Macaristan sınırında OHAL! Macaristan devleti mültecilere saldırıyor

Macaristan’da polis Sırbistan sınırından ülkeye giren mültecilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Sırbistan’da bekletilen bir grup mülteci sınırı kapısını geçip Macaristan’a geçiş yaptı. Macaristan polisi Horgoş Sınır Kapısı’nda mültecilere biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı, onlarca gözaltı yaptı.

Macaristan, mültecilerin ülkeye girdiği Sırbistan sınırındaki güney bölgelerinde olağanüstü hâl ilan etti. Budapeşte yönetiminin bu kararı, ülkede göç yasalarının sertleştirilmesini de izliyor. Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs yeni yasalar ile polise özel yetkiler verildiğini ve askerlerin de gerektiğinde polislere yardımcı olacağını söyledi. Kovacs meşru sığınma başvurularının ise “değerlendirmeye” alınacağını söyledi.

Mülteciler Açlık Grevine Başladı

Macaristan’da yeni yasaların uygulanabilmesi için sınırda atlı polisler ve 30 nöbetçi yargıç görevlendirildi. Sınırdaki 200’den fazla mülteci ise açlık grevine ve oturma eylemine başladı. Mülteciler eylemlerini, Macaristan’a geçmelerine izin verilene dek sürdüreceklerini söyledi.

Af Örgütü: Macaristan Polisi En Az 7 Çocuğu Yaraladı 1 Çocuğu Kör Etti!

Uluslararası Af Örgütü, Macaristan polisinin mültecilere saldırısında biri başından olmak üzere 7 çocuğun yaralandığını, 1 çocuğun ise kör olduğunu açıkladı. Af Örgütü ayrı dördü çocuk en az dokuz kişiyi ailelerinden ayırdığını bildirdi.

Sınırlarını kapatan Macaristan’da yeni yürürlüğe giren yasaya göre göçmenlerin geçişi veya dikenli tel örgülere zarar verilmesi yasadışı sayılıyor.

Macaristan ülkeye girişi ve dikenli tellere zarar verilmesini yasadışı hale getirdikten sonra Sırbistan sınırını tamamen kapatmıştı.

Şu ana dek 200 bin kişinin AB’nin Schengen Bölgesi’ne girmek için Macaristan’a giriş yaptı.

Kaynak: direnisteyiz.net