Maduro’dan Latin Amerika ve Karayip ülkelerine birlik, Afrika ile dayanışma çağrısı

ALBA (Latin Amerika için Bolivarcı İttifak)’nın Karakas’ta düzenlenen olağanüstü toplantısında konuşan Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Başkanı Nicolas Maduro katılımcı ülkeleri Afrikalı kardeşleri ile dayanışma içinde olmaya, yardım için gerekli adımları atmaya davet etti. Toplantıda Avrupa’daki göçmen politikaları yol açtığı insanlık krizine dikkat çeken Maduro “”Biz Afrika’nın çocuklarıyız. Bize herhangi bir şey olmuyor diye gözlerimizi kapatamayız” ifadelerini kullandı. Maduro, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin Afrika’da var olan olanakların geliştirilmesini ve yeni olanaklar açılmasını sağlamak sorumluluğunu taşıdığına işaret etti.

Maduro konuşmasında, sömürü ve savaş koşulları nedeniyle Avrupa’ya ulaşmak için yola çıkan binlerce Afrikalı ve Suriyelinin öldürülmesini; ulaşabilenlerin ise insanlık dışı muamele görmesini Batı’nın kaotik politikalarına ve “tarihsel, kültürel, ekonomik ve siyasi” nedenlere bağlı olduğunu ifade etti.

Avrupa ülkelerinin askeri bütçesinin yüzde yirmisini sosyal projelere yatırması fikrini desteklediğini belirten Maduro, ALBA üyesi ülkeleri de Afrika’daki eğitim, sağlık ve altyapı çalışmalarına yatırım yapmaya çağırdı.

Nicolas Maduro ayrıca, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri arasındaki dayanışmanın bölgedeki barışın anahtarı olduğunun; Venezuela, Brezilya ve Arjantin’e karşı istikrarsızlaştırma girişimlerine rağmen bloğun ayakta kaldığının altını çizdi.

“(İstikrarsızlaştırma) amacına ulaşamadılar. Bunu istemediklerinden değil bunu yapamadıklarından” ifadelerini kullanan Maduro “Bölünürsek hiç bir şeyiz, esir edilecek tutsaklarız. Birlik olduğumuzda güç biziz. İyisiyle ve kötüsüyle birlikte bir kalmalıyız” dedi.

Venezuela Dayanışma Komitesi