükmetti.

Son genel seçimlerle mecliste çoğunluğu alan sağ muhalefet, başkanlığı da ele geçirerek iktidar olmak istiyor. Bu amaçla, genel seçimlerden bu yana Maduro’ya karşı karalama kampanyaları, sokakta şiddeti tırmandırma ve ekonomik çalkantıdan faydalanarak halkı kışkırtma çabaları sürüyor.

Sağ muhalefet gerilimi tırmandırıyor

Seçim kuruluna sunulan imza kampanyasının, olması gerektiğinden çok daha geç teslim edilmesi ve reddedilecek şekilde çok büyük oranda usulsüzlük ve sahtecilik yapılmasının da amacının siyasi gerilimi tırmandırmak olduğu kaydediliyor.

İmza kampanyasının reddedilmesiyle birlikte Maduro’nun yargılanma talebi meclise taşınmış oldu. Meclis üyeleri, Maduro’nun mecliste yargılanması için 1 Kasım tarihini belirledi. Ne var ki, Venezuela anayasası meclis üyelerinin kendi inisiyatifleriyle bir yargılama süreci yürütmesine olanak tanımıyor.

Meclis üyelerinin bu kararı, geçtiğimiz aylarda Brezilya’da Başkan Dilma Rousseff’e gerçekleştirilen darbeyi akıllara getiriyor.

Brezilya’da da sosyal demokrat politika ve icraatlarıyla tanınan, halk tarafından da destek bulan Rousseff, parlamentonun yolsuzluk ithamlarıyla karşılaşarak parlamenter darbeyle görevden alınmıştı. Ardından başa geçen Temer hükümetinin ilk işi, neoliberal programı ve devlet işletmesindeki bütün kurum ve şirketleri özelleştirmek olmuştu. Brezilya’da halk yararına olan programlar feshedilirken, kamu bütçelendirilmesinde de 20 yıllık kesintiye gidilmişti.

Maduro 1 Kasım’da mecliste yargılanacak

Maduro’nun yargılanma teklifi onaylandı. Buna dayanarak 1 Kasım saat 15.00’te Maduro’nun anayasa, demokrasi ve insan haklarını ihlal ettiği ithamlarına karşı savunmasını yapacağı belirtildi.

Öte yandan sağ muhalefet milletvekillerinden Juan Miguel Matheus, oturumdaki vekillere sunduğu teklifte, başkan Maduro’nun idari ve kriminal suç işlediğine hükmedilmesi halinde başkanlık seçimlerine gidilebileceği ihtimalini ortaya attı.

Matheus, bu prosedürün anayasanın 232. Maddesi tarafından desteklendiğini savunurken, maddede yer alan “Cumhuriyetin başkanı, konumuyla bağlantılı olan görevleri ve eylemlerinden sorumludur. Bu sorumluluklar arasında Venezuelalıların özgürlüğü ve haklarını güvence altına almak da söz konusudur” ifadelerini öne sürdü.

Aralık 2015’ten bu yana mecliste çoğunluğa sahip olan sağ muhalefet milletvekilleri, Maduro’nun meclisi bypas ederek gelecek yılın ulusal bütçesini onaylamasının da anayasaya aykırı olduğunu savunuyor.

Meclis kararı, anayasaya aykırı

Yönetimde olan sosyalist PSUV milletvekilleri ise bu kararın ‘parlamenter darbe’ teşebbüsü olduğunu ve anayasal yönetime aykırı olduğunu söyleyerek tepki gösteriyor. Meclis üzerinden böylesi bir yargılamanın Venezuela’da gerçekleştirilemeyeceği ifade ediliyor.

Öte yandan, Maduro’nun Venezuela Savunma Konseyi ile Çarşamba günü bir araya geleceği kaydediliyor. Maduro’nun yetkilileri ulusal görüşmelere katılıma çağırdığı ve olası parlamenter bir darbenin değerlendirileceği ifade ediliyor.

Venezuelalılar: Brezilya’da yaşananların aynısına izin vermeyiz

Meclis kararının ardından on binlerce Chavezci, sosyalist hükümet destekçisinin Maduro’yu ve demokratik süreci desteklemek için sokaklara çıktığı kaydedildi. Halk, Brezilya’da Rousseff’e yapılan darbenin aynısının kendi ülkelerinde gerçekleştirilmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

Kaynak: direnişteyiz, 26 Ekim 2016