Liseliler karanlığa sırtını döndü

Milli Eğitim Bakanlığı’na, bazı okulları seçerek “Proje Okul” yapma, öğretmen ve müdürlerini de sınavsız atama hakkı veren yasal düzenleme, dershaneler yasası olarak bilinen 652 sayılı Kanun hükmünde kararname ile yapılmıştı. Bu kapsamda Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı tarafından İstanbul’daki 11 liseye atanan yöneticilerden biri olan Hikmet Konar, İstanbul Erkek Lisesi müdürü olmuştu.

2016 mezunu öğrenciler, gerçekleştirdikleri protestoya neden olan süreci özetledikleri bir de bildiri yayımladı.

“Karanlığı ve esareti gördük. Onların esaretinden, cesaret biriktirdik paltomuza. Karanlığı yok etmek için okuduk, kurtulduk dogmalarımızdan” diyen öğrencilerin açıklamasında şu sözler yer aldı:

“Sizi eğitmekle mükellef hocalar susuyorsa; idareciler rüşvet olarak izinler yazıyorsa, bursları birer sus payı olarak biliyorsa üzerinize karabasanlar çökmüştür. O zaman kaldırın başınızı artık test kitaplarınızdan! Yatağınızdan kalkın! Kurtulun karabasanlardan! Toplanın, örgütlenin, durun kol kola herkes duyana kadar. Bağır, bağır, bağırın: Bizler özgür düşünceden yanayız. Bizler demokrasiden yanayız. Bizler insan haklarından yanayız. Ve bizler sevgiyi, kardeşliği daima her şeyin üstünde tutacağız.”

Galatasaray Lisesi’nden ‘iş’ ilanı

Bir müdür isyanı da Galatasaray Lisesi’nden geldi. Öğrencilerin pilav gününde dağıttığı bildiride “Akli dengesi yerinde, öğrencilerin çamaşır makinesini çalıp evine almayacak, hiçbir padişaha kölelik yapmamış müdür aranıyor” ifadeleri yer aldı.

galatasaray

Galatasaray Lisesi’nin ardından Cağaloğlu Lisesi, Vefa Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Anadolu Lisesi , Notre Dame de Sion Lisesi, Çiğli Fen Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, Samsun Anadolu Lisesi, İtalyan Lisesi gibi köklü liselerde sisteme başkaldırarak bildiri yayınladı. Siyasal haklarını savunan liseler dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

365 lise ortak bildiri yayımladı: ”Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz” dedi.

Bildiri yayımlayan liseler arasında İmam Hatip Liseleri de bulunuyor.

Bildiriler sadece liselerle sınırlı kalmadı. Direnen Liselilere Üniversiteliler, Veliler de destek verdi. Kaldıraç Okurları “Selam Olsun Boyun Eğmeyen Liseli Yoldaşlarımıza” Başlıklı bir bildiri yayınladı.

Erdoğan, katıldığı bir iftar yemeğinde yaptığı konuşmada liselilerin protestolarına değindi, “Birilerinin halen liseleri, üniversiteleri kaşıyarak, toplumun ulaşabildikleri her kesimini tahrik ederek, yeni huzursuzluklar peşinde koştuklarını biliyoruz… bizim şehirlerimizde çakallar yok, dağlara çıksınlar orada çakalları kovalasınlar.” dedi.

Özgür Lise protestolara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

Özgür Liseliler 17.06.2016 günü Ankara Konur Sokak’ta basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında “Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa tecavüz edilirken susanlar bugün tarihsel ve siyasal hakları için direnen liselilere “çakallar” diyor. Haksızlığa boyun eğmediğimiz için onların gözünde “Çakal” olduk, “Çapulcu” olduk, “Terörist” olduk ama hiçbir zaman onlar gibi “Tecavüzcü”, “Tacizci”, “Hırsız” olmadık.”  ifadeleri yer aldı.

Selam olsun boyun eğmeyen liseli yoldaşlarımıza

Kaldıraç okuru öğrenciler yayımladıkları bildiride: “Sansüre, erk sarhoşluğuna, alenen ayrımcılığa karşı ses çıkaran liseli dostlarımıza selam olsun!” dedi. Devamında:

“Biliyoruz ki bu çığlıklar, bir birikimin ürünüdür. Bildiriler yerel sıkıntılara odaklanmış, özgür ve bilimsel eğitim isteği çerçevesinde ortaklaşmıştır. Arkadaşlarımız, bu düzeni kıracak gücün kendilerinde olduğunun bilinciyle, onurlu bir tutum sergiliyorlar. Bugün üniversiteye kayyum atayanlara, akademiyi talan edenlere, arkadaşlarımızı, hocalarımızı tutuklayanlara karşı mücadelemiz, liselerin isyanıyla güçlenecektir.” diyen kaldıraç okurları, bildirisini;

“Bilim karşıtı müfredatlara, baskılara boyun eğmeyeceğiz! Mücadelenin birleştiriciliğine inanıyor, isyanı örgütlü biçimde yaymaya, yaşam alanlarımızı savunmaya çağırıyoruz!” çağrısıyla sonlandırdı.