Maduro: Exxon Mobil Venezuela’yı istikrarsızlaştırmak için çalışıyor

Venezeula Dayanışma Komitesinin teleSUR kaynaklı çeviri haberine göre; Bolivarcı Venezula Cumhuriyeti devlet başkanı Nicolás Maduro, petrol şirketleri ve lobilerinin Venezuela’nın Karayiplerle ilişkisini bozmaya çalıştığını ifade etti.

Maduro, teleSUR’a verdiği röportajda ülkenin petrol şirketi Exxon Mobil tarafından itibarsızlaştırma kampanyası ile karşı karşıya olduklarını ifade ederken Guyana Kooperatif Cumhuriyeti ile ilişkiler hakkında sorulan soruya “Venezuela’ya karşı Exxon Mobil tarafından finanse edilen şiddetli bir kampanya var” cevabını verdi. Maduro “Bu, yüksek düzeyde bir karmaşa yaratarak Venezuela’yı köşeye sıkıştırmak, uyguladığımız barış politikalarını baltalayan bir kampanya” ifadelerini kullandı.

Guyana ile tek taraflı anlaşma yaparak Esequibo’da petrol arama faaliyetlerine başlayan Exxon Mobil, bölgede önemli bir rafineri bulduğunu açıklamıştı. Venezuela bu anlaşmayı provokasyon ve ihlal olarak görmüş ve Guyana’yı diyalog için masaya davet etmişti. Maduro Çarşamba günü verdiği röportajda bu sorunun iki ülke arasındaki diyalog ile çözülebileceğin işaret ederken, “Esequibo Britanya’nın hediyesi değildir, (Esequibo) bizim özgürlük savaşçılarımız tarafından savunulmuştur, kurtarıcılarımızın kanı oradadır.” dedi.

Maduro Pazartesi günü Guyana ile diplomatik ilişkileri yeniden gözden geçirme kararı almış, büyükelçiyi geri çağırabileceğinin sinyallerini vermişti.

direnisteyiz.net