Macaristan mülteci girişini durdurmak için sınıra dikenli tel öreceğini açıkladı

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük insan göçü sayılan mülteci krizi Avrupa Birliği ülkelerini birbirine düşürdü. Ortadoğu ve Afrika’dan gelen mültecileri durdurmak için Macaristan’ın Sırbistan ile sınırına 175 km’lik ve 4 metre yüksekliğinde dikenli tel örmesine Fransa, “Hayvanlara bile yapmıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Fransa’dan ‘Avrupalılık’ Dersi

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Macaristan, Avrupa’nın parçası. Avrupa’nın değerleri var ve bu değerlere hayvanlar için bile yapılmayan çitler yerleştirerek saygı gösterilmez” ifadelerini kullandı.

Fransa’dan gelen sert tepkilere Macaristan da aynı sertlikte cevap verdi. Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı  Levente Magyar, “İnşa ettiğimiz tel örgü, hem AB hem de uluslararası normlara uygun bir şekilde yapılıyor. Fransa da mültecilere karşı İngiltere sınırına yakın Calais’de daha büyük bir duvar ördü” diye konuştu.

Öte yandan Fransa’nın Budapeşte büyükelçisi de Macaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Günlerdir Budapeşte’deki tren istasyonlarında bekleyen yüzlerce göçmenin Viyana, Münih ve Berlin’e giden trenlere binmelerine izin verilmesi de Macaristan’ın attığı son adımlardan birisi oldu.

Avusturya polisi, akşam saatlerinde yüzlerce mültecinin Salzburg kentine ulaştığını, bazılarının Almanya’nın Münih kentine giden trenlere binerek yollarına devam ettiklerini açıkladı.

Niye Macaristan’a Hücum Ediyorlar

Yunanistan ve Bulgaristan’a ulaşan binlerce mülteci, daha sonra Sırbistan üzerinden Macaristan’a yöneliyor. Schengen üyesi olan Macaristan, mültecilerin gitmek istediği Avrupa ülkelerine de komşu. Macaristan ise bu akını durdurmak için Sırbistan sınırına 175 km’lik bir dikenli tel örme kararı aldı. Çitin tamamlanması için 31 Ağustos’a kadar süre konmuştu.

Macaristan, Fransa’nın Budapeşte büyükelçisini Dışişleri’ne çağırdı. Budapeşte’nin günlerdir tren istasyonlarında bekleyen mültecilerin Avrupa’ya doğru yola çıkmasına izin vermesi AB’nin mülteci sorununu derinleştireceğe benziyor.

Avrupa Birliği, koalisyon güçlerine verdiği destekle Suriye’deki savaşı derinleştirerek milyonlarca insanın yerinden edilmesine öncülük etti.

Kaynak: direnisteyiz.net