Mahkemeleri, vatansever gençleri, halka küfreden holdingleri, karanlık kusan medyası… Hepsi halka karşıdır!

Dava Öncesi Provokatif Bildiri
Dava öncesinde Rize’de, Vatansever Rizeli Gençler imzasıyla bir bildiri dağıtıldı. Bildiride, “Ülkemizin karışması ve bölünmesi için elinden gelen her şeytanlığı yapan dış mihraklar, şimdi de Cerattepe’yi bahane ederek saf ve temiz Artvin halkını galeyana getirip ikinci bir Gezi Parkı ortamı oluşturmak peşinde. Bizler duyarlı vatanperver Rizeli gençler olarak duruşmanın yapılacağı Rize Adliyesi önünde yerimizi alacağız. Çıkarabilecekleri taşkınlıklara ve saldırılara karşı gerekli önlem niteliğinde yardımcı envanterlerimizle geleceğiz.” denildi.
OHAL’de sermayeyi koruyalım
OHAL bahanesiyle Artvin Valiliği, 751 kişi ve kurumun müdahil olduğu ülkenin en büyük çevre davalarından biri olan Cerattepe davasının görüleceği 19 Eylül tarihinden başlayarak 1 ay süresince Artvin’de tüm eylemleri yasakladı. Duruşma günü ise, Rize Valisi’nin kararıyla kente girişler yasaklandı, Artvin halkının mücadelesine destek için diğer illerden Rize’ye gelen direnişçilerin araçları şehir girişinde durduruldu. Davaya katılmak isteyenler çoraplarına kadar aranarak içeriye alındı. Artvin’in iki gündür polis ablukasında olmasına ve davanın taraflarının Rize’ye alınmamasına avukatlar tepki gösterdi. Yaşam savunucularını yayınladıkları bildiriyle tehdit eden ‘Vatansever Rizeli Gençlere’ ve envanterlerine ise rastlanılamadı.
Reddi hakim istemi
Duruşmada, Artvin yaşam savunucularının avukatları, dava süresince 3 hakimi değiştirilen, daha önceki dava süreçlerini, Danıştay kararlarını tanımayarak 7 aydır yürütmeyi durdurma kararı vermeyen, Cengiz Holding lehine tutum takınan Rize İdari Mahkemesi’nin taraflı davrandığını belirterek reddi hakim talebinde bulundu.
Yapılan açıklamada Av. Bedrettin Kalın, reddi hakim talep etmelerinin nedenini; “Burada adalet aramanın anlamı kalmamıştır” diyerek açıkladı. Av. Bedrettin Kalın, raporların nasıl hazırlandığının altını çizerek “Bakanlıklardan olumlu ÇED raporlarına imza atmayan müdürleri sürdüler. Artvin’e polis yığınağı yaptılar. Mahkeme heyetinin alacağı kararı biliyorlar. Artvin’e iki gündür polis yığınağının amacı ne?” ifadelerini kullandı. Son söz ise “Ya Artvin ya Artvin” diyerek karar duruşmasını örgütleyen yaşam savunucularından geldi: “Mahkemeler sizin, Cerattepe bizimdir!”
Beklenildiği gibi 3 Ekim’de görülen davada, mahkeme Cengiz Holding lehinde karar vererek ÇED olumlu raporunun iptalini reddetti.
Avrupa ve Orta Asya’nın en kadim doğal ormanı tüm ruhsat alanı ile beraber bu alanlar, aslında, dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 Karasal Ekolojik Bölgesi’nden biri olan Kafkasya Sıcak Noktası içerisinde yer alıyor. Avrupa ve Orta Asya’yı içine alan geniş coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemine de yine burada rastlanıyor. Madencilik faaliyetleri başladığı takdirde bölge ne yazık ki bu özelliklerini kısa sürede kaybedecek.
Artvin Cerattepe’de halk, kitle örgütleriyle birlikte ormanlarını, toprağını, suyunu ve havasını, kısaca yaşam alanlarını korumak için mücadele ediyor. Dünya üzerinde korumada öncelikli 200 Ekolojik Bölgeden birini ortadan kaldıracak madencilik faaliyetlerinin iptal edilmesine yönelik bu mücadele 20 yıldan uzun süredir devam ediyor.